Silesion.PL

serwis informacyjny

Dolina Trzech Stawów w Katowicach zmienia się na wiosnę

Schody prowadzące do kręgu tanecznego fot. KAW

Mieszkańcy już korzystają z kręgu tanecznego i alejki wzdłuż wschodniego brzegu stawu Kajakowego w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Zakład Zieleni Miejskiej odebrał inwestycję od wykonawcy prac budowlanych, któremu do przeprowadzenia pozostały ostatnie prace porządkowe.

– Dolina Trzech Stawów jest miejscem, w którym chętnie odpoczywają mieszkańcy Katowic, korzystając z wielu atrakcji, m.in. z rolkostrady czy infrastruktury dla rowerzystów. Mamy tu też ścieżki edukacyjne, place zabaw – w tym wodny, a także przystań kajakową i miejsca dla wędkarzy. Czas można spędzać aktywnie i rodzinnie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Realizowana w ostatnim czasie w Dolinie przebudowa kręgu tanecznego została już praktycznie zakończona, natomiast przy stawie Łąka trwa realizacja jednego z zadań z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego – budowa pumptracka. Do 8 kwietnia trwa nabór wniosków do kolejnej edycji BO. Wszystkich mieszkańców naszego miasta zachęcam do składania wniosków zarówno do BO jak i Zielonego Budżetu – dodaje prezydent.

Modernizacja kręgu tanecznego zrealizowana została w ramach projektu polegającego na przebudowie i budowie w Katowicach pięciu przestrzeni parkowych. Nowe i odnawiane miejsca do spędzania czasu na łonie natury znajdą się również w Wełnowcu, dolinie rzeki Ślepiotki, u zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda oraz przy ul. Wantuły. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł.

Krąg, widownia i aleja

Teren, na którym znajduje się krąg taneczny ma ponad 17 tys. m2, a sama scena ok. 60 m2. Koszt prac to 4,3 mln zł. W ostatnich tygodniach wykonawca realizował ostatnie prace: kładziona była warstwa wierzchnia kręgu oraz montowano elementy małej architektury, czyli m.in. stoły, ławki, hamaki, a także balustrady. Ponadto wykonane zostały nowe schody prowadzące do kręgu od strony ul. Trzech Stawów i zakończono prace nad trawnikami. Remont obejmował również przebudowę sceny oraz północnej części widowni. Południowa część została rozebrana.

W ramach inwestycji wykonano też remont 700 m alejki prowadzącej do kręgu z kierunku przystani kajakowej. Alejka zyskała nową podbudowę i oświetlenie, zamontowano 13 ławek, 6 leżaków oraz 2 stoliki piknikowe.

Nowe miejsca w Dolinie Trzech Stawów

– Oprócz kręgu tanecznego Zakład Zieleni Miejskiej wykonał ostatnio kilka innych inwestycji w Dolinie Trzech Stawów. To m.in. ścianka tenisowa zlokalizowana pomiędzy stawami Łąka i Kajakowym. Już niedługo odwiedzający Dolinę będą mieć do dyspozycji również pumptrack. Zostanie on udostępniony jeszcze tej wiosny. Obiekt będzie się składał z dwóch torów dostosowanych do różnego poziomu umiejętności użytkowników – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej.

Budowa pumptracka to realizacja zadania z Budżetu Obywatelskiego Katowic, które w głosowaniu w ramach IX edycji BO uzyskało 8 078 głosów. Młodsze dzieci będą mogły skorzystać z toru mini pumptrack, którego długość wyniesie 32 m, a szerokość 1,5 m. Natomiast drugi, większy tor będzie przeznaczony dla użytkowników bardziej zaawansowanych – jego kształt będzie nieregularny i pojawią się na nim przeszkody. Długość tego toru będzie wynosić 243 m, a szerokość 1,7 m. Prace, które należało przeprowadzić, obejmowały m.in. ukształtowanie terenu pod bieżnię rowerową a także wyrównanie i utwardzenie gruntu. Wykonawcy pozostało jeszcze dokończenie profilowania terenu pod tor dla dzieci, ułożenie nawierzchni obu torów oraz montaż ławek, koszy i stojaków rowerowych. Koszt budowy to nieco ponad 700 tys. zł, a budowa zakończy się do końca kwietnia.

Pod koniec zeszłego roku do użytku została oddana ścianka tenisowa, która również jest projektem finansowanym z Budżetu Obywatelskiego. Ścianka mierzy 8 m szerokości i 3 m wysokości. Zamontowano na niej również piłkochwyt, który ma 1 m wysokości. Oprócz montażu samej ścianki wyremontowany został przylegający do niej kort – pojawiła się na nim nowa nawierzchnia odporna na odkształcanie w wysokiej temperaturze. Koszt tej inwestycji to prawie 200 tys. zł. 

Zgłoś swój pomysł

Do 8 kwietnia Katowice przyjmują wnioski mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego (BO) i Zielonego Budżetu (ZB). Łącznie do podziału jest ponad 22,6 mln zł. Liczne realizacje z poprzednich edycji BO i ZB pokazują, że warto się zaangażować. Tylko w ramach BO mieszkańcy wybrali do wykonania ponad 1,2 tys. zadań o łącznej wartości prawie 175 mln zł. Więcej informacji o zasadach BO i ZB, formularze zgłoszeniowe oraz pomocne materiały można znaleźć m.in. na stronie internetowej: bo.katowice.eu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024