Silesion.PL

serwis informacyjny

Bezpieczny przejazd. Policyjny dron w akcji zaskoczył nie tylko kierowców

Bezpieczny przejazd. Policyjny dron w akcji zaskoczyl nie tylko kierowcow

Bezpieczny przejazd. Policyjny dron w akcji zaskoczyl nie tylko kierowcow

Śląscy policjanci prowadzili działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego. Tym razem policyjny dron zarejestrował nie tylko niebezpieczne zachowania kierowców, ale również i pieszego. Za tego typu wykroczenie mężczyźnie grozi mandat w wysokości 2000 zł.

Pod koniec stycznia na terenie powiatu gliwickiego, policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny przejazd”, w których szczególną uwagę zwracali na wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Przepisy jednoznacznie informują, że pieszemu zabrania się:

  • wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Podsumowując pierwszy miesiąc nowego roku na śląskich drogach, na 68 wypadków z udziałem pieszych spowodowali, w 13 przypadkach możemy mówić o ich winie. W wyniku poniesionych obrażeń, 7 osób zostało rannych i 4 niestety zmarły. W ubiegłym roku w analogicznym okresie odnotowano 57 wypadków, gdzie w 12 przypadkach sprawcami byli piesi. W wyniku poniesionych obrażeń 10 osób zostało rannych a 2 zmarły.

Śląscy policjanci odnotowali również znaczący spadek zdarzeń na przejazdach kolejowych. Kolizji w tych niebezpiecznych miejscach w styczniu odnotowano 7, czyli o 8 mniej, niż rok temu w tym samym czasie. Zdarzeń zakwalifikowanych jako wypadki nie odnotowano.

źródło: Sląska Policja

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023