Silesion.PL

serwis informacyjny

Biznes i nauka. Strategia win-win, która się opłaca

mat. pras. Najlepszy partner w biznesie 3

mat. pras. Najlepszy partner w biznesie 3

Przedsiębiorstwo funkcjonuje najlepiej, gdy otacza się partnerami biznesowymi zaangażowanymi co najmniej w takim samym stopniu w rozwój branży, w której działają. Wspólna praca prowadząca w jednym kierunku to uniwersalna strategia, w której każdy wygrywa. Przykładem takiej win-win situation jest kooperacja pomiędzy światem nauki a biznesem – badania naukowe mogą inspirować się potrzebami świata biznesu i odwrotnie, a realizowanie wspólnych celów to prosta droga do sukcesu na obu polach. 

W jaki sposób nauka wspiera biznes?

Doświadczenie, jakie niosą ze sobą jednostki naukowe, pozwala im nie tylko pełnić w firmach funkcję doradczą, ale także wspierać procesy produkcyjne czy dzielić się pożytecznymi wynikami badań, których wykorzystanie pomoże – na przykład – zoptymalizować koszty inwestycji.

Świat nowych technologii powinien korzystać z jak najbardziej aktualnego dorobku naukowego. Pomocne mogą się okazać działania już prowadzone przez instytuty badawcze i wyniki tych działań, ale także możliwość zlecenia konkretnych, szeroko zakrojonych i rzetelnych badań w niemal dowolnej dziedzinie – zauważa Grzegorz Putynkowski, Prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Współpraca firmy z jednostką naukową – jak to działa?

Przedsiębiorstwa technologiczne, które planują wdrożenie w swoich organizacjach innowacji, mogą po prostu zgłosić się do wybranej jednostki badawczej. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie zarysu projektu lub koncepcji, którą firma chce realizować. 

Po przedstawieniu koncepcji przez firmę, instytucja naukowa rozpoczyna pracę, zaczynając od wyznaczenia zespołu lub zespołów, które będą odpowiedzialne za realizację projektu badawczego. Następnym krokiem jest stworzenie szczegółowego planu badań, przeprowadzenie ich, a wreszcie szczegółowa analiza wniosków wraz z przedstawieniem możliwych do implementacji rozwiązań.

Mat. Pras. Najlepszy Partner W Biznesie 1

Sporym atutem jednostek naukowych w kontekście współpracy z przedsiębiorstwami, jest pełne zaplecze badawcze obejmujące zasoby ludzkie, niezbędną aparaturę oraz pomieszczenia laboratoryjne umożliwiające przeprowadzenie kompletnych badań, a także wyciągnięcie konkretnych, możliwych do wykorzystania, wniosków – wylicza Grzegorz Putynkowski z CBRTP.

Innowacje szansą dla biznesu

Wiele przedsiębiorstw upatruje we wdrażaniu innowacji ogromnej szansy na rozwój. Nic w tym dziwnego – korzystanie z najnowszych technologii pozwala nie tylko wyprzedzić konkurencję, ale także zwiększyć tempo rozwoju firmy i poszerzać zakres jej działalności.

Innowacyjność jest także wspierana przez państwo i Unię Europejską – mówi Grzegorz Putynkowski z CBRTP. Przedsiębiorcy decydujący się na rozwój innowacyjnych produktów i technologii mogą, po spełnieniu warunków, liczyć na różnego rodzaju dotacje i ulgi – dodaje.

Ulgi podatkowe

Obecnie w polskim prawie dostępne są dwie duże ulgi podatkowe stworzone z myślą o przedsiębiorcach inwestujących swoje środki w innowacyjne rozwiązania. Mowa o uldze Innovation Box oraz uldze badawczo-rozwojowej.

Ulga IP Box

Inną nazwą tej ulgi jest Innovation Box, wskazujący wprost na oferowane wsparcie dla innowacji. Zastosowanie Innovation Box pozwala na użycie niższej stawki podatku dochodowego. Dotyczy to jednak tylko dochodów uzyskanych z tytułu prawa własności intelektualnej.

Nawiązanie współpracy przedsiębiorstwa z instytucją badawczą to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie, które otwiera firmie możliwość skorzystania z ulgi IP Box poprzez komercjalizację wyników badań.

Ulga Badawczo-Rozwojowa

To rozwiązanie, zwane również ulgą B+R, powstało w miejsce funkcjonującej jeszcze kilka lat temu ulgi technologicznej. Z ulgi B+R korzystać mogą przedsiębiorstwa, które odnotowują koszty z tytułu opracowywania nowych usług i produktów, ale także pracują nad innowacyjnymi zastosowaniami istniejących już produktów. 

Mat. Pras. Najlepszy Partner W Biznesie 2

W ramach ulgi B+R przedsiębiorca może odliczyć także koszty zakupu materiałów i towarów, wynagrodzeń dla pracowników, usług badawczych i doradczych, uzyskania patentu czy amortyzacji środków trwałych. Wszystkie te koszty muszą oczywiście wiązać się bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Pozostałe formy finansowania innowacji

Przedsiębiorcy zainteresowani tematem wdrażania innowacyjności mogą uzyskać szczegółowe informacje o konkursach i dotacjach na stronach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zakładce Finansowanie. Znajduje się tam aktualizowany na bieżąco harmonogram konkursów finansowanych z funduszy europejskich oraz z budżetu państwa.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025