Silesion.PL

serwis informacyjny

Blisko tysiąc szachistów zachwyconych magią Spodka w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Mamy trzy medale!

Wreczenie nagrod Mistrzostwa Europy w szachach Katowice 2022 fot. Rafal Oleksiewicz

Wreczenie nagrod Mistrzostwa Europy w szachach Katowice 2022 fot. Rafal Oleksiewicz

Zawodnicy i zawodniczki z całej Europy zachwycili się atmosferą, jaka panowała w trakcie mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, rozgrywanych od piątku do niedzieli na płycie katowickiego Spodka. Katowice stały się europejską stolicą szachów, a organizatorzy zebrali pochwały za jakość mistrzowskiego turnieju. W niedzielę nagrodzono najlepszych, a w puli nagród było ponad dwieście tysięcy złotych. Wśród medalistów nie zabrakło polskich szachistów, którzy wywalczyli cztery krążki.

Tym, co przez trzy dni działo się w Spodku zachwycona jest Dana Reizniece-Ozola, wiceprezes Europejskiej Unii Szachowej (ECU). – Katowice i Śląski Związek Szachowy kolejny raz udowadniają, że potrafią w doskonały sposób organizować mistrzostwa, a także stworzyć wyjątkową atmosferę, która pomaga zawodnikom z całej Europy i przyciąga do Polski. Mistrzostwa rozgrywane w Spodku wyglądają niesamowicie i samo zagranie tutaj jest bardzo ciekawym doświadczeniem – dodaje.

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Dla nas to duże wyróżnienie, bo to już czwarta impreza rangi mistrzowskiej rozgrywana w Katowicach – mówi prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak. – Europejska Unia Szachowa stwierdziła, że jesteśmy dobrym organizatorem i warto nam powierzyć kolejne tak duże wydarzenie. To jedna z największych tego typu imprez w Europie czy świecie. Spodek przyciąga nie tylko kibiców, ale i graczy z różnych zakątków Europy, cieszę się że udało nam się stworzyć wspólnie tak udane zawody. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację, naszym partnerom, władzom Katowic i naszym sponsorom – dodaje prezes.

Wyjątkowa katowicka hala okazała się szczęśliwa także dla biało-czerwonych. Przypomnijmy, że Maciej Klekowski (UKS „21 Podlesie”) obronił w piątkowej rywalizacji tytuł wicemistrza Europy w szachach błyskawicznych, a wśród kobiet druga była reprezentująca Polskę Aleksandra Malcewska (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza). Od soboty rozegrywano jedenaście rund turnieju szachów szybkich. Wśród panów triumfował Hiszpan Jaime Santos Latasa, a wśród pań najlepsza okazała 20-letnia Malcewska, która w Spodku zaprezentowała się kapitalnie. Trzecia była Jolanta Zawadzka (Klub Szachowy Polonia Wrocław).

Złoty i srebrny medal Aleksandry Malcewskiej to wielki sukces, Aleksandra była mistrzynią świata do 20 lat, teraz już w głównej kategorii zaprezentowała się znakomicie – podkreśla Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE). – Znowu przeżywaliśmy wzruszające chwile w Spodku, słuchając Mazurka Dąbrowskiego.

Impreza miała jeszcze większą rangę, niż w latach ubiegłych, bo była prowadzona, poza kategorią open, oddzielna klasyfikacja kobiet. Mistrzostwa Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych były zaplanowane bowiem w Kijowie i z przyczyn oczywistych nie mogły się odbyć. Śląski Związek Szachowy wspólnie z miastem Katowice i Europejską Unią Szachową podjęły decyzję o rozszerzeniu imprezy, podwyższeniu puli nagród i zaproszeniu najlepszych Europejek grających w szachy.

Komisje Szachów Kobiecych FIDE oraz Europejskiej Unii Szachowej wraz z Komitetem Organizacyjnym Mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych w Katowicach zorganizowali także wyjątkowe wydarzenie szachowe dla dziewczynek „Gwiazdka szachowa”. Osiem młodych zawodniczek (urodzonych w 2014 roku lub wcześniej!) wzięło udziału w turnieju na głównej scenie Spodka, podczas mistrzostw Europy w szachach szybkich. W wielkim finale zmierzyły się: Laura Górecka i Bao Anh Angelina Nguyen Doan. W niedzielę zwyciężyła ta druga.

Mam nadzieję, że kiedyś kobieta zdobędzie tytuł mistrza Świata w kategorii open. Żeby przybliżyć to marzenie, musimy sprawić, że one same w to uwierzą, musimy wzmocnić ich pewność siebie. Naprawdę mam nadzieję, że dziewczynki zainspirują się i zostaną w szachowym świecie na dłużej – powiedziała arcymistrzyni Dana Reizniece-Ozola.

Jaime Santos Latasa I Aleksandra Malcewska Mistrzostwa Europy W Szachach Katowice 2022 Fot. Rafal Oleksiewicz
Jaime Santos Latasa i Aleksandra Malcewska – Mistrzostwa Europy w szachach Katowice 2022 fot. Rafał Oleksiewicz

Przypomnijmy, że to kolejna tak wielka impreza szachowa w Katowicach, które po raz pierwszy gościły mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. Organizację mistrzostw w Katowicach wspierają miasto Katowice, firma Mokate oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki.

Szachy w Polsce przeżywają rozkwit, cieszę się że mogę być częścią tego procesu – mówi Maciej Klekowski, wicemistrz Europy w szachach błyskawicznych. – Mistrzostwa rozgrywane w Spodku mają niesamowitą atmosferę, a ja za kilka dni będę się cieszył całym sobą z tego wicemistrzostwa, wreszcie to do mnie dotrze.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025