Silesion.PL

serwis informacyjny

Bezpieczniej dla mieszkańców i środowiska, czyli nowoczesny ITS w Katowicach

Inteligentny System Transportowy ITS Wizualizacja 1
  • Inteligentny System Zarządzania Transportem (ITS) to odpowiedź na wyzwania współczesnego transportu miejskiego. Nowoczesne rozwiązania wprowadzono na 112 skrzyżowaniach w Katowicach.
  • Specjalna platforma i integracja z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wprowadza priorytet dla tramwajów, poprawiając funkcjonowanie komunikacji publicznej i redukując emisję spalin.
  • Za realizację projektu, na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zastępowanego przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów, odpowiadała firma SPRINT S.A.

System ITS, wdrożony w Katowicach na obszarze obejmującym 112 wybranych skrzyżowań, korzysta z zaawansowanych narzędzi monitorowania i kontroli ruchu drogowego. Nowoczesna technologia steruje sygnalizacją świetlną, zapewniając lepszą płynność ruchu. Jednym z kluczowych elementów jest ciągłe informowanie o aktualnych korkach oraz wprowadzenie priorytetu dla tramwajów na skrzyżowaniach. Wykonawca projektu, firma SPRINT S.A., zainstalowała również 17 tablic zmiennej treści VMS, na której kierowcy mogą obserwować wyświetlane komunikaty. Ponadto, system obejmuje 1700 miejsc parkingowych, o których dostępności informuje 12 tablic rozmieszczonych na terenie miasta. W ramach projektu wybudowano także 25 km nowej kanalizacji światłowodowej oraz zaprojektowano specjalną aplikację do sterowania ruchem drogowym SPRINT/SCATS. Umożliwia zarządzanie ruchem poprzez sterowanie sygnalizacją świetlną i działa w czasie rzeczywistym

Wiodącym celem wdrożenia Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem w Katowicach jest usprawnienie ruchu miejskiego i poprawienie bezpieczeństwa. Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej, szczególnie na głównych arteriach miasta, pomoże nam jednocześnie w skutecznym zmniejszeniu emisji spalin i poziomu hałasu. Dbałość o środowisko i zdrowie mieszkańców stanowią tu wartość nadrzędną – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Perspektywy rozwoju

Projekt stanowi fundament dla dalszego rozwoju, umożliwiając weryfikację wpływu inwestycji oraz stałe doskonalenie systemu, aby lepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców i zmieniające się warunki na drogach. Na bazie ciągłego przetwarzania danych zgromadzonych przez detektory SCATS, system dobiera optymalne parametry. Sterowanie ruchem jest w pełni zautomatyzowane, a jednocześnie operatorzy Centrum Sterowania Ruchem mają możliwość manualnej interwencji. ITS został zintegrowany z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego w celu priorytetowego traktowania pojazdów komunikacji miejskiej. Ma to na celu zwiększenie efektywności transportu publicznego. Ponadto, innowacyjna integracja systemów ITS pomiędzy Katowicami a sąsiednimi miastami, gdzie funkcjonują systemy zarządzania ruchem, umożliwia przekazywanie informacji o ruchu na kluczowych arteriach łączących te miejscowości. Zastosowanie oprogramowania symulacyjnego gwarantuje ocenę wpływu i skuteczności inwestycji.

Poprzez zastosowanie inteligentnej regulacji ruchu drogowego oraz precyzyjnego monitorowania sytuacji na drogach, system nie tylko skraca czas podróży i ogranicza emisję spalin, lecz także integruje się z istniejącą infrastrukturą miejską, tworząc spójne środowisko transportowe. Dzięki starannie skoordynowanym działaniom, Katowice stają się miejscem, gdzie innowacyjne technologie spotykają się z potrzebami lokalnej społeczności, przyczyniając się do kreowania nowoczesnego i zrównoważonego miasta jutra – mówi Mikołaj Tobiasz, Kierownik Projektu z firmy SPRINT S.A.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024