Silesion.PL

serwis informacyjny

Czym różni się funzeum od muzeum? Nowa atrakcja na mapie Polski

Turystyka krajowa ma wiele do zaoferowania. Muzea stopniowo zmieniają podejście do odwiedzających. Poszerzają swoją działalność i wykorzystują nowoczesne technologie. Funzeum to nowe miejsce na mapie Polski, które wykorzystując magię światła i kolorów, pozwala zanurzyć się w kreatywnej zabawie, a zdobywanie wiedzy ma być formą niezapomnianej przygody.

Muzea posiadają w swoich zbiorach skarby o wartości historycznej, artystycznej lub kulturowej. Pozwalają na poznanie różnych sposobów życia, obyczajów, dziedzictwa kulturowego. Gromadzą różnego rodzaju zbiory historyczne, z zakresu sztuki i osiągnięć życia.  Kształtują świadomość i tożsamość. 

Funzeum to zupełnie nowe miejsce na mapie turystycznej Polski. Przede wszystkim wyróżnia je wykorzystanie nowoczesnych technologii i możliwość edukacji poprzez interaktywną zabawę. Kreatywna przestrzeń obiektu ma pełnić funkcję nowoczesnego muzeum, pobudzającego wyobraźnię. Eksponaty zostały tak zaprojektowane, aby odwiedzający mogli ich dotykać.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Funzeum aż 74% ankietowanych uważa, że muzea cyfrowe to muzea przyszłości. Przede wszystkim dlatego, że rozwój technologii obejmuje wszystkie dziedziny życia (36%), a interakcje dostarczają większej możliwości zabawy (38%). W takich muzeach najbardziej podoba się możliwość interakcji z eksponatami (31%), możliwość kreatywnego spędzenia czasu (30%) oraz poruszanie wszystkich zmysłów (22%).

Trudno opisać słowami wszystko, co przygotowaliśmy dla odwiedzających Funzeum. To miejsce wyłamuje się całkowicie ze schematu placówki muzealnej. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, gdzie zazwyczaj eksponatów nie wolno dotykać, w Funzeum można doświadczać wystawy na każdy sposób. Tutaj chodzi o to, aby goście sami odkryli, co można zrobić z danymi elementami wystawy i kreowali własne kompozycje. – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.

Ankietowani mając wybór, zdecydowanie bardziej wybieraliby muzea cyfrowe od tych analogowych, przede wszystkim ze względu na możliwość doświadczania eksponatów (40%). Przewagą tych pierwszych jaką wskazują to możliwość dotykania (32%), robienia zdjęć do wykorzystania w social mediach (32%) oraz możliwość doświadczania (21%).

W Funzeum znajdują się wystawy z nietypowymi eksponatami. Dostępne jest na przykład interaktywne akwarium, w którym zwiedzający może ożywić rybę. Wśród dostępnych scenerii znajduje się m.in.: fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów czy sala księżycowa wraz z innymi planetami. Do dyspozycji gości będzie ponad 50 multimedialnych instalacji, wykorzystujących różne źródła światła i kolorów.

Muzea przyszłości to muzea interaktywne, które łączą edukację z dobrą zabawą. Funzeum, otwarte w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna jest niezwykłym i wyróżniającym się miejscem na polskiej mapie obiektów muzealnych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).