Silesion.PL

serwis informacyjny

Długie weekendy – uwaga na dużą liczbę kradzieży!

  • Według portalu wakacje.pl na majówkowy urlop może zdecydować się nawet 25 proc. osób więcej niż przed rokiem.
  • Długie weekendy i wakacje zwiększają ryzyko kradzieży z włamaniem. Ich liczba jest duża, wiosną zeszłego roku było ich – uwaga – 6 666 średnio miesięcznie.
  • Takie dane przekładają się na zwiększenie zainteresowania ubezpieczeniami od kradzieży z włamaniem.
  • Na rynku dostępne są produkty zapewniające ochronę nieruchomości oraz jej wyposażenia. Polisę można również rozszerzyć o ubezpieczenie osobiste, np. NNW podczas wyjazdu.

Zbliżająca się majówka i długi czerwcowy weekend to czas odpoczynku poza domem. Według analiz ekspertów portalu wakacje.pl na majowy wyjazd w tym roku może zdecydować się nawet 25 proc. więcej osób niż przed rokiem.

Długie weekendy i zbliżające się wakacje to także okres istotnej liczby kradzieży z włamaniem czemu sprzyjają puste domy czy mieszkania. Według danych z całego 2018 roku liczba tych zdarzeń wyniosła 66,5 tys., w kolejnym roku wzrosła do ponad 69 tys., a w 2020 roku przekroczyła 74 tys. Tylko od stycznia do czerwca 2023 roku odnotowano 40 tys. przypadków włamań, czyli średnio 6 666 miesięcznie (40 tys. w ciągu 6 miesięcy).

Polacy mają świadomość tego zagrożenia. Od kilku lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem. Jako konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi sytuacji, które mogą wydarzyć się podczas naszej nieobecności w domu. Z tego względu coraz więcej Polaków poszukuje produktów, które pozwolą objąć ich majątek szeroką ochroną, tak, by mogli wypoczywać spokojnie, bez ciągłych obaw o swoje mienie – komentuje Iwona Konarzewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie jest najczęściej dostępne w dwóch formułach: od ryzyk nazwanych takich jak kradzież z włamaniem, pożar, zalanie, czy uderzenie pioruna, albo ALL RISK, które obejmuje ochronę szkody wyrządzone wskutek wszystkich nagłych i nieprzewidzianych ryzyk, powstałych niezależnie od woli ubezpieczającego się z zastrzeżeniem wyłączeń wymienionych w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Co podlega ubezpieczeniu domu lub mieszkania?

Wg Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) nawet 70 proc. wszystkich mieszkań i domów w Polsce jest ubezpieczona. To około 13,9 mln polis. Ubezpieczyciele w ramach tego typu polis umożliwiają zabezpieczenie stałych elementów mieszkania jak mury, drzwi, okna, glazura, tynki, instalacje, zabudowa kuchenna, szyby i elementy szklane. Ochronie podlegają także tzw. „ruchomości” – sprzęt AGD, elektronika, meble (również te balkonowe czy ogrodowe), rowery, hulajnogi elektryczne, a nawet przedmioty osobistego użytku jak książki czy ubrania. W ramach polisy na nieruchomość można ubezpieczyć także np. osoby starsze między innymi przed próbami wyłudzania pieniędzy, czy zwierzęta domowe przed skutkami pogryzienia przez psa czy potrącenia.Odpowiedzialne podejście do wyboru polisy pozwala w przypadku wystąpienia szkody na uzyskanie realnej pomocy, która umożliwi pokrycie strat. Wg eksperta TUZ przy wyborze odpowiedniej polisy warto ustalić sumę ubezpieczenia, która będzie równa tzw. wartości odtworzeniowej.

Chodzi o to, by z odszkodowania móc odkupić utracone ruchomości np. skradziony telewizor czy zniszczone drzwi. Przez dwa lata wysokiej inflacji koszty wyposażenia domów znacząco wzrosły. Umowa ubezpieczeniowa podpisana 2 lata temu, może mieć zbyt niskie, nie adekwatne do obecnych cen sumy ubezpieczenia – mówi Marcin Szeląg, Kierownik ds. Likwidacji szkód majątkowych w TUZ Ubezpieczenia.

Nie tylko włamania spędzają sen z powiek urlopowiczów

Właściciele nieruchomości wybierając się na urlop muszą liczyć się również z innymi ryzykami. Nawet mieszkając w najbezpieczniejszej okolicy, warto pamiętać o sytuacjach niezależnych, które mogą przyczynić się do powstania znacznych szkód. Pęknięta rura, cieknący kran czy przepięcie mogą nieść za sobą bardzo kosztowne skutki. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak np. wichury, również mogą wyrządzić znaczne szkody.

Przed wyjazdem warto podjąć kroki, które mogą pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia zalania czy pożaru. Specjaliści polecają przede wszystkich sprawdzenie stanu instalacji i urządzeń, upewnienie się, że wszystkie zawory, złącza i krany są szczelne i dobrze zakręcone. W miarę możliwości warto zamknąć również główny zawór wody oraz wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia i oświetlenie, by zmniejszyć ryzyko przepięcia lub pożaru.

Gdy jednak wszystkie zabezpieczenia zawiodą, dobre ubezpieczenie może ściągnąć z barków właściciela odpowiedzialność za opłacenie wszystkich wymaganych napraw.

Dobra polisa chroni dom (poza wspomnianymi kradzieżami czy rozbojem) także przed innymi przykrymi zdarzeniami losowymi, nieprzewidzianymi awariami, uszkodzeniami. Brak ubezpieczenia domu może okazać się ogromnym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu. Koszt zakupu polisy waha się w zależności od wielu czynników, m.in. rodzaju nieruchomości, lokalizacji czy powierzchni, jednak niezależnie od powyższych jest to niewielki wydatek w porównaniu do np. kosztu remontu po zalaniu czy zakupienie domowych sprzętów po kradzieży – komentuje Iwona Konarzewska z w TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie domu, wyposażenia i…mieszkańców

Ubezpieczenie mieszkania czy domu mogą być przydatne podczas wakacyjnych wyjazdów także w inny sposób. Na rynku można znaleźć także rozbudowane polisy, które swoją ochroną obejmują również mieszkańców danej nieruchomości, a nawet ich czworonożnych pupili. W ramach takiego ubezpieczenia można liczyć, m.in. na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ale także pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów nabycia, wypożyczenia przedmiotów ortopedycznych, czy dzienne świadczenia za pobyt w szpitalu. To ważne, szczególnie w kontekście wakacyjnych wyjazdów, podczas których dobre NNW jest wyjątkowo przydatne.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024