Silesion.PL

serwis informacyjny

Biegowy wrzesień 2022 w Katowicach

kobiecy sport bieganie kobieta

Jak co roku, z początkiem września rozpoczyna się powakacyjny sezon zawodów biegowych. Oprócz tych największych wydarzeń z udziałem profesjonalistów, do których możemy zaliczyć m.in. Silesia Marathon większość wydarzeń skierowana jest do amatorów biegania. Takie zawody to często znakomita promocja zdrowego trybu życia oraz wymierne korzyści, gdyż  środki z opłat wpisowych, bądź zebrane podczas biegu datki przeznaczane są na cele charytatywne. 

– W Katowicach od lat mocno stawiamy na sport. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród wielu propozycji jest również szereg imprez biegowych. To między innymi październikowy Silesia Marathon, a także cykliczne biegi takie jak UBiegamy się o Zdrowie, Katowice Bussines Run czy Bieg Fundacji Śląskie Anioły. Takie wydarzenia to promocja zdrowego trybu życia, a także integracja wielu grup. Jestem przekonany, że na ich trasie nie zabraknie pozytywnych emocji i sportowej rywalizacji. Zachęcam także do aktywnego zwiedzania Katowic w trakcie przygotowań do kolejnych zawodów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

3 września – Spacerowe „UBiegamy się o zdrowie” 

Już 3 września o godzinie 10.00 alejkami parku Kościuszki, będzie można wspólnie z innymi uczestnikami wydarzenia pokonać dystans 2,5 lub 5 km. Na mecie uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale, dodatkowo będzie można też skorzystać z bezpłatnych badań i poradnictwa w ramach pikniku prozdrowotnego: badania wzroku dzieci i dorosłych, badania ciśnienia i poziomu cukru we krwi oraz porady lekarza neurologa w ramach Śląskiej Akademii Parkinsona. O profilaktyce nowotworowej będzie można porozmawiać z przedstawicielami Fundacji „Oko w Oko z Rakiem”. Udział w marszu i badaniach jest bezpłatny. Odbędzie się również zbiórka włosów na peruki dla pacjentów onkologicznych – w zamian oferowana będzie nowa fryzura.

– „UBiegamy się o Zdrowie – marsz po zdrowie” to wydarzenie promujące zdrowy styl życia oraz regularne badania organizowane rokrocznie przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego SUM w Katowicach, Centrum Diagnostyki i Terapii NU-MED oraz Miasto Katowice – mówi Joanna Chłądzyńska, rzecznik UCK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Grupa NU-MED – Wiemy, że profilaktyka prozdrowotna nie musi być trudna, wystarczy chcieć. A wspólnie łatwiej! – dodaje.

Dla najmłodszych mieszkańców regionu, organizatorzy przygotowali biegi na 100 i 200 m. Start biegów dziecięcych, na które obowiązują zapisy pod adresem e-mail: bieg@nu-med.pl, zaplanowane są na godzinę 9.30. Start, meta oraz piknik będą zlokalizowane w pobliżu wieży spadochronowej w parku Kościuszki.

4 września – Katowice Business Run jeszcze w formie wirtualnej

Następnego dnia, w niedzielę, odbędzie się 11. edycja charytatywnego biegu biznesowego Poland Business Run 2022. Na liście startowej jest ponad 31,6 tys. biegaczy. – 4 września rekordowa liczba biegaczy wystartuje w tradycyjnej sztafecie w Krakowie oraz zmierzy się w rywalizacji wirtualnej. Na obie formuły Poland Business Run zapisały się również drużyny z Katowic i innych śląskich miejscowości, które albo dojadą na zawody do stolicy Małopolski, albo wyznaczą własną 4-kilometrową trasę, a swój wynik prześlą za pomocą aplikacji. W obu przypadkach cel jest niezmienny – pomoc osobom z niepełnosprawnościami i po mastektomii – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Jednym z beneficjentów tegorocznego Business Run’u jest Marcin, 39-latek z Katowic, który w wyniku wypadku komunikacyjnego w 2008 r. doznał urazu rdzenia kręgowego i paraliżu kończyn dolnych. Jego pasją jest gra w unihokeja na wózkach. Lekki i indywidualnie dopasowany wózek sportowy to dla niego szansa na konkurowanie z najlepszymi podczas ligowych rozgrywek. Kolejnym beneficjentem jest 30-letni Jarosław z Dąbrowy Górniczej, u którego w wieku 14 lat zdiagnozowano nowotwór kości. Choroba doprowadziła do amputacji nogi.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Katowice Business Run odbędzie się „wirtualnie”, tzn. że każdy z uczestników tego dnia będzie miał za zadanie przebiec 4 km trasę w dowolnym miejscu świata i przesłać swój wynik poprzez aplikację mobilną. W tym roku do biegu zgłosiło się ok. 2,4 tys. biegaczy z samych Katowic. Lista uczestników jest już zamknięta. Na stronie www.polandbusinessrun.pl można znaleźć więcej informacji o zawodach i dodatkowych możliwościach pomagania.

