Silesion.PL

serwis informacyjny

Bebok nowym mieszkańcem Osiedla Franciszkańskiego w Katowicach

Odsloniecie Beboka Francika Na Osiedlu Franciszkanskim W Katowicach 3

Beboki, czyli sympatyczne stworki autorstwa śląskiego artysty Grzegorza Chudego, zyskują w Katowicach popularność i można je spotkać w różnych częściach miasta. Najnowszy pojawił się w Ligocie, na Osiedlu Franciszkańskim i ma już swoje imię: Francik.

Choć pierwotnie beboki miały za zadanie straszyć najmłodszych, dziś wzbudzają sympatię – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To zasługa twórcy Grzegorza Chudego, który odczarował ich wizerunek i wprowadził je do przestrzeni Katowic. Początkowo gościły na Nikiszowcu, a obecnie zadomowiły się również w innych dzielnicach. Tym razem jeden z nich „wprowadził się” do Ligoty, na Osiedle Franciszkańskie.

Założeniem Osiedla Franciszkańskiego od samego początku było tworzenie otwartej, rodzinnej przestrzeni, w której z przyjemnością spędza się czas. Bebok to nie tylko miły akcent, ale również forma promowania śląskiej kultury oraz okolicy. Imię „Francik” nasunęło się naturalnie – to nawiązanie do nazwy naszego osiedla i tym samym znajdującego się w pobliżu Klasztoru Franciszkanów – mówi Agnieszka Krajcarz-Urbańska, manager ds. sprzedaży w TDJ Estate.

Beboka można zobaczyć przy ul. Książęcej 35, między budynkami I a II etapu Osiedla Franciszkańskiego. Rzeźba przedstawia stworka trzymającego w dłoni wróbelka, co stanowi odniesienie do św. Franciszka z Asyżu, patrona m.in. zwierząt i ornitologów. To nie pierwsza figurka znajdująca się na terenie inwestycji TDJ Estate – we wrześniu odsłonięto beboka na skwerze przy biurowcach .KTW.

Sam szkic powstawał kilka tygodni. Francik, jak na swojego patrona przystało, wygląda trochę łobuzersko, jednak potrafi oswajać zwierzęta, dlatego nic dziwnego, że stoi w ręku z dziamblem, cieszy się przyrodą i otaczającym go światem – mówi Grzegorz Chudy.

Francik posiada swoją specjalną pieczątkę – to gratka dla osób podążających Katowickim Szlakiem Beboków. Stempel dostępny jest w znajdującej się na terenie osiedla Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia nr 5), natomiast książeczkę do zbierania pieczątek można nabyć w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach.

Odsłonięciu beboka towarzyszyły warsztaty oraz konkurs dla najmłodszych organizowane przez filię nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach oraz Przedszkole i Żłobek Kreatywka. Zadanie polegało na przygotowaniu dowolną techniką plastyczną własnej interpretacji Francika. Aktualnie trwa ocena prac i rozstrzygnięcie konkursu. Wyłonionych zostanie trzech zwycięzców, którzy otrzymają album autorstwa Grzegorza Chudego „Bebok w wielkim mieście”. Ogłoszenie wyników już 6.11 na Facebooku Osiedla Franciszkańskiego.

Odsloniecie Beboka Francika Na Osiedlu Franciszkanskim W Katowicach

Trwa budowa ostatniego etapu Franciszkańskiego Południa

Osiedle Franciszkańskie obejmuje 21 budynków, w których mieszka ponad 1200 rodzin. Obok, w bezpośrednim sąsiedztwie Kalwarii Panewnickiej, TDJ Estate realizuje inwestycję Franciszkańskie Południe. Obecnie trwa budowa ostatniego etaputworzą go dwa dwupiętrowe budynki, w których znajdą się łącznie 43 mieszkania o metrażach od 35,43 mkw. do 92,79 mkw.

Przy lokalach mieszkalnych na parterze zaplanowano ogródki i tarasy, natomiast do pozostałych będą przynależeć balkony. Budynki przy ul. Książęcej, podobnie jak w przypadku wcześniejszych etapów, zostaną wykończone w podwyższonym standardzie. Do dyspozycji lokatorów będą: garaż podziemny, windy, komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, natomiast teren zewnętrzny uzupełnią rośliny i mała architektura.

Łącznie Franciszkańskie Południe obejmuje 285 mieszkań, 19 lokali usługowych oraz jeden lokal przeznaczony na klub mieszkańca.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024