Silesion.PL

serwis informacyjny

Centrum Kultury Studenckiej “Mrowisko” kończy 10 lat

Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko konczy 10 lat

Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko konczy 10 lat

Utworzone 10 lat temu w miejscu byłej stołówki studenckiej Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, to nie tylko ciekawy przykład modernistycznej architektury wielofunkcyjnego obiektu, ale przede wszystkim umiejscowiony w centralnym punkcie osiedla akademickiego szczególnie ważny symbol kultury studenckiej Politechniki Śląskiej, a szerzej także tkanki miejskiej Gliwic.

Jego istota wynika z pełnionej funkcji ośrodka kultury, rozrywki, a także roli łącznika podmiotów, które w Politechnice Śląskiej zajmują się propagowaniem i rozwijaniem sztuki wysokiej i masowej. W Mrowisku mieszczą się zatem: Klub „Spirala”, wcześniej zlokalizowany w dawnym Studenckim Domu Kultury „X”, Akademicki Teatr Remont , Akademicki Chór Politechniki Śląskiej i Akademicki Zespół Muzyczny, które współtworzą niezapomniany klimat i ducha miejsca.

Cechą charakterystyczną wyróżniającą Mrowisko na tle innych ośrodków kultury w mieście, a także w regionie, jest niepowtarzalna atmosfera i unikatowa oferta skierowana nie tylko do studentów. Mrowisko organizuje zarówno wydarzenia dla ludzi w różnym wieku, ale także umożliwia rozwijanie szeregu aktywności w ramach kultury studenckiej tworzonej przez nich samych. Dzięki szczególnemu fermentowi sztuki wyrażonej w różnorodności wydarzeń i aktywności oraz w bogatym repertuarze, Mrowisko od dekady jest dla nas miejscem kultowym oraz jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Politechniki Śląskiej. Nasi absolwenci wielokrotnie wymieniają właśnie Mrowisko wśród najbardziej zapamiętanych miejsc, w których spędzali czas najprzyjemniej, najciekawiej oraz w którym zawierali najtrwalsze znajomości i przyjaźnie — mówi prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Mrowisko jest miejscem, gdzie nie tylko wysłuchamy koncertu „topowych” i niszowych zespołów, ale gdzie studenci mogą przede wszystkim realizować się w dziedzinach innych, niż obszary studiowania i nauki. Sprzyja temu różnorodność oferty Centrum Kultury Studenckiej, która zaprasza do wyrażania kreatywności i twórczości studenckiej.

O popularności Mrowiska świadczą statystyki – prawie 400 wydarzeń z prawie stutysięczną publicznością rocznie to imponujące dane. To także modne miejsce, gdzie studenci organizują najważniejsze wydarzenia, wśród nich m.in. IGRY czy Zębatki.

CKS Mrowisko – historia miejsca

Budynek Mrowiska zrealizowany jest na „śladzie” zabudowy byłej stołówki studenckiej przy ul. Pszczyńskiej 85 w Gliwicach. Stołówka była jedną z kilkunastu, które powstały w latach 70 –tych XX wieku w wielu ośrodkach akademickich w Polsce. W Gliwicach powstały dwie, przy ul. Pszczyńskiej i przy ul. Łużyckiej według projektu Profesora Politechniki Krakowskiej Tomasza Mańkowskiego. Dzisiaj większość tych obiektów została przebudowana i pełni inne funkcje z racji wyczerpania formuły zbiorowego żywienia w dużych mało przyjaznych kompleksach. Sam obiekt stołówki ideowo był dobrym przykładem architektury modernistycznej z jego końcowego etapu, niestety o bardzo niskiej jakości zastosowanych materiałów, detali i słabej jakości wykonawstwa. Zatem przeznaczenie tego obiektu pod nową funkcję przy jednoczesnym podniesieniu jakości estetycznej obiektu i otaczającej przestrzeni było ze wszech miar słuszne. (Źródło: https://mrowisko.polsl.pl/o-nas/)

Obchody Jubileuszu 10-lecia Mrowiska

W ramach uroczystości świętowania jubileuszu 10-lecia Mrowisko zaprasza do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Wśród nich m.in. na spotkanie „Dobry Wieczór z Płytą Winylową – QUEEN” (piątek, 5.11 o 20.00), a w sobotę 6.11 o 19.00 do sali Teatralnej, gdzie odbędzie się koncert zespołu Kwiat Jabłoni. Po koncercie o godzinie 21.00 rozpocznie się Taneczne After Party w Spirali.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024