Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice na krótkiej liście konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029

Kocham Katowice napis I Love Katowice

Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia o krok bliżej tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029! Decyzją międzynarodowego jury miasto trafiło na tzw. krótką listę konkursu, wraz z Bielskiem, Lublinem oraz Kołobrzegiem.

– Konkurencja była bardzo zacięta, swoje wnioski złożyło aż 12 polskich miast! Tym większa jest nasza radość, że wspólna kandydatura Katowic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii znalazła uznanie w oczach jury, które umieściło nas na tzw. short liście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To dopiero półmetek naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, jednak już teraz dziękuję za ogrom pracy wykonany przez wszystkich zaangażowanych i lobbujących za naszą kandydaturą, a miastom z którymi rywalizujemy gratuluję znakomicie przygotowanych aplikacji – dodaje prezydent.

Jurorzy, 9 specjalistów wskazanych przez Unię Europejską i 2 nominowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miało wyjątkowo trudne zadanie. Od poniedziałku do czwartku trwały przesłuchania konkursowe – każde z kandydujących miast miało 45 minut na prezentację. Kolejne 45 minut to była sesja pytań ze strony jurorów i odpowiedzi kandydatów. Na ostateczną decyzję wpłynęła więc zarówno jakość wniosku aplikacyjnego, jak i siła argumentów użytych w prezentacji połączona z dobrym wynikiem sesji pytań.

Katowice wystartowały w konkursie jako reprezentant całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Program, jaki znalazł się więc we wniosku, został przygotowany w porozumieniu z twórcami i ludźmi kultury z 41 miast i gmin GZM, a program został tak skonstruowany, aby mógł trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców.

Hasłem konkursowym Katowic i GZM brzmiało Play!

– Play! to zaproszenie do odkrycia, że kultura jest niewyczerpanym źródłem radości i pozytywnych emocji. Niezbędną częścią życia i filarem naszego dobrostanu. Play! jest możliwe tylko wtedy, gdy przestrzegamy zasad fair play. Dlatego nasza kandydatura opiera się na zasadach dostępności i równego traktowania, a więc z powodzeniem funkcjonujących w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Play! otwiera kulturę na zjawiska do tej pory w niej marginalizowane, choćby kulturę gier wideo czy sporty miejskie. Zaprezentowany program wykorzystuje wszystkie atuty Katowic i Metropolii, w tym intensywne życie muzyczne, tradycje amatorskich ruchów artystycznych (w tym malarstwa naiwnego) czy inwestycji takich jak Hub Gamingowo-Technologiczny tworzony na Nikiszowcu.

Teraz przed miastem kolejny krok. Na podstawie wniosków jurorów miasto musi przygotować zaktualizowany wniosek konkursowy, a następnie przygotować wizytę studyjną jurorów. Decyzję o tym, które miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, poznamy najpewniej w czerwcu 2024 roku.

Alfabetyczna lista miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej stolicy Kultury 2029:

 • Bielsko-Biała
 • Bydgoszcz
 • Jastrzębie-Zdrój
 • Katowice
 • Kielce
 • Kołobrzeg
 • Lublin
 • Opole
 • Płock
 • Pszczyna
 • Rzeszów
 • Toruń

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023