Silesion.PL

serwis informacyjny

Dwa lata akcji „Wyzwanie parkowanie” w Katowicach

KODAK Digital Still Camera

Walka z nielegalnie parkującymi kierowcami na ulicy Wojewódzkiej w Katowicach fot. UMK

Katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 44,5 tysiąca interwencji w ciągu dwóch lat w ramach akcji “Wyzwanie parkowanie”, mającej na celu zwalczanie nielegalnego parkowania. Ostatnio wprowadzono nowy element do tej akcji – patrol reagujący na zgłoszenia operatora kamery systemu KISMiA.

W ciągu dwóch lat akcji “Wyzwanie parkowanie” katowicka straż miejska wystawiła blisko 17 tysięcy mandatów o wartości prawie 2 milionów złotych. Akcja będzie kontynuowana, ponieważ priorytetem miasta jest stworzenie jak najbardziej przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców. W ramach tego celu przekształcono ulicę Dworcową w deptak z dużego parkingu, a aleję Korfantego zawężono i zasadzono na niej drzewa. Miasto inwestuje również w sieć rowerów miejskich i nowoczesny tabor autobusowy. Nowa polityka parkingowa, której wstępne założenia zostały ostatnio przedstawione, ma zmienić nawyki transportowe mieszkańców i zmniejszyć ruch samochodowy w ścisłym centrum Katowic, aby ułatwić parkowanie poprzez większą rotację pojazdów.

Akcja “Wyzwanie parkowanie” rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2021 roku i początkowo obejmowała Śródmieście i Koszutkę. W pierwszym etapie kierowcy, którzy nielegalnie parkowali lub blokowali ruch, otrzymywali ostrzeżenia w formie ulotek informacyjnych i słownych upomnień. Po okresie edukacyjnym zaczęto wystawiać mandaty. W ciągu dwóch lat trwania akcji straż miejska przeprowadziła blisko 45 tysięcy interwencji. Najczęstsze naruszenia dotyczyły niestosowania się do znaków zakazu zatrzymywania i postoju (20 069 przypadków) oraz parkowania w miejscach niedozwolonych, takich jak ścieżki rowerowe czy przejścia dla pieszych (14 245 przypadków). Ogółem wystawiono 16 832 mandaty o łącznej wartości 1 980 090 złotych.

Aby skuteczniej zwalczać naruszenia przepisów, od października 2022 roku funkcjonują specjalne patrole, które reagują na zgłoszenia operatorów systemu KISMiA. W ciągu siedmiu miesięcy od ich utworzenia odnotowano 2439 naruszeń, a w 1855 przypadkach użyto urządzeń do blokady kół. Dzięki pracy tych patroli, liczba wniosków o ukaranie przekazywanych do sądu znacznie się zmniejszyła. W okresie od października ubiegłego roku do kwietnia bieżącego roku wystawiono 2266 mandatów, a wniosków o ukaranie przekazanych do sądu było jedynie 28.

Straż miejska przeprowadziła również analizę liczby wykroczeń w ramach akcji “Wyzwanie parkowanie” uwzględniając miejsce rejestracji pojazdów. W okresie od stycznia 2023 roku do maja 2023 roku odnotowano ogólną liczbę 11 207 wykroczeń. Spośród nich 25,1% (2808 przypadków) dotyczyło pojazdów z numerami rejestracyjnymi rozpoczynającymi się od liter “SK”. Pozostałe wykroczenia popełniano głównie przez kierowców z miast sąsiednich.

– W ciągu dwóch lat działania akcji „Wyzwanie parkowanie” katowicka straż miejska wystawiła blisko 17 tys. mandatów na kwotę prawie 2 mln zł. Akcja będzie oczywiście kontynuowana, bo naszym priorytetem jest to, by Katowice były miastem jak najbardziej przyjaznym mieszkańcom. W tym celu zmieniliśmy wizerunek ulicy Dworcowej, która z dużego parkingu stała się deptakiem, a aleję Korfantego zawęziliśmy i zasadziliśmy na niej drzewa. Stale inwestujemy w sieć rowerów miejskich i nowoczesny tabor autobusowy. Nowa polityka parkingowa, której wstępne założenia ostatnio przedstawiliśmy, ma również sprawić, że zmienią się nasze nawyki transportowe, a do ścisłego centrum Katowic będzie wjeżdżać mniej pojazdów. Większa ich rotacja ma uwolnić miejsca parkingowe i sprawić, że w ścisłym śródmieściu Katowic łatwiej będzie zaparkować – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Akcję “Wyzwanie parkowanie” uzupełnia również akcja “Zielone? Nie parkuję!”. W ramach niej w wybranych miejscach miasta, we współpracy z Radami Jednostek Pomocniczych, przeprowadzono rewitalizację przestrzeni w celu utrudnienia wjazdu samochodom. Ponadto zamontowano ponad 300 słupków w różnych lokalizacjach, które mają zapobiegać nielegalnemu parkowaniu. System monitoringu i analizy KISMiA, wprowadzony w 2016 roku, odgrywa również istotną rolę w utrzymaniu porządku na ulicach Katowic. Dzięki niemu straż miejska podejmowała interwencje na podstawie zapisów z kamer. W 2021 roku przeprowadzono 3517 interwencji, a w 2022 roku było ich już 5351, co pozwoliło na ujawnienie 2456 wykroczeń.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024