Silesion.PL

serwis informacyjny

Ferie zimowe 2023 – będzie większy ruch i więcej kontroli policji

Ferie zimowe 2023 – bedzie wiekszy ruch i wiecej kontroli policji

Ferie zimowe 2023 – bedzie wiekszy ruch i wiecej kontroli policji

Ferie już się rozpoczęły, niektórzy rodzice z dziećmi wyjechali na wyczekiwany odpoczynek, a inni czekają na termin dla swojego województwa. Ten czas jest szczególny dla wszystkich kierowców, bowiem na drogach panuje znacznie większy ruch, niż zwykle. I także w tym roku będzie można spodziewać się większej liczby patroli policji oraz kontroli na płatnych odcinkach dróg. Na szczęście polscy kierowcy mają wsparcie Yanosika, w którym znajdą odpowiedzi na wszystkie swoje potrzeby.

Kiedy ferie zimowe w 2023 roku?

Ferie dla uczniów w roku szkolnym 2022/2023 już się rozpoczęły. Pierwszym terminem jest 16-29 stycznia 2023 r. dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, a drugim 23 stycznia-5 lutego 2023 r. dla województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Na ferie zimowe wciąż czekają jeszcze uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego (30 stycznia – 12 lutego 2023 r.) oraz dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (13-26 lutego 2023 r.).

Jak minęły ferie w ubiegłym roku?

Zeszłoroczne ferie zimowe trwały od 17 stycznia do 27 lutego. W tym czasie policjanci odnotowali 1 719 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 172 osoby, a 1 926 zostało rannych. Zatrzymano również 7 711 nietrzeźwych kierowców.

Tegoroczne ferie dopiero się zaczęły, a w okresie od 16 do 23 stycznia funkcjonariusze policji zdążyli już zatrzymać 1 662 kierujących po spożyciu alkoholu, a także zarejestrować 357 wypadków drogowych, w których rannych zostało 405 osób, a 24 poniosły śmierć.

Okres ferii zimowych jest intensywny na polskich drogach, na których panuje wzmożony ruch. Również w Yanosiku widzimy większą aktywność kierowców w popularnych obszarach wypoczynkowych w tym czasie, zwykle na południu Polski – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik To dobry moment, by przypomnieć kierowcom, że wybierając się na odpoczynek w tym czasie, trzeba pamiętać o stosowaniu zasad bezpiecznej jazdy, sprawdzeniu stanu swojej trzeźwości, zwłaszcza gdy brało się udział w imprezie w dniu poprzedzającym wyjazd, a także zachowaniu wzmożonej czujności na trasie – dodaje.

W tym roku będą tłumy na wyjazdach?

Jak podają informacje z Ministerstwa Edukacji i Nauki, w tym roku w zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tysięcy uczniów, z czego na wyjazdach krajowych będzie przebywać 85 680 osób, w półkoloniach weźmie udział 76 861 osób, a na wyjazd zagraniczny zdecydowało się ponad 4 891 osób.

Polscy kierowcy, będący rodzicami, zwykle w tym czasie decydują się na wyjazd na południe Polski. Nic dziwnego, ten region przyciąga rokrocznie wielu rodziców z dziećmi, zapraszając na górskie wycieczki, jazdę na nartach i inne zimowe atrakcje.

Jednym ze sposobów dojechania w polskie góry jest trasa autostradą A4, na odcinku objętym e-TOLL, od Wrocławia do Sośnicy.

Sprawdziliśmy zeszłoroczne statystyki dotyczące ruchu na płatnym odcinku e-TOLL z Wrocławia do Sośnicy, który stanowi część trasy polskich kierowców w górskie rejony kraju. Zgodnie z naszymi danymi natężenie ruchu na tym odcinku wzrosło w okresie od 10 stycznia do 6 lutego w przedziale od 11 do 16% dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz w przedziale od 8 do 22% w okresie od 14 do 27 lutego, w którym to województwa lubelskie oraz łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie miały ferie zimowe – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik – Największy wzrost był widoczny w dni weekendowe. Co ciekawe, na odcinku prowadzącym z Sośnicy do Wrocławia zanotowaliśmy największy wzrost w sobotę 12 lutego 2022 roku (+61%) dla kierowców z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, dla których był to przedostatni dzień ferii zimowych. Także i w tym roku zdecydowanie możemy spodziewać się znacznie większego natężenia ruchu samochodowego na trasie od Wrocławia do Sośnicy, i z powrotem, w okresie ferii zimowych – dodaje.

Za brak biletu kara nawet 500 zł

W aplikacji Yanosik każdy użytkownik ma możliwość kupienia e-biletu autostradowego na przejazdy objęte systemem e-TOLL, a dodatkowo jednym klikiem może kupić bilet powrotny. To bardzo duże udogodnienie dla wszystkich kierowców, którzy mają zaplanowany wyjazd na ferie zimowe w Polsce. Wszystkie procesy odbywają się w aplikacji, a dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wyboru miejsca wjazdu lub wyjazdu na mapie Yanosika – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Jeśli kierowca nie kupi biletu e-TOLL, to może otrzymać karę w wysokości 500 zł, a jeśli zasłoni swoje tablice rejestracyjne, np.: próbując świadomie uniknąć opłacenia przejazdu, wówczas zapłaci dodatkowe 500 zł.

Na odcinkach dróg objętych e-TOLL znajdują się urządzenia oraz systemy, które służą do kontroli prawidłowości uiszczania opłat. Dodatkowym wsparciem są również urządzenia instalowane czasowo w dowolnych miejscach na płatnych odcinkach dróg oraz na pojazdach, które dokonują kontroli mobilnych.

Czy takie kary będą obowiązywać każdego kierowcę, który najzwyczajniej w świecie zapomni o zakupie biletu e-TOLL? Okazuje się, że nie. I również twórcy Yanosika przewidzieli ten możliwy scenariusz.

E-bilet na przejazdy e-TOLL można kupić z datą wsteczną w szczególnych przypadkach, nie później niż 3 dni od zakończenia danego przejazdu. Można to zrobić w naszej aplikacji, niemniej zachęcam do wcześniejszego kupowania swoich e-biletów autostradowych, zwłaszcza że są one ważne przez 48 godzin od daty zakupu – podpowiada Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Będzie więcej kontroli policji w czasie ferii zimowych!

W okresie ferii zimowych można się spodziewać nie tylko kontroli prawidłowości uiszczania opłat na płatnych odcinkach autostrad, ale również większej liczby funkcjonariuszy policji.

W styczniu i w lutym policja zwyczajowo mobilizuje siły do efektywnego monitorowania sytuacji na drogach w naszym kraju. Będą przeprowadzane znacznie częstsze kontrole. Policjanci będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, a także sposób przewożenia osób oraz bagaży w aucie.

Poddawane będą kontroli również stan trzeźwości kierowcy i stan techniczny pojazdu, zwłaszcza autokarów, które przewożą dzieci na zorganizowany wypoczynek.

Policyjna akcja będzie trwać od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023