Azer Mammad Mammadov stracił szansę na złoty medal

Azer Mammad Mammadov stracil szanse na zloty medal

Ostatni dzień Mistrzostw Świata Weteranów w judo był mieszanką walk kobiet oraz panów w kategorii M2. Błędu nie ustrzegła się reprezentacja Azerbejdżanu, nie dopilnowując zawodnika.

Na stracie stanęła kilkunastuosobowa reprezentacja Polski na czele z niedawną jeszcze kadrowiczką Magdaleną Korfanty (F1 – 57kg), oraz wracającymi po latach na tatami Iwoną Osenkowską (F5-70kg) i Jolantą Brożyną (F5+78kg). Wszystkie trzy po emocjonujących walkach wywalczyły medale. Osenkowska złoto a Korfanty i Brożyna srebro.

– Na te zawody przyjechałam z Irlandii, gdzie na codzień mieszkam – mówiła Osenkowska. – To piękny moment wywalczyć złoty medal na polskiej ziemi. Wiele osób pomagało mi w przygotowaniach i bardzo im za to dziękuję.

Do medalu kobiet, dwa krążki dorzycili polacy bijący się w kategorii M2 – złoto Ihar Mashko oraz brąz Michał Zamęcki.

Do kuriozalnej sytuacji doszło w finale z udziałem Mashko. Okazło się, że Azer Mammad Mammadov przez nieuwagę nie dotarł na tatami w regulaminowym czasie. Wywołało to wściekłość całej kadry azerskiej, co nie zmieniło werdyktu.

Podczas mistrzostw, polacy wywalczyli w sumie 14 medali (3-5-6) oraz jedenaście piątych miejsc. W klasyfikacji końcowej Polska znalazł się na 9 miejscu. Wygrała Francja przed Gruzją i Brazylią.