Silesion.PL

serwis informacyjny

Ceny paliwa wreszcie niższe? Sprawdzamy, jak wyglądał ostatni rok na stacjach benzynowych

paliwo cena dystrybutor stacja

paliwo cena dystrybutor stacja

Już od 1 lutego ceny za paliwo są znacznie niższe. To efekt planowanych działań antyinflacyjnych, które wprowadza rząd. Zmniejszeniu uległ podatek VAT na paliwo – z 23% na 8%, co dopiero spowoduje spadek cen na stacjach, nawet o 50 groszy. Jak wyglądał ostatni rok średnich cen za paliwa? Eksperci z Yanosika podsumowują.

Już od 1 lutego tańsze paliwo

Nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich kierowców dzień – wprowadzono obniżki VAT-u na paliwach z 23% na 8%, co oznacza niższe ceny na stacjach benzynowych. Średnie ceny detaliczne paliw powinny wynieść Pb 98 5,48-5,60 zł/l, Pb 95 5,17-5,29 zł/l, ON 5,29-5,41 zł/l, LPG 2,69-2,76 zł/l.

Jeszcze na końcu stycznia ceny na stacjach benzynowych nie zachęcały – olej napędowy kosztował średnio 5,89 zł/l, Pb 95 – 5,83 zł/l, Pb 98 6,09 zł/l, a LPG 3,09 zł/l.

Niższe ceny paliwa, z powodu zmiany stawki VAT, mają trwać do końca lipca 2022 roku.

Wcześniej, tj. od 20 grudnia 2021, zmniejszona została również wysokość akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Zmiana ma potrwać do 20 maja 2022 roku.

Kierowcy mają możliwość podglądu aktualnych cen paliw na wybranych stacjach w aplikacji Yanosik. Wybierając się w trasę mogą sprawdzić, na której stacji znajdą najtańsze obecnie paliwo, a także jaka jest jego jakość. Dodatkową opcją w aplikacji jest możliwość sprawdzenia lokalizacji ładowarek elektrycznych na trasie, a także jakie gniazda się w nich znajdują – informuje Julia Langa, Yanosik

Skąd wysokie ceny paliwa?

Wysokie ceny ropy naftowej to skutek braku stabilności na świecie. Prognozy analityków zakładają kolejne wzrosty cen baryłki ropy, co z pewnością przełoży się na detaliczne ceny paliw. Istnieją nawet obawy, że już wkrótce podaż surowca zostanie ograniczona.

Drugą przyczyną zmian w cenach paliw jest niestabilny kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego i euro. Spadki cen polskiej waluty mogą się odbić na ostatecznych cenach paliw.

Jak wyglądały ceny paliw w ostatnim roku?

Zebraliśmy dane dotyczące średnich, detalicznych, cen paliw z ostatniego roku i utworzyliśmy zestawienie podsumowujące. Pierwsze podwyżki cen pojawiły się już na początku 2021 roku, w lutym, następne w lipcu, co zbliżyło je do najwyższych progów z 2012 roku, które z pewnością pamiętają niektórzy kierowcy. Wychodząc naprzeciw naszym użytkownikom, weryfikowaliśmy ceny paliw na bieżąco w naszej aplikacji, a także informowaliśmy o tym, że kwoty powyżej 6 zł za litr benzyny dotyczą głównie prywatnych stacji, w małych miejscowościach wypoczynkowych – komentuje Julia Langa, Yanosik

Twórcy Yanosika przygotowali zestawienie obejmujące średnie ceny paliw z 2021 roku z podziałem na miesiące. Wśród danych znacznie wyróżnia się podwyżka cen w lutym, w którym Pb 98 zdrożała o niecałe 20 groszy, Pb 95 o 24 grosze, a ON i LPG o prawie 30 groszy na litrze.

Lipiec również nie był łaskawy dla kierowców. Podwyżki wahały się na poziomie 40 groszy za litr benzyny, 20 groszy za litr ropy i 15 groszy za LPG.

Ceny Paliwa Wreszcie Nizsze

Pierwsza „tarcza” przyniosła podwyżki, a nie zniżki cen paliw?

Zapowiadana pierwsza tarcza antyinflacyjna miała znieść poziom akcyzy na najniższy, dopuszczalny w krajach Unii Europejskiej. Ceny paliwa miały się również zmienić. Kierowcy spoglądali z nadzieją na kwoty wyświetlane na dystrybutorach, ale zamiast niższych cen, zobaczyli wyższe… Według zapewnień specjalistów ta sytuacja miała nie trwać długo i już z początkiem lutego miały pojawić się znacznie niższe kwoty cen paliwa.

Twórcy Yanosika przygotowali zestawienie średnich cen paliw ze stycznia oraz prognozy na pierwszy tydzień lutego. Jak wygląda sytuacja?

Ceny Paliwa Wreszcie Nizsze1

W pierwszym miesiącu tego roku ceny benzyny i ropy faktycznie skoczyły w górę o kilka groszy na litrze, jednak LPG staniało już w drugiej połowie stycznia przynosząc właścicielom pojazdów z autogazem nadzieję na kolejne obniżki – komentuje Julia Langa, Yanosik

Ceny paliw w pierwszej połowie stycznia wynosiły 5,99 zł/l Pb 98, 5,74 zł/l Pb 95, 5,79 zł/l ON oraz 3,11 zł/l LPG. Zmieniły się już w drugiej połowie miesiąca, podnosząc się kolejno o 10 groszy za litr Pb 98, 9 groszy za litr Pb 95, 10 groszy za litr ropy.

Prognozy analityków na luty są już znacznie bardziej optymistyczne – Pb 98 i Pb 95 mają kosztować o ponad 50 groszy mniej za litr, ON ma stanieć o ponad 40 groszy, a autogaz nawet do 50 groszy za litr.

Docelowe obniżki miały sięgać kwot mniejszych o 70 groszy. Czy faktycznie tak się wydarzy jeszcze w lutym? Możecie śledzić aktualne ceny paliw na stacjach benzynowych w aplikacji Yanosik oraz dodawać własne adnotacje z trasy

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024