Silesion.PL

serwis informacyjny

Dawny zakład Ryfama w Rybniku przejdzie metamorfozę. Powstanie tu wielofunkcyjna przestrzeń

Dawny zaklad Ryfama w Rybniku. Fot. DE Estate

Dawny zaklad Ryfama w Rybniku. Fot. DE Estate

Teren, na którym funkcjonowała Rybnicka Fabryka Maszyn, zyska nowe życie. Nieruchomość, należąca dziś do spółki DE Estate, stanie się przestrzenią miastotwórczą. Projekt ma połączyć współczesność z industrialnym charakterem oraz spełnić trzy funkcje: mieszkaniową, usługową i rozrywkową. Obecnie trwają prace porządkowe i rozbiórkowe oraz opracowywana jest finalna koncepcja architektoniczna.

Rybnicka Fabryka Maszyn (Ryfama), specjalizująca się w produkcji urządzeń dla górnictwa, zakończyła swoją działalność w 2020 roku. Od tego czasu teren zakładu znajdującego się przy ul. Chrobrego pozostawał niezagospodarowany, ale to ma się zmienić. Obecnym właścicielem nieruchomości jest spółka DE Estate, będąca w strukturach grupy TDJ. W planach jest budowa osiedla mieszkaniowego wzbogaconego o infrastrukturę handlowo-usługową i miejsca rekreacji. W grudniu rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

Mam nadzieję, że kolejne tereny industrialne w naszym mieście zyskają nowe funkcje i znaczenia przy jednoczesnym zachowaniu pamięci o historii tego miejsca – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Mieszkańcy zasiedlający w przyszłości to miejsce, to nowe tchnienie, nowa rzeczywistość, którą buduje się na pamięci o pracy i tradycji dawnego zakładu. Cieszę się, że inwestor planuje zbudować tu nie tylko mieszkania, ale otwartą przestrzeń do spędzania czasu wolnego – podkreśla Kuczera.

Rozbiórka części budynków dawnego zakładu Ryfama w Rybniku. Fot. Michał Koczy

Inwestor zamierza zachować elementy dawnej fabryki o najwyższej wartości architektonicznej i historycznej. Planowane jest pozostawienie części głównej hali, która ma stanowić łącznik pomiędzy przeszłością a przyszłością. Powstanie w niej przestrzeń interdyscyplinarna zaspokajająca potrzeby różnych użytkowników. Natomiast wybrane materiały z rozbiórki (takie jak cegła) zostaną wykorzystane w formie detali elewacyjnych lub elementów małej architektury.

Poszanowanie historii to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracamy uwagę przy realizacji naszych inwestycji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ta fabryka miała duże znaczenie dla mieszkańców, dlatego dokładamy starań, by projekt jak najlepiej wpisywał się w otoczenie i oddawał ducha tego miejsca. Zachowujemy również nazwę Ryfama, która utrwaliła się w sercach mieszkańców – mówi Jarosław Łysik, prezes zarządu w DE Estate. – Naszym celem jest stworzenie miejsca spełniającego potrzeby mieszkaniowe, a także sprzyjającego pracy i spotkaniom towarzyskim. Zadbamy więc nie tylko o komfortowe mieszkania, ale też o szeroki wachlarz usług, otwarty charakter inwestycji i zielone zagospodarowanie terenu. Z tych atutów będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy osiedla, jak i całego Rybnika. Wierzymy, że przywracając tę przestrzeń miastu, ponownie tchniemy w nią życie – dodaje Jarosław Łysik.

Trwają prace nad finalną koncepcją i projektem architektonicznym. Do współpracy w fazie projektowej zaproszono pracownię OVO Grąbczewscy z Katowic.

Dawny zakład Ryfama w Rybniku przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych (lipiec 2022). Fot. DE Estate

Naszym celem jest uzyskanie rozwiązania jak najlepszego zespołu zabudowy mieszkaniowej – prawidłowego pod względem urbanistycznym i architektonicznym, zapewniającego najlepszą jakość życia przyszłym mieszkańcom, przyjaznego, pełnego zieleni i atrakcyjnych przestrzeni, ekologicznego i ekonomicznego zarówno w aspekcie budowy, jak i użytkowania. Wyjątkowa struktura istniejących budynków poprzemysłowych będzie wyróżnikiem nowej zabudowy i nada jej unikatowy charakter – komentuje architekt Oskar Grąbczewski z pracowni OVO Grąbczewscy.

Zakończenie etapu rozbiórki planowane jest na III kw. 2023 roku.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024