Silesion.PL

serwis informacyjny

Budynek wielorodzinny przy ul. Policyjnej 10 w Katowicach zyskał nowe oblicze

Budynek przy Policyjnej 10 przeszedl kompleksowa termomodernizacje 01 Fot. KAW

Budynek przy Policyjnej 10 przeszedl kompleksowa termomodernizacje 01 Fot. KAW

Kolejny budynek wielorodzinny znajdujący się w zasobach komunalnych Katowic przeszedł kompleksową termomodernizację. Dzięki remontowi budynku przy ul. Policyjnej 10 podniósł się nie tylko komfort życia jego mieszkańców, ale również ich sąsiadów gdyż na bardziej ekologiczne wymienione zostało ogrzewanie budynku. Inwestycja kosztowała ponad 1,1 mln zł.

– W Katowicach walka o czyste powietrze odbywa się na wielu frontach. Dofinansowujemy wymianę systemów grzewczych na ekologiczne, wprowadziliśmy zwiększone dopłaty do zakupu opału dla najmniej zamożnych osób, straż miejska prowadzi kontrole palenisk, a także realizujemy wiele projektów termomodernizacji. W Katowicach docieplamy i modernizujemy budynki użyteczności publicznej, a także budynki mieszkalne z zasobu miasta. Głównym celem tych działań jest ograniczanie zużycia energii – zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Za oszczędnością energetyczną idzie – ograniczenie emisji spalin. Dzięki prowadzonym pracom poprawia się także estetyka budynków ze względu na wykonanie nowych elewacji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Gruntowny remont od piwnic po dach

Wielorodzinny budynek – znajdujący się w zasobach miasta Katowice – przeszedł gruntowną modernizację. Ocieplono ściany i stropy, wykonano hydroizolację piwnic, wstawiono nowe okna i drzwi, wymieniono instalacje, a także zamontowano oszczędniejsze oświetlenie z czujnikami ruchu w częściach wspólnych. Z prowadzonych prac mogą cieszyć się nie tylko jego lokatorzy, lecz także inni katowiczanie. To dzięki temu, że lokale w budynku zostały wyposażone w gazowe piece dwufunkcyjne, co jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż dotychczas wykorzystywane piece węglowe.

– Zakres realizowanych prac był bardzo szeroki. Oprócz ocieplenia ścian, stropów, przejazdu i dachu wymieniliśmy także stolarkę otworową, zlikwidowaliśmy piece kaflowe, a w ich miejsce założyliśmy instalację gazową oraz gazowe piece służące ogrzewaniu i podgrzewaniu wody użytkowej. Przeprowadziliśmy remont elewacji bocznej, naprawę ścian zewnętrznych, roboty remontowe w mieszkaniach, wymianę konstrukcji dachu i wzmocnienie stropu na strychu, wymianę instalacji wody zimnej oraz kanalizacji sanitarnej – wymienia Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Zielone rozwiązania wokół budynku

Inwestycja nie dotyczyła jednak wyłącznie budynku. Prace dotyczyły również przestrzeni wokół, gdzie powstały chodniki oraz elementy zieleni jak np. trawniki dywanowe, a także został zamontowany zbiornik na deszczówkę. Podobne rozwiązania do ponownego wykorzystywania deszczówki zastosowano już przy innych budynkach mieszkalnych w Katowicach. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie ilości zużywanej wody. Jest to szczególnie ważne w obliczu zmieniającego się klimatu i problemów z suszą.

Coraz więcej energooszczędnych budynków

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach konsekwentnie przeprowadza termomodernizacje w kolejnych budynkach należących do miejskich zasobów, dbając o komfort mieszkańców i przeciwdziałając zanieczyszczaniu powietrza oraz ocieplaniu klimatu. W tym roku zakończono realizacje prac w wielu budynkach, m.in. przy ul. Przedwiośnie 2A, ul. Boya-Żeleńskiego 94, Bednorza 22, Gliwickiej 190 czy Słonimskiego 16. Łączna wartość zrealizowanych inwestycji w ciągu ostatnich 12 miesięcy to ponad 12 mln zł. Aktualnie, prace prowadzone są w budynkach przy ul. św. Jana, ul. Wiosny Ludów czy też Kosmicznej, a ich łączna wartość to około 20 mln zł.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024