„Do zamieszkania!” Wystawa w galerii Art Walk o modernistycznej architekturze Syrkusów
Już 16 maja w warszawskiej galerii Art Walk na placu Europejskim otworzy się nowa wystawa plenerowa: „Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów”. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji stała się architektura mieszkaniowa spod kreski jednego z najwybitniejszych duetów polskiego modernizmu – małżeństwa Syrkusów. Wystawa odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, a jej organizatorem jest Fundacja Sztuka w Mieście i firma Ghelamco.
Nowoczesne, wygodne, pełne słońca i z dostępem do wszystkich udogodnień – od prywatnej łazienki, po gabinety lekarskie i przedszkola. Takie były osiedla projektowane przez Helenę i Szymona Syrkusów. Para awangardowych architektów poprzez swoje projekty, pracę teoretyczną i działalność w międzynarodowych organizacjach chciała zmieniać świat na lepsze.
Wyznawane przez siebie wartości przekładali nie tylko na funkcjonalność projektowanych przestrzeni, ale także na jakość architektoniczną – wyrażającą się w funkcjonalistycznych, prostych formach, atrakcyjnym detalu i innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Ich architektura stanowiła odpowiedź na kryzys mieszkaniowy dwudziestolecia międzywojennego i późniejsze wojenne zniszczenia. Osiedla miały oferować przestrzeń do zamieszkania, w której niczego nie brakuje. Pozostające do dziś czołowymi przykładami modernizmu budynki projektowane przez Syrkusów stanowią wartościowe źródło inspiracji dla kształtowania przestrzeni mieszkalnej we współczesnej Polsce.
“Awangardowe projekty Heleny i Szymona Syrkusów, choć tworzone kilkadziesiąt lat temu, wciąż pozostają aktualne. Wyrastając z kryzysu mieszkaniowego i chęci zmiany miasta na lepsze, koncepcje te mogą dziś inspirować do bardziej zielonego, innowacyjnego i społecznego myślenia o osiedlach i architekturze mieszkaniowej Warszawy” – mówi Kacper Kępiński, kurator wystawy i kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.
„Do zamieszkania!” to nasza pierwsza wystawa o tematyce architektonicznej w galerii Art Walk. Inspiracją do jej stworzenia była kamienica przy ulicy Grzybowskiej 73, którą obecnie przywracamy do świetności. Powstały w 1936 roku dom, zaprojektowany przez Szymona Syrkusa, wyróżniał się ponadczasową, funkcjonalną architekturą i nowoczesnymi rozwiązaniami. Przywracając Warszawie kolejną perełkę architektury, chcielibyśmy jednocześnie szerzyć wiedzę o jej materialnym dziedzictwie i stojących za nim ludziach, co wpisuje się w naszą kulturalną misję realizowaną wspólnie z Fundacją Sztuka w Mieście w ramach inicjatywy Kocham Warszawę – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Na wystawie będzie można zapoznać się z najwybitniejszymi projektami Syrkusów, które współkształtowały architektoniczny krajobraz i tożsamość kilku dzielnic Warszawy. Są wśród nich budynki, które zrealizowano zarówno przed II wojną światową, jak i w okresie powojennym, m.in. osiedle WSM na Rakowcu, kamienica firmy „Hurwicz i s-ka” przy ulicy Grzybowskiej 73 czy osiedla Koło II na Woli i Praga I na Nowej Pradze. Wśród prezentowanych obiektów nie zabrakło też przykładów budownictwa jednorodzinnego – znalazła się m.in. willa Zofii Rosińskiej na Saskiej Kępie czy dom wypoczynkowy doktora Berensteina w Konstancinie-Jeziornie.
Aby jeszcze mocniej zanurzyć się w świat modernistycznej architektury Syrkusów, organizatorzy, patron i kurator wystawy zapraszają na autorskie oprowadzanie, które odbędzie się w ramach otwarcia ekspozycji 16 maja o godzinie 18:00 przy galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.
Patronem wystawy został Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. To państwowa instytucja kultury, która poprzez działalność popularyzatorską, wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą pogłębia świadomość społeczną, promuje kulturę architektoniczną i urbanistyczną oraz podejmuje starania w kierunku zachowania dziedzictwa architektonicznego. Zajmuje się także prowadzeniem badań nad architekturą i urbanistyką oraz upowszechnianiem wiedzy z tych dziedzin.
„Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów”
Organizator: Fundacja „Sztuka w mieście”, Ghelamco
Kurator: Kacper Kępiński
Projekt graficzny: Patrycja Mróz
Projekt aranżacji: Fair Building, Dominika Janicka
Patronat merytoryczny: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Wystawa czynna codziennie od 16 maja do 31 sierpnia 2024 r.
Galeria Art Walk na placu Europejskim
Wstęp wolny.
O Art Walk
Galeria Art Walk jest integralną częścią przestrzeni publicznej na placu Europejskim. Została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwia upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta, pracowników okolicznych biur, a także osób odwiedzających Warszawę.
Pasaż składa się z trzynastu segmentów, każdy z oknem ukazującym wnętrze. Ta specjalnie zaprojektowana galeria stała się miejscem całorocznych wystaw malarstwa, rzeźby i instalacji artystycznych. Galeria Art Walk została otwarta w maju 2016 przez Ghelamco Poland i fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania.
O Fundacji Sztuka w Mieście
Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.
Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.
Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców. Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).