Silesion.PL

serwis informacyjny

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zdominowała AMP w szachach w Bydgoszczy

fot KU AZS PB Bydgoszcz

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zwyciężyła w turnieju drużynowym i klasyfikacji generalnej podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które od piątku były rozgrywane w Bydgoszczy. W turnieju indywidualnym najlepsi byli Julia Antolak z ALK Warszawa i Mieszko Miś z Uniwersytetu Warszawskiego.

Trzydniowe rozgrywki prowadzone w mieście nad Brdą skupiły 386 szachistów z 55 uczelni. W parze z rekordowym w historii zainteresowaniem AMP w szachach poszedł wysoki poziom rywalizacji.

Wśród kobiet tytułu sprzed roku z Chorzowa nie obroniła Anna Kubicka (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), która uplasowała się tuż za podium. Złoto zdobyła za to jej klubowa koleżanka, Julia Antolak. Srebro wywalczyła Agnieszka Dmochowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a trzecia była Wiktoria Cieślak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nie było łatwo, gdyż w pierwszym dniu zaliczyłam dwa remisy z niżej notowanymi zawodniczkami i nie napawało to optymizmem. Drugiego dnia było dużo lepiej i w sumie udało się wygrać turniej – podsumowuje Antolak, uczestniczka zeszłorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w Antwerpii.

Podobnie jak w turnieju kobiet, także wśród mężczyzn triumfował przedstawiciel stołecznej uczelni, Najlepszy okazał się Mieszko Miś z Uniwersytetu Warszawskiego, który nie przegrał żadnej partii. Podium uzupełnili inni zawodnicy z Mazowsza. Drugi był Antoni Szustakowski z Politechniki Warszawskiej, a na najniższym stopniu stanął Radosław Psyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Piąty był arcymistrz Daniel Sadzikowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, główny faworyt zawodów, któremu porażka w trzeciej rundzie nie pozwoliła zdobyć medalu.

Osiągnąłem bardzo dobry wynik. Grało mi się płynnie i bez większych błędów udało się przejść przez ten turniej – opisuje swoje indywidualne występy Mieszko Miś z UW Warszawa.

W turnieju drużynowym, który zgromadził 49 uczelnianych zespołów, powtórzył się skład i kolejność na podium z poprzedniego roku. Zwyciężyła reprezentacja Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wicemistrzami została ekipa Uniwersytetu Wrocławskiego, a na trzeciej pozycji zakończyła zmagania Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie wygrała również klasyfikację generalną AMP. Drugie miejsce zajęła Politechnika Warszawska, a trzecie – Uniwersytet Wrocławski.

Patronat honorowy nad AMP w szachach w Bydgoszczy objęli minister Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Sponsorami mistrzostw byli Bydgosta, Krajowa Grupa Spożywcza i Fale Loki Koki, a partnerami – Politechnika Bydgoska, Polski Związek Szachowy, klub szachowy Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz i uczelniana Fundacja Pischingera.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.