Silesion.PL

serwis informacyjny

Analiza PKEE: jak oszczędzić prawie 300 zł na rachunkach za prąd podczas pracy zdalnej?

Paragon

Paragon

Ilość prądu pobieranego przez telewizor, laptop czy źródła światła stała się szczególnie ważna wobec zmian na rynku energii. Przed wyborem nowych urządzeń warto zastanowić się nad naszymi potrzebami i nawykami, by podejmowane decyzje przełożyły się na konkretne oszczędności w domowym budżecie. Pomogą w tym dane z analizy przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.

Istnieje wiele sprzętów elektrycznych, które jednostkowo mogą pobierać niewiele prądu, ale korzystamy z nich regularnie oraz długo. Należą do nich między innymi żarówki, które pobierają prąd przez wiele godzin w ciągu doby. Choć jedna żarówka pobiera stosunkowo mało prądu, to w wielu domach oświetlenie odpowiada za znaczną część rachunku. Dlatego jednym z najłatwiejszych sposobów na obniżenie opłat za energię elektryczną jest wymiana używanych żarówek na oświetlenie LED.

Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., wymieniając lampy halogenowe na nowoczesne źródła światła typu LED możemy zaoszczędzić ponad 220 zł rocznie. Warto również pamiętać o kilku prostych zasadach, które w znaczy sposób wpływają na wysokość rachunków i nasz komfort:

  • Włączenie światła to decyzja zakupowa jak każda inna. Zamiast produktu decydujesz się na zakup energii elektrycznej. Nasze roztargnienie i brak uwagi sprawiają, że często zostawiamy włączone światło nawet w kilku pomieszczeniach, które w danej chwili są nieużywane. Powoduje to zdecydowany wzrost poboru energii, co przekłada się na rachunek, który dostajemy pod koniec miesiąca. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, kiedy do późnych godzin wieczornych możemy korzystać ze światła dziennego.
  • Jeśli czytasz książkę lub pracujesz przy biurku, zapal małą lampkę, która da światło punktowe, zamiast używać dużej lampy oświetlającej całe pomieszczenie.
  • Jeśli szukasz źródła światła podobnego do żarowego, wybierz takie o temperaturze barwowej 2700-3000 K. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalne białe światło, podobne do światła dziennego, wybierz źródło światła o wartości 3500-4000 K.

Jak mądrze korzystać z laptopa?

Coraz częściej pracujemy zdalnie, przez co wzrosły nam rachunki za energię elektryczną. Najbardziej „prądożerne” w laptopie jest uruchomienie systemu operacyjnego, ale na zużycie prądu wpływ mają również nasze nawyki. Żeby zauważyć zmianę na plus – wystarczy proste odłączenie laptopa od zasilacza, kiedy jest on w pełni naładowany. Porównując pobór prądu przez 200 dni w roku laptopa podłączonego non stop do sieci przez 8 godzin z laptopem ładowanym w ciągu dnia przez 4 godzinny, jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 28 zł.

Aby jeszcze więcej zaoszczędzić wystarczy, że:

  • Odchodząc od komputera, wprowadź go w stan wstrzymania, bądź hibernacji. Nie musisz za każdym razem robić tego manualnie, możesz ustawić automatyczną opcję oszczędzania energii w odpowiedniej zakładce w systemie operacyjnym. Pamiętaj także, że zamiast utrzymywać laptop w permanentnym stanie uśpienia, co jest niekorzystne dla jego żywotności, warto sprzęt wyłączać.
  • Zmniejszenie jasności ekranu minimalizuje pobór prądu oraz przedłuża czas pracy na baterii o 15-30 minut względem maksymalnego rozjaśnienia.

Telewizor a jego wpływ na rachunki

Telewizor dla wielu Polaków jest domowym centrum rozrywki. Oglądając mecz czy kolejny sezon swojego ulubionego serialu nie zastanawiamy się nad tym, jak sposób korzystania z tego urządzenia przekłada się na realne zużycie prądu, a co za tym idzie – wysokość rachunków za energię elektryczną. Ile więc kosztuje nas oglądanie telewizji? Zależy to nie tylko od konkretnego modelu telewizora, ale również od wielkości ekranu. Więcej energii pobierają telewizory o dużych przekątnych. Warto więc dobrze wybrać jego rozmiar. Różnica pomiędzy 32 a 50 calami przy codziennym używaniu telewizora przez 4 godziny, to ponad 29 zł rocznie. Dlatego przy wyborze telewizora warto wziąć pod uwagę odległość, z jakiej domownicy będą go oglądać. Zalecana odległość wynosi od 2,5 do 3,5 x rozmiar telewizora. Zatem dla telewizora 50-calowego zaleca się odległość 3,2 – 4,40 m. Optymalne wrażenia podczas oglądania uzyskasz, gdy ekran będzie zajmował około 40% pola widzenia.

Ponadto warto pamiętać, że:

  • W trybie HDR telewizor jest w stanie uzyskać głębsze, bardziej żywe kolory, a obraz wydaje się bardziej naturalny. Zużycie energii jest jednak wyższe w trybie HDR, niż w trybie SDR.
  • Zalecana wysokość ustawienia telewizora to poziom oczu, aby siedząc nie nadwyrężać szyi, ani oczu patrząc pod kątem w górę lub w dół.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024