Silesion.PL

serwis informacyjny

Dział naukowy poszuka nowych rozwiązań. Do Lecha dołączają Duńczyk i Walijczyk

Lech Poznan Nowe koszulki. Nowa historia

Lech Poznan Nowe koszulki. Nowa historia

W Lechu Poznań pełną parą ruszają prace działu naukowego, który będzie zajmował się głównie analizowaniem przygotowania motorycznego piłkarzy. Na czele stanął Bartłomiej Grzelak, a już kilka miesięcy temu nawiązana została współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teraz jako konsultant dołącza do tego departamentu znany fachowiec w tej dziedzinie Adam Owen, 1 października pojawił się również nowy trener przygotowania fizycznego w klubowej Akademii – Duńczyk Mathias Marker.

To dalszy ciąg zmian, które zostały zapoczątkowane już po zakończeniu ubiegłego sezonu. – Szukamy nowych rozwiązań, nowego know-how, jeśli chodzi o przygotowanie motoryczne piłkarzy. Ruszyliśmy w tym temacie poza granice Polski i zatrudniliśmy w pierwszej drużynie trenera Antonina Čepka. Ta współpraca po okresie przygotowawczym i meczach, które rozegraliśmy do tej pory, przebiega dobrze. Uważamy, że robimy stały progres, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne. Zastosowaliśmy latem kilka nowych rozwiązań w treningu, a i teraz w poszczególnych mikrocyklach pojawiają się nowe elementy. No i sobie oczywiście to mocno chwalimy – mówi dyrektor sportowy Lecha Poznań, Tomasz Rząsa.

Klub w związku z tym zdecydował się również na zmiany w klubowej Akademii. Tam właśnie rozszerzany jest sztab przygotowania motorycznego. Od 1 października dołącza duński szkoleniowiec, Mathias Marker. – Ma on jeszcze udoskonalić przygotowanie naszej młodzieży do wejścia do piłki seniorskiej. Będzie miał za zadanie, tak jak to zresztą było do tej pory, ściśle współpracować również z trenerami przygotowania z pierwszej drużyny Kolejorza – tłumaczy Rząsa.

Kolejnym krokiem było utworzenie działu naukowego, na którego czele stanął Bartłomiej Grzelak, który do tej pory pracował w Akademii Lecha. Kilka miesięcy temu została nawiązana współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki będą pomagali analizować dane motoryczne z nadajników GPS, które zakładają zawodnicy, ale też spoglądać do danych meczowych naszych zespołów i pozostałych w lidze. Mają przedstawiać jak najwięcej wniosków.

Konsultantem działu naukowego został właśnie Adam Owen. To Walijczyk, który w Polsce znany jest z tego, że cztery lata temu był trenerem Lechii Gdańsk. To jednak głównie specjalista od przygotowania fizycznego, posiada tytuł naukowy doktora w tej dziedzinie. Jest członkiem International Soccer Science & Performance Federation (ISSPF). – Teraz będzie ściśle współpracował z działem naukowym w znalezieniu nowych rozwiązań, czytaniu danych i spojrzeniu jeszcze inaczej na temat przygotowania motorycznego – przyznaje dyrektor Rząsa. – Adam Owen będzie się u nas pojawiał cyklicznie i spotykał z naszym nowym działem, ale również z trenerami z klubowej Akademii. Poza tym, będziemy w stałym kontakcie online z Anglii, gdzie mieszka i pracuje – dodaje.

Szukamy nowych rozwiązań, które trudno nam znaleźć w Polsce. Stąd też współpraca w pierwszej drużynie z trenerem z Czech, zatrudnienie trenera z Danii w Akademii, a także powstanie działu naukowego, który będzie konsultował się z fachowcem w tej dziedzinie z Walii. To co było do tej pory było dobre, byliśmy zadowoleni, ale chcemy rozwijać się w tym aspekcie i szukać nowych możliwości – podsumowuje dyrektor sportowy Lecha.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024