Silesion.PL

serwis informacyjny

Dlaczego warto biegać

Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy jak bieganie jest ważne. Sport jest kluczowy dla człowieka, bo od siedzenia, mięśni nam nie przybędzie. A tak wiele nie trzeba…wystarczy wyjść na dwór i zacząć biegać. Niby proste, ale wiele ludzi nie ma na to ochoty.

Wystarczy 20 minut swobodnego biegu aby każdego dnia aby być w dobrej kondycji fizycznej. W dzisiejszych czasach jest ciężko. Wolimy siedzieć przed komputerami zamiast bawić się z kolegami i co najważniejsze uprawiać sportu.

Bieganie (prawie) dla każdego

Dlatego też wiele ludzi jest otyłych. Przez uprawianie sportu nasza kondycja będzie lepsza i nieraz będziemy w lepszym nastroju niż byśmy nic nie robili. Więc jesteś jedna z tych osób którym się nie chce to powinnaś się bać, bo ludzie od samego początku byli przystosowani do aktywności fizycznej a w tych czasach się to wszystko zmienia. Zamiast grać w piłkę nożną oglądamy ją.

Dlatego drogi obywatelu Polski i całego świata biegaj, bo to najprostsza czynność jaką możesz robić i będzie przynosić ci zyski ogromnego sortu.

Bieganie – amatorski sport

Sport to zdrowie. Powie to każdy, kto ma do czynienia z aktywnością fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Wzrost aktywności jest popularny bez względu na dziedzinę, choć największą tendencją wzrostową cieszy się bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe. Jest jedna rzecz, która łączy ludzi uprawiających jakiekolwiek sporty- bez względu czy to amatorskie poczynania, czy już profesjonalne podrygi. Są to kontuzje. Dosięgają niestety wszystkich, bez wyjątku.

Kontuzje biegaczy

Kontuzja to tak naprawdę słowo potocznie określające wszystko, co złego stanie się w obrębie naszego układu ruchu. Trochę to błędne myślenie, ponieważ słowo KONTUZJA (od łacińskiego contusio) oznacza stłuczenie, które może wydarzyć się z różnych powodów. Większe stłuczenia powstają na skutek skręcenia, zwichnięcia kończyny, zaś małe stłuczenia to najzwyczajniej w świecie siniaki i mikrourazy (gdy uderzymy się łokciem w coś, co nagle pojawiło się na naszej drodze)- zazwyczaj bagatelizowane objawy przetrenowania, zostawiające po sobie pod skórą „pamiątki”. Nie zawsze trenowanie jakiejś dyscypliny jest związane z kontuzjami i całą negatywną otoczką związaną z kwarantanną od treningu.

Bieganie po dłuższej przerwie

Bieganie- na co zwrócić uwagę, by nie zafundować sobie przerwy od treningu? Biegać każdy może- i jak w znanej przyśpiewce- trochę lepiej, lub trochę gorzej. Co oznacza lepiej, a co oznacza gorzej? Przede wszystkim, co biegacz to inna forma treningu- są one przeróżne: bieganie bez przygotowania, z dużą rozgrzewką czy poprzedzone solidnym treningiem siłowym. Człowiek, który zaczyna przygodę z bieganiem, powinien zacząć od poznania możliwości swojego organizmu.

Powinien poznawać, kiedy jest czas na regenerację, gdy jego ciało mówi „pas”. Przeciążenia, bieganie na rezerwach powoduje, że wytrzymałość organizmu na kontuzje staje się coraz mniejsza i dochodzi do poważnych urazów, które powodują długą absencję od treningu. Błędy treningowe to jedne z głównych powodów kontuzji. Duże znaczenie ma odpowiedni wybór obuwia do biegania. A modeli na półkach sklepowych jest od zatrzęsienia- amortyzujące, żelowe, antywstrząsowe i inne. Przede wszystkim należy określić, jaki typ stopy ma osoba- pronująca, supinujaca oraz neutralna. Jak to sprawdzić? Można wykonać kilka prostych testów, które pomogą nam określić, z którym typem stopy mamy do czynienia.

Czy mogę biegać?

Pierwszym, zarazem najprostszym testem jest skorzystanie ze zwykłej kartki papieru oraz naszej, uprzednio zmoczonej stopy. Należy pozostawić mokry odcisk stopy na kartce. Najlepiej, aby ruch był wykonywany spontanicznie. Nasze ciało już tak ma, że im więcej myślimy o danej czynności, potrafi się ono dostosować i skorygować ruch w miarę fizjologicznie. Wtedy wynik testu wyszedłby zafałszowany.

Drugim sposobem, najlepiej postępującym po pierwszej próbie jest wykonywanie przysiadów najlepiej przed lustrem, by sprawdzić, jak zachowują się nasze kostki przy tej próbie. Mogą one układać się na trzy sposoby: zapadać do środka, wychodzić na zewnątrz oraz układać się prawidłowo.

 

Dobra jest również obserwacja drugiej osoby, która oceni nasze chodzenie, bieganie, przysiady w sposób najbardziej wiarygodny, bo obiektywny. Najlepiej, aby osoba oceniająca nie wspominała o tym, że w danym momencie bada biegacza. Jeśli o tym poinformuje, organizm może zachowywać się nienaturalnie, ponieważ przygotuje się do próby i dostosuje się do fizjologicznego ustawienia.

Ostatnim sposobem sprawdzenia może być obserwacja naszych starych butów biegowych i określenie, które części są najbardziej starte, co będzie świadczyć o długotrwałym kontakcie z podłożem, czyli te części mają największą styczność z podłożem. To powinna być ostatnia stacja przed wyborem nowych butów, ponieważ nasza stopa może w pewien sposób „ewoluować” i zmieniać swoje ułożenie. Jeśli powyższe próby pokrywają się ze starciami butów to warto dokonać odpowiednich zakupów, jednak jeśli są rozbieżne, warto skorzystać z porady doświadczonego fizjoterapeuty.

Może nie wszyscy fizjoterapeuci orientują się w dziedzinie sportowej, jednak profesjonalna porada ze strony osoby, która zna się na profilaktyce sportowych urazów może być zbawienna.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025