Silesion.PL

serwis informacyjny

AMP w szermierce od niedzieli ponownie w Warszawie

Dźwięk uderzanej raz po raz stali oraz radość ze zdobywanych medali – to wszystko będzie towarzyszyło uczestnikom Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. W niedzielę impreza ta po raz trzeci z rzędu odbędzie się w Warszawie.

Szermierka może pochwalić się jedną z najbogatszych kart w historii nowożytnych igrzysk olimpijskich. Nie dziwi więc fakt, że na mniej niż 80 dni do rozpoczęcia zmagań w Paryżu znów budzi wiele zainteresowania. Popisy władania białą bronią zobaczyć będzie można już w niedzielę, 12 maja, w hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Na ośmiu planszach rywalizować będzie 138 zawodniczek i zawodników z 37 uczelni. Zmagania przebiegać będą we wszystkich rodzajach broni: szpadzie, florecie i szabli.

– Bardzo cieszymy się z tego, że impreza po raz kolejny zawita do Warszawy. W tym roku wracamy do hali przy ul. Szturmowej, która zwykle jest obiektem zmagań koszykarek czy piłkarzy ręcznych, ale znów zamieni się w szermierczą arenę. Mamy nadzieję, że wszyscy będą w jak najlepszej formie. Spodziewać można się czołówki młodzieżowców w kraju, a także wielu doświadczonych zawodników i zawodniczek. Wierzę, że impreza przyczynia się do rozwoju i promocji szermierki w środowisku akademickim – powiedział Olaf Weker, prezes AZS Uniwersytetu Warszawskiego i jeden z koordynatorów zawodów.

O miejsca na podium nie będzie łatwo. W stawce można się spodziewać medalistek i medalistów krajowych i międzynarodowych imprez. W szpadzie kobiet, pod nieobecność obrończyni tytułu Zofii Janelli, o złoto walczyć będzie Zofia Brych (AWF Kraków), która rok temu zadowolić musiała się srebrem. Podobnie sytuacja wygląda w szpadzie mężczyzn, bo wśród zgłoszonych nie ma akademickiego mistrza Polski – Mateusza Antkiewicza, więc swoją szansę na sukces ma srebrny medalista z 2023 roku Wiktor Wałach (AWF Katowice).

O kolejny medal dla gospodarzy walczyć będzie Dominika Wasilczuk, która będzie bronić tytułu we florecie kobiet. Przed uczestniczką uniwersjady w Chengdu z pewnością będzie trudne zadanie. Natomiast wśród panów we flocie sukces powtórzyć zechce Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny). Zacięta rywalizacja na cięcia szykuje się też w szabli. Tu w roli obrońców tytułu wystąpią Zuzanna Cieślar (AWF Katowice) i Krzysztof Kajor (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie).

Kultywując pamięć o gwiazdach AZS, czołowi uczestnicy turnieju otrzymają memoriałowe wyróżnienia. Dla najlepszego zawodnika przewidziana jest nagroda im. Władysława Dobrowolskiego, a do najlepszej zawodniczki trafi nagroda im. Małgorzaty Serini-Bulskiej.

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce odbędą się w niedzielę, 12 maja, w warszawskiej hali przy ul. Szturmowej 1/3. Początek rywalizacji o godzinie 9. Na pierwszy ogień pójdą szpadziści, a wszystko zakończy około godziny 15 szabla.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem jest Uniwersytet Warszawski, Polski Związek Szermierczy oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Lista zgłoszonych uczelni

Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Akademia Nauk Stosowanych w Koninie

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Collegium Civitas w Warszawie

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Collegium Humanum SGM w Warszawie

Gdański Uniwersytet Medyczny

Politechnika Bydgoska

Politechnika Gdańska

Politechnika Opolska

Politechnika Poznańska

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Wrocławska

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Śląski Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet w Białymstoku

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024