Silesion.PL

serwis informacyjny

Cieplej, taniej i bezpieczniej – Katowice stawiają na efektywność energetyczną

Przy ul. Kosmicznej trwaja prace modernizacyjne

Przy ul. Kosmicznej trwaja prace modernizacyjne

Smog, zmiany klimatyczne, a także podwyżki cen surowców – jest wiele powodów, dla których oszczędzanie energii cieplnej jest szczególnie ważne. Jednak nie powinno ono odbywać się kosztem komfortu użytkowników budynków. Jednym z narzędzi do optymalizacji zużycia energii jest termomodernizacja obiektów oraz zmiana źródeł ogrzewania.

– Katowice działają na rzecz walki o czyste powietrze. W latach 2015-2022 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę prawie 8 tysięcy źródeł ciepła, z czego ponad 1,8 tys. pieców wymieniono w rekordowym 2022 roku.  Ze smogiem walczymy na wielu frontach. Poza wymianą kotłów, straż miejska wykonuje kontrole palenisk, realizujemy też termomodernizacje miejskich obiektów czego przykładem jest m.in. dobiegający końca projekt kompleksowej termomodernizacji ponad 40 takich budynków za łączną kwotę ponad 127 mln zł. Podobne działania prowadzimy w budynkach mieszkalnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach konsekwentnie przeprowadza termomodernizacje w kolejnych budynkach, które zyskują nie tylko na efektywności energetycznej, ale także estetyce. W minionym roku KZGM na termomodernizacje budynków – na prace budowlane, ale także projektowanie – wydał niemal 12,5 mln zł. – Dzięki ocieplaniu ścian, hydroizolacji, likwidacji kopciuchów i wymianie oświetlenia na oszczędniejsze mieszkańcy mogą płacić mniej za media, w budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a środowisko zyskuje na ograniczonym śladzie węglowym i czystszym powietrzu, którym wspólnie oddychamy – dodaje prezydent. 

Ocieplanie ścian, wymiana źródeł ciepła, energooszczędne oświetlenie i fotowoltaika 

Dobiega końca termomodernizacja kamienicy z 1874 roku, położonej przy ulicy św. Jana 9.  Zakres prac w ramach tej inwestycji, o wartości około 1,1 mln zł, obejmuje m.in. ocieplenia ścian piwnic oraz ich hydroizolację, ocieplenia stropu nad pomieszczeniami piwnicznymi, częściowe ocieplenie ścian nadziemia oraz remont i ocieplenie dachu. Co ważne, zmieniono także źródło dostarczania ciepła. Dotychczasowe piece kaflowe zostały zastąpione instalacjami gazowymi zasilającymi kotły i kuchenki, nową instalacją centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody użytkowej. Z kolei zamontowane w częściach wspólnych oszczędniejsze oprawy LED są połączone z czujnikami ruchu, co dodatkowo wpłynie na zmniejszenie zużycia energii. 

Budynek X LO po zakończonej inwestycji

Do grona budynków efektywnych energetycznie dołączą również obiekty wielorodzinne przy ul. Kosmicznej 30-38 i 39-43 (do końca marca br.) oraz przy Wiosny Ludów 23-37 (w II kwartale br.). Oprócz ocieplenia ścian i stropów budynków, inwestycja uwzględnia także wstawienie nowych okien i wymianę oświetlenia w częściach wspólnych na energooszczędne. Ponadto budynek przy ulicy Wiosny Ludów zyska instalację fotowoltaiczną, która pozwoli dodatkowo zmniejszyć wydatki energetyczne oraz uczynić blok bardziej ekologicznym. Łączna wartość prac w obu lokalizacjach to ok. 17 mln zł.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach ma zaplanowane kolejne inwestycje poprawiające efektywność energetyczną budynków znajdujących się w miejskich zasobach. Jeszcze w tym kwartale ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy robót w budynku przy ul. Stawowej 8, gdzie planuje się wykonać źródło ciepła w postaci pompy powietrze-woda, a także wymienić instalację centralnego ogrzewania. Przy ul. Skłodowskiej 42 przy okazji remontu elewacji odbędzie się także termomodernizacja, a w budynku przy ul.  Plebiscytowej 37 rozpocznie się w tym roku I etap modernizacji energetycznej obejmującą m.in. likwidację źródeł niskiej emisji i wykonanie instalacji c.o. z sieci cieplnej Tauron Ciepło. KZGM przygotowuje się ponadto do kompleksowej modernizacji energetycznej budynków przy: Markiefki 55, 56 i 56a, Piotrowickiej 88 oraz przy Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a. Pierwszym etapem – zaplanowanym na II kwartał – będzie wyłonienie wykonawców dokumentacji projektowych dla tych inwestycji.  

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024