Silesion.PL

serwis informacyjny

AWF Katowice z drużynową wygraną w AMP w szermierce w Warszawie

AMP Szermierka Warszawa 2024 fo Marcin Selerski

W niedzielę w Warszawie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce. Najlepsi okazali się przedstawiciele AWF Katowice, którzy zdominowali szable i zwyciężyli w klasyfikacji generalnej uczelni.

Tu nikt nie liczył się ślepy traf. Po raz trzeci z rzędu do stolicy przyjechali specjaliści i specjalistki od władania białą bronią, żeby wziąć udział w walce o tytuły. W imprezie wzięło udział blisko 130 osób z 37 uczelni, zaś zmagania rozgrywane były na ośmiu planszach i toczyły się we wszystkich typach broni: szpadzie, florecie i szabli.

Najdłużej z racji liczby zgłoszonych uczestników trwała walka o medale w szpadzie. Ostatecznie wśród panów triumfował Damian Michalak z AWF Katowice, wygrywając w finale z Piotrem Urbanem (AWF Kraków). Natomiast wśród kobiet w finałowej walce Zofia Janelli z Politechniki Wrocławskiej pokonała Kingę Zgryźniak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i obroniła tym samym zdobyty przed rokiem złoty medal.

To kosztowało mnie wiele wysiłku, bo walki były na wysokim poziomie z zawodniczkami aktywnie trenującymi i bijącymi się na Pucharach Polski. To mój trzeci medal AMP w historii. Na pierwszym roku zdobyłam brąz i cieszę się, że udało mi się obronić złoto. W tym roku było już trudniej, bo czasami musiałam się mocniej spiąć – powiedziała Janelli.

We florecie najlepsi okazali się: Karolina Żurawska z AWF Poznań, która pokonała w walce o tytuł Aleksandrę Wieczorek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Wśród panów triumfował Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny), który wygrał z Piotrem Borowcem (Politechnika Gdańska). Natomiast w szabli wygrali Zuzanna Cieślar oraz Krzysztof Kaczkowski z AWF Katowice.

Cieszymy się, że impreza po raz trzeci AZS Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytet Warszawski włączył się w organizację tego wydarzenia. Poziom był wysoki. Chcemy, żeby w tych zawodach brali udział zawodnicy i zawodniczki, którzy są członkami reprezentacji kraju. Mamy w Polsce wiele klubów AZS, które są wyczynowo związane z szermierką, a gdzie trenują nasi czołowi zawodnicy i zawodniczki. Widziałem tu szablistki, które są w reprezentacji Polski i to z pewnością podnosi poziom zawodów – powiedział Tadeusz Tomaszewski, prezes Polskiego Związku Szermierczego.

Po raz kolejny upamiętniono gwiazdy AZS. Nagroda imienia Władysława Dobrowolskiego trafiła w ręce Kaczkowskiego, a nagrodę imienia Małgorzaty Serini-Bulskiej otrzymała Żurawska.

W klasyfikacji drużynowej uczelni zwyciężył AWF Katowice, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski, a trzeci był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorem AMP w szermierce w Warszawie był AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki AMP 2024 w szermierce w Warszawie

Klasyfikacja generalna

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

2. Uniwersytet Warszawski

3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Szpada mężczyzn

1. Damian Michalak (AWF Katowice)

2. Piotr Urban (AWF Kraków)

3. Jan Kardaszewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) i Jan Socha (Politechnika Warszawska)

Szpada kobiet

1. Zofia Janelli (Politechnika Wrocławska)

2. Kinga Zgryźniak (Politechnika Śląska w Gliwicach)

3. Anna Wieczorek (AWF Katowice) i Barbara Brych (AWF Kraków)

Floret kobiet

1. Karolina Żurawska (AWF Poznań)

2. Aleksandra Wieczorek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

3. Dominika Wasilczuk (Uniwersytet Warszawski) i Karolina Wasilczuk (Collegium Civitas w Warszawie)

Floret mężczyzn

1. Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny)

2. Piotr Borowiec (Politechnika Gdańska)

3. Jakub Dołżycki (AWF Poznań) i Maciej Bem (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Szabla kobiet

1. Zuzanna Cieślar (AWF Katowice)

2. Daria Skonieczka (AWF Warszawa)

3. Patrycja Laskowska (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie) i Zuzanna Lenkiewicz (Uniwersytet Warszawski)

Szabla mężczyzn

1. Krzysztof Kaczkowski (AWF Katowice)

2. Kacper Nowiński (Akademia Nauk Stosowanych w Koninie)

3. Michał Pardela (Uniwersytet Warszawski) i Krzysztof Kajor (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024