Silesion.PL

serwis informacyjny

Autobusowy konwój humanitarny w drodze z Katowic do Lwowa

Autobusowy konwoj humanitarny w drodze z Katowic do Lwowa

Autobusowy konwoj humanitarny w drodze z Katowic do Lwowa

Trzy autobusy przekazane przez Katowice w czwartek (24.03) wyjechały do Lwowa. To pojazdy PKM Katowice wypełnione najpotrzebniejszymi darami – takimi jak długoterminowa żywność.

Idea autobusowego konwoju narodziła się w trakcie wyjazdu prezydenta Katowic Marcina Krupy z konwojem humanitarnym do Lwowa. Mer Lwowa w trakcie rozmowy zwrócił uwagę na fakt, że autobusy dotychczas jeżdżące po Lwowie zostały przekierowane na wschód Ukrainy, by służyć ewakuacji mieszkańców. Dodał, że w samym Lwowie w związku z tym autobusów brakuje.

– Od początku zbrojnego ataku na Ukrainę jestem w kontakcie z merem Lwowa Andrijem Sadowym. Dzięki temu Informacje o tym, czego we Lwowie i w Ukrainie potrzeba mamy z pierwszej ręki. Gdy pojawił się wątek brakujących autobusów uznałem, że i tym razem musimy pomóc. W związku z tym z Katowic na Ukrainę pojadą trzy autobusy  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dziękuję także władzom Tychów, Sosnowca i Świerklańca oraz GZM za wsparcie tej inicjatywy. Dzięki temu na Ukrainę trafi łącznie kilkanaście autobusów – dodaje.

Katowice do Lwowa przekażą trzy autobusy. To pojazdy marki Mercedes, pochodzące z 2008 roku. Autobusy są w pełni sprawne, w związku z tym mogą jeszcze przez długi czas jeździć po Ukrainie. Zostały one wypełnione darami – w tym przede wszystkim długoterminową żywnością, której bardzo teraz brakuje w objętym wojną kraju. Część z tych darów pochodzi z miejskich zbiórek, w które zaangażowali się mieszkańcy Katowic. Część natomiast to efekt współpracy miasta z władzami i mieszkańcami miasta partnerskiego Saint-Etienne, które do Katowic skierowało trzy tiry z darami.

Na apel mera Lwowa, przekazany przez prezydenta Katowic, odpowiedziały także miasta ościenne. Siedem autobusów zdecydował się przekazać PKM Tychy. Do akcji włączył się przekazując autobusy także PKM Sosnowiec i PKM Świerklaniec. W sumie w skład konwoju wchodzi 13 pojazdów. Autobusy w trasę wyjechały w czwartkowy poranek i są przekazywane jako darowizna.

Zbiórki darów

Wciąż na terenie Katowic prowadzona jest zbiórka darów, które następnie są przekazywane potrzebującym – część za pośrednictwem konwojów humanitarnych trafia na Ukrainę, część jest przekazywana obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie Katowic. Do najpotrzebniejszych rzeczy należy w tej chwili długoterminowa żywność. Zbierane są produkty suche, które nie wymagają przechowywania w lodówkach. Przede wszystkim mowa o: makaronach, gotowych daniach w słoikach, konserwach, oleju, mleku, pomidorach w puszce, dżemach, kawie czy herbacie. Produkty spożywcze można przynosić do katowickich szkół w godzinach 8:00-19:00.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author