AWF Katowice z dominacją na planszy podczas AMP w szermierce w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce, które w niedzielę rozgrywane były w Warszawie.
Szczęk krzyżowanych kling, okrzyki radości i pisk maszyn oznajmujących przyznanie punktu. Tak w skrócie wyglądał krajobraz zawodów rozgrywanych w Warszawie. W niedzielę, na ośmiu planszach rywalizowało ponad 130 studentów i studentek z 32 uczelni. Uczestnicy walczyli o medale w szpadzie, florecie i szabli.
Największa konkurencja panowała w szpadzie, w której wystartowało w sumie 60 zawodniczek i zawodników. Najlepszy okazał się Mateusz Antkiewicz z AWF Katowice, który w finale pokonał swojego kolegę z uczelni Wiktora Wałacha. Natomiast wśród pań złoto wywalczyła Zofia Janelii (Politechnika Wrocławska), wygrywając z Barbarą Brych (AWF Krakowie).
– Walki były bardzo wyrównane, pojawili się zawodnicy z kadry, więc poziom turnieju był bardzo wysoki. Cieszę, że zrealizowałem swój plan i znów zostałem akademickim mistrzem Polski. Na pewno trudno walczy się z osobą, która się zna, ale to była dodatkowa motywacja. Z Wiktorem spotkaliśmy się tydzień temu podczas mistrzostw Polski seniorów i wtedy on był lepszy. Cieszę się, że udało mi się zrewanżować – ocenił na gorąco Antkiewicz.
We florecie triumfowali Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny) i Dominika Wasilczuk (Uniwersytet Warszawski), a w szabli najlepsi byli Zuzanna Cieślar i Krzysztof Kajor z AWF Katowice. To właśnie studenci z Górnego Śląska zwyciężyli w klasyfikacji uczelni, triumfując już po raz trzeci z rzędu. Tym razem wyprzedzili na podium Uniwersytet Gdański i Politechnikę Śląską w Gliwicach.
Podczas turnieju przyznano też memoriałowe wyróżnienia upamiętniające byłych mistrzów i azetesiaków. Nagroda imienia Wandy Dubieńskiej dla najlepszej zawodniczki trafiła w ręce Wasilczuk, a wyróżnienie imienia Adama Papée dla najlepszego zawodnika otrzymał Kajor.
Poziom zawodów był zróżnicowany. Dla najlepszych ze startujących był to sprawdzian przed kolejnymi ważnymi zawodami jak Igrzyska Europejskie w Krakowie czy indywidualne Mistrzostwa Europy. W tym sezonie szermierzy czeka też letnia uniwersjada w Chengdu.
– Akademickie Mistrzostwa Polski są ważną imprezą w kalendarzu Polskiego Związku Szermierczego. Wielu zawodników trenuje w klubach akademickich i mają okazję pokazać się na tych zawodach. Walczą tu o nie tylko o medale, ale i punkty oraz swoje stypendia, które zapewnią im spokojne trenowanie. Zawodnicy, których obserwujemy, powinni być też w szczycie formy. W przyszłym tygodniu odbywają się mistrzostwa Europy, które z powodów pozasportowych nie odbywają się w Polsce. W Krakowie odbędą się też Letnie Igrzyska Europejskie, które będą turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich – powiedział Tadeusz Tomaszewski, prezes Polskiego Związku Szermierczego i jednocześnie przewodniczący rady sportu Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a partnerami Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce w Warszawie
Kobiety
Szpada
1. Zofia Janelli (Politechnika Wrocławska)
2. Barbara Brych (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
3. Natalia Tomaszewska (Pomorski Uniwersytet Szczeciński) i Kinga Zgryźniak (Politechnika Śląska w Gliwicach)
Floret
1. Dominika Wasilczuk (Uniwersytet Warszawski)
2. Aleksandra Jeglińska (Collegium Civitas w Warszawie)
3. Magdalena Ławska (Uniwersytet Wrocławski) i Marta Oklińska (Uniwersytet Gdański)
Szabla
1. Zuzanna Cieślar (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Angelika Wątor (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Małgorzata Zawodniak (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu) i Klaudia Malgrem (Collegium Humanum Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie)
Mężczyźni
Szpada
1. Mateusz Antkiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Wiktor Wałach (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Jan Kardaszewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) i Piotr Urban (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
Floret
1. Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny)
2. Mateusz Kozak (Uniwersytet Gdański)
3. Bartosz Goc (Politechnika Gdańska) i Maciej Bem (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Szabla
1. Krzysztof Kajor (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Kacper Nowinowski (Akademia Nauk Stosowanych w Koninie)
3. Ksawery Czajkowski (Akademia Śląska w Katowicach)
3. Miłosz Bończak (Politechnika Śląska w Gliwicach)
Klasyfikacja generalna
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Gdański
3. Politechnika Śląska w Gliwicach
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
6. Politechnika Gdańska
7. Uniwersytet Warszawski
8. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
9. Politechnika Wrocławska
10. Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).