Silesion.PL

serwis informacyjny

Ciekawe wykłady, spotkania i warsztaty w Muzeum Śląskim w tym tygodniu

Fot. Arek Gola Na Granicy W Medyce 4 03 2022

Fot. Arek Gola - Na granicy w Medyce 4 03 2022

1/ „Na granicy… Historie (nie)ludzkie” spotkanie z Arkadiuszem Golą.
Wydarzenie towarzyszące wystawie “Wojny nigdy dość!”

Środa / 22.05. godz. 18.00 / Czytelnia

Spotkanie z fotografem, kuratorem wystaw, wykładowcą w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie – Arkadiuszem Golą.

Arkadiusz Gola jest zdobywcą nagród w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i za granicą. Od 1996 roku pracuje w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku.

Podczas spotkania z autorem zdjęć przyjrzymy się skutkom wojny w Ukrainie w kontekście uchodźców. Jak dokumentować tragedię ludzką. Zwrócimy uwagę na kwestie etyki i prawa do prywatności fotografowanych ludzi. Zastanowimy się, jaki jest wpływ przekazu medialnego na skalę pomocy uchodźcom.

Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć, które fotograf wykonał podczas dwóch wyjazdów na granice z Ukrainą (Medyka, Korczowa, Przemyśl), a także prezentacja fotografii innych reporterek i reporterów zaangażowanych w dokumentowanie problemów i skali uchodźców.


2/ Wykład z cyklu „Motywy znane i lubiane”: Dziwacy w malarstwie. To ciekawe, to przerażające!

Sobota / 25.05, godz. 14:00 / Sala B

Cykl „Motywy znane i lubiane” jest adresowany do osób niesłyszących i słyszących.
Prelekcje Michała Justyckiego przybliżają postacie i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej. Wykłady prowadzone w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język mówiony.

Dziwacy w malarstwie. To ciekawe, to przerażające!

Zainteresowanie ludźmi z wadami wyglądu jest stare jak świat. Czy brzydota jest tak samo atrakcyjna jak piękno?

Podczas prelekcji przyjrzymy się portretom autorstwa znanych malarzy.

3/Od światła do widzenia: jak działa zmysł wzroku?”
Interaktywny wykład i warsztaty dla opiekunów i dzieci w ramach cyklu „I KROPKA”. 
Prowadzenie: dr Jacek Francikowski, Uniwersytet Śląski

Sobota / 25.05, godz. 16:00 / Sala B

Interaktywny wykład poświęcony będzie zrozumieniu tajemnic działania zmysłu wzroku. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki budowy i działania układu wzrokowego – jednego z najbardziej skomplikowanych i fascynujących zmysłów człowieka. 

W trakcie warsztatów uczestnicy odkryją budowę i działanie oka, zrozumieją, co dzieje się ze światłem w oku i jak jest ono przetwarzane przez mózg, aby stworzyć odwzorowanie świata. Poprzez interaktywny wykład, dyskusję i doświadczenia, będziemy zgłębiać mechanizmy ostrości widzenia, percepcji kolorów, głębi i ruchu oraz inne aspekty funkcjonowania układu wzrokowego.

Warsztaty będą stanowiły połączenie teorii i praktyki, co umożliwi uczestnikom lepsze zrozumienie zasad działania zmysłu wzroku oraz wpłynie na ich codzienne doświadczenia związane z percepcją otaczającego świata.
Zajęcia będą tłumaczone na polski język migowy.

Bilety: 9 zł

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025