4 września – Bieg Dookoła Bogucic

Jak twierdzą sami biegacze – to jedna z najtrudniejszych „piątek”, które biegli. Dystans Biegu Dookoła Bogucic to dokładnie 5200 metrów wytyczonych po granicy dzielnicy. Biegnąc, zaliczymy trzy największe bogucickie osiedla – Ścigały, Kukuczki i Wajdy. Będzie też okazja, by zobaczyć młodsze oblicze dzielnicy, m.in. biurowiec DL Invest, osiedle Karoliny, Pierwszą Dzielnicę czy Muzeum Śląskie i Strefę Kultury. Trasa wymagająca, ale… to w końcu tylko pięć kilometrów z małym haczykiem. Biorąc pod uwagę, że na przebycie trasy mamy 60 minut, ukończenie biegu nie powinno stanowić problemu.

– W programie wydarzenia oprócz samego biegania spodziewać się można dodatkowych atrakcji. Będzie bieg dla dzieci na dwóch dystansach. Dla starszych 400 metrów, a młodsze pobiegną o połowę krótszy odcinek. Odbędzie się losowanie nagród w formie voucherów ufundowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Każdy może też liczyć na regeneracyjny posiłek przygotowany własnoręcznie przez organizatorów oraz na okolicznościowy medal – mówi Aleksander Sułkowski z BDB Team, organizator wydarzenia.

Najszybsi uczestnicy głównego biegu uhonorowani zostaną nagrodami rzeczowymi i pucharami. Inicjatorzy przygotowali 16 zestawów upominkowych. W tym roku oprócz laureatów biegu i nordic walking oraz najszybszych boguciczan nagrody otrzymają też osoby deklarujące się jako związane z IV Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. To dlatego, że popularny „Maczek” pomaga w organizacji tegorocznego Biegu Dookoła Bogucic.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy 4 września do parku Boguckiego. Start o godz. 15.00.

10 września – Pobiegnij ze Śląskimi Aniołami

10 września o godz. 11.00 na terenie Doliny Trzech Stawów wystartuje Bieg Fundacji Śląskie Anioły. Wydarzenie to na stałe wpisało się już w kalendarz charytatywnych imprez sportowych organizowanych na Śląsku.

Bieg Śląskich Aniołów to charytatywny bieg i marsz nordic walking na dystansie 5 km wraz z biegami dla dzieci na 200 i 400 metrów. Wszystko to odbędzie się na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów przy stawach: Ozdobnym i Kajakowym (ul. Pułaskiego 71).

– Obiecujemy, że każdy, kto 10 września przybędzie do nas, znajdzie atrakcje dla siebie. Zapewniamy taniec, marsz, biegi, zabawy i moc atrakcji dla wszystkich. Organizując biegi, Fundacja Śląskie Anioły ma na celu aktywizację środowisk lokalnych, całych rodzin oraz spotkania międzypokoleniowe. Zależy nam, aby całe rodziny spotkały się razem, kibicowały i bawiły się z nami. Jednocześnie prosimy wszystkich uczestników, aby przybyli przebrani za anioły – Fundacja szykuje wspaniałe nagrody za najpiękniejsze stroje – mówi Beata Twardowska, prezeska Fundacji Śląskie Anioły. 

Zapisy: https://dostartu.pl/viii-bieg-slaskich-anio-ow-v7805.

Szczegóły: https://fb.me/e/25vy422zn.

To nie wszystko!

Na początku września czeka nas jeszcze  V edycja akcji „Piątka w Biegu Po Zdrowie”, która odbędzie się w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. 11 września uczestnicy biegu będą mieli do wyboru dystans 5 lub 10 km, natomiast marsz z kijkami odbędzie się na dystansie 5 km. Odbędą się również biegi dla dzieci na dystansie od 100 do 600 m. Dla wszystkich uczestników, organizatorzy przewidują pamiątkowe, odlewane medale. Regulamin biegu dostępny na stronie zgłoszeniowej zawodów. Zapisy trwają do 7 września i należy ich dokonywać za pomocą formularza elektronicznego: https://bgtimesport.pl/zawody/info/id/602.

Dodatkowo, w każdą sobotę o godz. 9.00 można wziąć udział w „parkrun Katowice”.  To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5km z pomiarem czasu. Trasa wytyczona jest alejkami parku Kościuszki i można ją pokonać w dogodnej dla każdego formie i luźnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze. Udział w parkrun jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji przed pierwszym startem. Więcej informacji na temat biegu można znaleźć pod adresem: https://www.parkrun.pl/katowice/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024