Silesion.PL

serwis informacyjny

Coraz większe zainteresowanie mieszkaniem TBS w Katowicach

Coraz wieksze zainteresowanie mieszkaniem w TBS fot. 2

Coraz wieksze zainteresowanie mieszkaniem w TBS fot. 2

Zakończył się proces wyłaniania najemców na cztery zwalniane mieszkania w Katowickim TBS, położone przy ulicy Sławka w Katowicach. Ta okolica cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, co stało się już pewną tradycją. Wcześniejsze nabory na wynajem mieszkań na tym osiedlu również cieszyły się wielką popularnością. W ostatnim procesie przyjmowania deklaracji liczba wnioskujących przekroczyła wszystkie dotychczasowe rekordy.

Katowicki TBS podsumowuje rekordowy nabór

Na jedno z mieszkań – dwupokojowy lokal o powierzchni około 48 metrów kwadratowych – wpłynęło aż 75 zgłoszeń! Spośród wszystkich zgłoszeń wylosowano jedną osobę, która otrzymała możliwość zamieszkania w budynku przy ulicy Sławka. Osoba wylosowana musiała wpłacić zwrotną kaucję i partycypację w wysokości ponad 64 tysięcy złotych oraz spełniać warunki dochodowe. Po wyprowadzeniu się z mieszkania, TBS zwraca najemcy wpłacone na początku pieniądze. Czynsz za mieszkanie wynosi około 820 złotych, nie zawierając zaliczek na media. Zainteresowanie pozostałymi trzema wolnymi mieszkaniami również było bardzo duże – zgłosiło się od 49 do 68 chętnych osób na każde z mieszkań.

Od kilku lat odnotowujemy coraz większe zainteresowanie lokalami z zasobów KTBS. Rekordy na ul. Sławka stają się powoli normą. Z jednej strony bardzo nas to cieszy, a z drugiej pokazuje wielką potrzebę budowania mieszkań czynszowych w przystępnej kwocie najmu. W tej chwili na różnym stopniu realizacji jest 5 nowych inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez KTBS, które po zakończeniu dadzą ok. 500 mieszkań – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. 

Atrakcyjny wynajem, ale nie dla wszystkich

Katowicki TBS jest spółką, której większościowym właścicielem jest Miasto Katowice. Głównym zadaniem spółki jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych poprzez budowanie społecznych mieszkań czynszowych na terenie gminy. Właściwy sposób wynajmu mieszkań w budynkach TBS jest ściśle określony przez ustawę.

Dlatego przyszły najemca musi spełniać wyznaczone przez ustawodawcę maksymalne progi dochodowe, a wysokość czynszu za lokal nie może przekroczyć wyznaczonych przez ustawodawcę widełek. Ideą funkcjonowania TBS jest oferowanie komfortowych mieszkań dla osób średniozamożnych, które zarabiają za dużo, by zamieszkać w lokalu komunalnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy. Najemcy nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie danego miasta.

Różne ścieżki wynajmu w TBS: 

Aby wynająć mieszkanie z KTBS, istnieją dwie główne ścieżki. Pierwszą z nich jest staranie się o mieszkanie z rotacji z partycypacją w kosztach budowy. Kiedy takie lokale są zwalniane, KTBS ogłasza nabór deklaracji przystąpienia do umowy partycypacji na swojej stronie internetowej. Zazwyczaj na jedno mieszkanie zgłasza się więcej chętnych. Ostatnio mieliśmy do czynienia z takim przypadkiem.

Drugą możliwością jest wynajem mieszkania ze wskazania Urzędu Miasta Katowice. Około 60% wszystkich mieszkań z KTBS jest objętych prawem wskazywania przyszłych najemców przez katowicki magistrat. Są to lokale bez partycypacji. W tym wypadku wynajem lokalu mieszkalnego odbywa się na podstawie wskazania osoby, która złożyła wniosek w Wydziale Budynków i Dróg urzędu miasta. Umowa najmu zostaje zawarta po wniesieniu kosztów zwrotnej kaucji w wysokości 9-miesięcznego czynszu. Jednakże, aby otrzymać propozycję najmu ze wskazania urzędu, trzeba się zapisać do kolejki i poczekać.

Budynki KTBS na osiedlu Witosa w Katowicach

Staramy się by nasi mieszkańcy byli zadowoleni z warunków zamieszkania oraz by mieli możliwość stabilnej sytuacji mieszkaniowej w tych trudnych czasach. Robimy także wszystko, by szybko, ale i rzetelnie realizować kolejne inwestycje mieszkaniowe, zwiększając dzięki temu ofertę lokalową spółki i miasta. W tej chwili pracujemy nad szeregiem nowych realizacji. Prace już trwają przy ul. Kossutha, czy Mariackiej, niebawem zostaną przekazane nabywcom mieszkania przy ul. Przyjaznej/Kwiatowej a w fazie projektowej mamy osiedla przy ul. Kosmicznej i Korfantego – mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.

Katowickie TBS obecnie oferuje ponad 2400 mieszkań, a do tej liczby wkrótce dołączą nowe inwestycje, takie jak ta przy ulicy Kossutha. Największe zasoby miejskiej spółki znajdują się na osiedlu Witosa, przy ulicy Sławka, oraz na Zawodziu, pomiędzy ulicami Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne. Dzięki zabudowie tych obszarów, KTBS zmienił ich społeczny i demograficzny charakter. Inne budynki należące do spółki znajdują się w różnych częściach Katowic, między innymi w okolicy ulic Krasińskiego, Dębowej, Pod Kasztanami oraz Leopolda.

Długoterminowy wynajem standardem za granicą 

Wysokie stopy procentowe oraz ceny mieszkań skutecznie odstraszają od zakupu własnego mieszkania. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych i mobilnych, angażowanie tak dużych zasobów finansowych nie jest atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ nie pozwala to na szybką zmianę miejsca zamieszkania. W wielu krajach Europy, takich jak Niemcy czy Dania, model długoletniego wynajmu jest najpopularniejszym sposobem zamieszkania. Możliwe, że także w Polsce zaczynamy podążać w tym kierunku.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024