Silesion.PL

serwis informacyjny

Czym Polacy karmią swoje psy? Oto najnowsze statystyki

psia karma

psia karma

Jaką karmę dla psów najchętniej kupują Polacy? Częściej robimy zakupy w sklepach zoologicznych czy ratujemy się łatwo dostępnym asortymentem marketowym? Eksperci z aplikacji PanParagon sprawdzają, czym karmione są polskie zwierzaki oraz podpowiadają, jak mądrze pomóc schroniskom w czasie nadchodzącej zimy z inflacją w roli głównej.

PanParagon to darmowa aplikacja do przechowywania paragonów i kontroli wydatków, którą pobrało już ponad pół miliona użytkowników. Na podstawie zanonimizowanych dowodów zakupu wprowadzanych do systemu sprawdziliśmy, jakie karmy dla psów są najczęściej wybierane przez Polaków komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Jakie zatem jedzenie najczęściej trafia do misek naszych czworonożnych przyjaciół?

Marketowe karmy w paragonowej czołówce

Jak pokazuje badanie, wśród najczęściej kupowanych karm dla psów prym wiodą produkty marketowe. To właśnie karmy z popularnych w Polsce sieci handlowych zdominowały cztery pierwsze miejsca w rankingu. Dopiero piąta na liście znalazła się karma, której próżno szukać w dużych marketach i najczęściej dostępna jest w sklepach zoologicznych.

Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

Czym Polacy najczęściej karmią swoje psy?

  1. Pedigree
  2. Puffi
  3. Activ Pet
  4. Chappi
  5. Brit

Przy zakupie karmy powinniśmy kierować się ich składem. Wybierajmy, te które zawierają minimum 50-60 proc. mięsa. W innym przypadku możemy naszym zwierzakom przysporzyć znacznie więcej problemów zdrowotnych. To z kolei może się odbić na częstszych wizytach u weterynarza – informuje Magdalena Grochocka z Appet.pl, konfiguratora dobierającego karmę do indywidualnych potrzeb zwierząt domowych.

Dobra karma dla psów to taka, która dostarcza naszym pupilom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby mogli cieszyć się pełnią zdrowia. Domowe zwierzęta karmione dobrze zbilansowaną karmą, będą miały dostarczoną przede wszystkich odpowiednią dawkę pełnoporcjowego białka i tłuszczu jako podstawowych składników budulcowych oraz regulujących procesy metaboliczne organizmu. Z kolei witaminy i minerały wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego informuje lek. wet. Aleksandra Garbiec, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Dobre i świadome odżywianie naszych czworonożnych przyjaciół ma kluczowe znaczenie dla utrzymania głównych aspektów ich zdrowia.

Zakup słabej jakości karmy najczęściej wynika z nieświadomości ludzi, jak nieprawidłowe karmienie może szkodzić psom. W tym przypadku nie bez znaczenia jest także cena, która w dobie szalejącej inflacji odgrywa kluczową rolę podczas codziennych zakupów. Dobre karmy kosztują zazwyczaj więcej, jednak biorąc pod uwagę rachunki od weterynarzy może się okazać, że karmienie resztkami ze stołu czy tanimi karmami jest ostatecznie dużo droższe. Warto zdawać sobie z tego sprawę także wtedy, kiedy z dobroci serca pomagamy psom w schroniskach, dla które teraz przeżywają bardzo trudny czas.

Bezdomne psiaki też muszą jeść. Jak im pomóc w dobie inflacji?

2022 rok to ciężki czas również dla schronisk, a skutki inflacji szerokim echem mogą odbić się bezpośrednio na bezdomnych psiakach.

Rosnące ceny większości produktów, w tym również prądu i gazu to realne zagrożenie dla skromnych finansów schronisk dla psów. Wiele tego typu placówek prosi o pomoc nawet w tak podstawowych sprawach jak ciepłe koce czy karma. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować ogólnopolską akcję “Karma wraca”, w ramach której będziemy przekazywać jedzenie dla bezdomnych zwierząt. Za każdy dodany do naszej aplikacji paragon z dobrą karmą przekażemy 100 g karmy z właściwym składem dla psów ze schronisk – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.Dzięki naszej akcji zwiększamy nie tylko świadomość właściwego karmienia psów wśród ich właścicieli, ale także pomagamy schroniskom w sposób mądry, który nie odbije się na zdrowiu naszych czworonożnych przyjaciół dodaje.

Beneficjentem kampanii “Karma wraca” jest akcja karmimypsiaki.pl, a partnerem merytorycznym została platforma Appet.pl agregująca dane o składach karm dla zwierząt domowych.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie https://panparagon.pl/karmawraca/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024