Coraz bliżej budowy Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
W Katowicach-Bogucicach, w miejscu szczególnym dla miłośników gór i pasjonatów wspinaczki, rozpocznie się budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. To nie tylko muzeum poświęcone życiu i dokonaniom słynnego himalaisty, ale także przestrzeń edukacyjna i spotkań dla szerokiego grona entuzjastów górskich wypraw.
Mieszkanie Jerzego Kukuczki zaaranżowane tak, jak wyglądało za jego życia, przestrzeń muzealna poświęcona innym himalaistom i historii himalaizmu, a także ścianka wspinaczkowa i miejsce spotkań dla miłośników gór i wspinaczki. Centrum Himalaizmu, które powstanie w Katowicach-Bogucicach, ma pełnić różne funkcje i trafiać do szerokiego grona odbiorców. Właśnie ogłoszono przetarg na jego budowę.
Jerzy Kukuczka, jedna z najwybitniejszych postaci w historii himalaizmu, stanie się patronem tego nowego obiektu. Data ogłoszenia przetargu na budowę – w przededniu kolejnej rocznicy urodzin himalaisty – nabiera symbolicznego znaczenia. Centrum ma nie tylko upamiętniać jego dziedzictwo, ale także inspirować kolejne pokolenia do podnoszenia poprzeczki w swoich wyzwaniach życiowych.
– Jerzy Kukuczka na świat przyszedł 24 marca. W przededniu kolejnej rocznicy jego urodzin ogłaszamy przetarg na budowę obiektu, który ma nosić jego imię i stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym. Zależy nam, by w centrum inspirować kolejne pokolenia do rozwijania swoich umiejętności, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów. Dlatego w tej przestrzeni, oprócz mieszkania, w którym urodził się wielki himalaista, znalazło się miejsce do rozmów i ścianka wspinaczkowa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Przetarg na budowę został ogłoszony niedawno, a oferty będą przyjmowane do 10 kwietnia. Realizacja inwestycji planowana jest na okres 22 miesięcy od podpisania umowy, po czym przewidziana jest procedura odbioru trwająca kolejne trzy miesiące. W efekcie powstanie wielofunkcyjna przestrzeń, pełniąca rolę muzeum, miejsca spotkań i inspiracji dla wszystkich pasjonatów górskich wypraw.
W projekcie zaaranżowano mieszkanie Jerzego Kukuczki w sposób odpowiadający jego życiu, stwarzając przy tym przestrzeń muzealną dedykowaną innym himalaistom oraz historii himalaizmu. Dodatkowo, Centrum będzie wyposażone w ściankę wspinaczkową, zapewniającą możliwość aktywnego spędzania czasu dla wszystkich miłośników wspinaczki.
– Swoim wyglądem zewnętrznym będzie nawiązywać do widoków kojarzących się z górskimi wyprawami. Jego bryła ma obejmować imitacje nawisów i półek skalnych, a elewacja zostanie pokryta cegłą klinkierową w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach. Ponadto na wspomnianych półkach powstaną ogrody z roślinami typowymi dla górskiej przyrody – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.
Nowoczesny obiekt zostanie zlokalizowany w pobliżu miejsca urodzenia i zamieszkania Jerzego Kukuczki. Jego architektura będzie nawiązywać do górskich krajobrazów, z imitacją nawisów i półek skalnych oraz elewacją pokrytą cegłą klinkierową. Dodatkowo, na zewnętrznych półkach zostaną zaaranżowane ogrody z roślinami typowymi dla górskiej przyrody, co jeszcze bardziej wpisze obiekt w charakter miejsca.
Centrum Himalaizmu będzie składało się z czterech wystaw, poświęconych historii eksploracji Himalajów i Karakorum, polskim wyprawom górskim oraz głównym łańcuchom górskim w Polsce i na świecie. Ponadto, odwiedzający będą mieli możliwość zwiedzenia mieszkania Jerzego Kukuczki, co dodatkowo wzbogaci doświadczenie kulturowe tego miejsca.
Warto podkreślić, że Centrum Himalaizmu nie będzie jedynie miejscem wystawowym. Znajdzie się tam sala audytoryjna, biblioteka, a także ścianka wspinaczkowa, co pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń, spotkań czy pokazów filmowych, przyciągając tym samym różnorodne grupy odbiorców.
W trakcie projektowania koncepcji aranżacji wystawy, postawiono na unikalność prezentowanych eksponatów oraz interaktywność wystawy. Dodatkowo, przewidziano doświadczalne elementy, pozwalające odwiedzającym na poczucie atmosfery panującej w wysokich górach.
Budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki to kolejny krok w rozwoju kultury górskiej oraz dziedzictwa polskiego himalaizmu. Projekt ten, realizowany przy współpracy z ekspertami związanymi z tą tematyką, ma szansę stać się ważnym miejscem dla wszystkich pasjonatów górskich wypraw oraz źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń miłośników przyrody i wspinaczki.
Józef Jerzy Kukuczka (1948–1989) to legenda polskiego himalaizmu i alpinizmu. Urodził się jako góral beskidzki w rodzinie pochodzącej z Istebnej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 13 w Katowicach-Bogucicach, gdzie zaczął swoją przygodę z wspinaczką. Zdobył Koronę Himalajów i Karakorum jako drugi człowiek na Ziemi, osiągając ten wyczyn w zaledwie 8 lat, co jest rekordem. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii, ze względu na swoje imponujące osiągnięcia. Zdobył 8 ośmiotysięczników nowymi drogami, w tym 7 w stylu alpejskim i 4 zimą, co jest wyjątkowym osiągnięciem. Zginął tragicznie podczas próby wejścia na Lhotse w Nepalu, pozostawiając po sobie niezapomniany ślad w historii alpinizmu, który nadal inspiruje kolejne pokolenia miłośników górskich wypraw.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).