Silesion.PL

serwis informacyjny

Czy ubezpieczenie pomoże firmie w przypadku poważnego wycieku danych?

Michał Jatczak, starszy specjalista ds. ubezpieczeń finansowych Colonnade

Ataki typu ransomware, takie jak działania hakerów wymierzone ostatnio w ALAB laboratoria sp. z o.o., są jednymi z najgroźniejszych i najbardziej skutecznych metod cyberprzestępców. Atak cybernetyczny przeprowadzony przy wykorzystaniu ransomware w dużym uproszczeniu sprowadza się do zaszyfrowania systemów komputerowych i danych ofiary. Często połączony jest z eksflitracją, czyli wykradzeniem wrażliwych danych, a następnie żądaniem okupu od administratora. Przestępca grozi, że w razie niezapłacenia wymaganej kwoty systemy pozostaną zaszyfrowane, a wykradzione dane zostaną upublicznione.

Przed zdarzeniami tego typu bardzo trudno się ustrzec. Jeżeli mamy do czynienia z grupą zdolnych i zdeterminowanych cyberprzestępców, pełne zabezpieczenie się przed ich działaniami jest praktycznie niemożliwe. Rozwiązaniem ograniczającym skutki tego typu zdarzeń jest produkt ubezpieczeniowy.

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych obejmuje m.in. wydatki poniesione na zbadanie genezy, przebiegu i skutków incydentu cybernetycznego, określenie czy systemy i dane są możliwe do odzyskania, podjęcie próby ich odzyskania, oczyszczenie sprzętu komputerowego ze złośliwego oprogramowania, ponowną instalację oprogramowania i przygotowanie sprzętu do pracy, przygotowanie raportu i wydanie rekomendacji, w jaki sposób należy zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami na przyszłość oraz przeprowadzenie wskazanych prac.

Ubezpieczenie może pokryć również zysk utracony w wyniku incydentu, a także koszt obrony przed roszczeniami osób trzecich, związanymi z wyciekiem danych oraz koszty postępowań związanych z naruszeniem przepisów RODO.

Niektóre podmioty, w tym również Colonnade, oferują także dostęp do doświadczonych ekspertów, którzy mogą pomóc dotkniętej incydentem firmie w podjęciu natychmiastowych działań zaradczych. Koszt ubezpieczenia jest ustalany indywidualnie, w zależności od skali i rodzaju działalności klienta oraz jakości posiadanych przez niego zabezpieczeń. Cena zawsze jest jednak niższa niż późniejsze koszty własne, które trzeba ponieść w trakcie i po incydencie.

Autorem komentarza jest Michał Jatczak, starszy specjalista ds. ubezpieczeń finansowych Colonnade

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024