Silesion.PL

serwis informacyjny

80 lat Toru Służewiec – jubileuszowy sezon startuje w kwietniu

Najważniejszą datą w historii Toru Służewiec jest z pewnością 3 czerwca 1939 roku, kiedy to po raz pierwszy poszła bomba w górę i rozegrano pierwszą gonitwę na tym pięknym i unikatowym obiekcie – jej zwycięzcą był ogier Felsztyn, którego dosiadł Stefan Michalczyk. W tym roku przypada okrągły jubileusz tego pięknego wydarzenia. Od blisko 80 lat Tor Służewiec gromadzi w trakcie sezonu zarówno rzesze pokoleń warszawiaków, jak i turystów z kraju i z zagranicy.

Tor Służewiec w 2019

Jubileuszowy sezon rozpocznie się 28 kwietnia, a zakończy 10 listopada. Przed nami 50 dni wyścigowych w trakcie których rozegranych zostanie kilkaset wyścigów. Najważniejsze wydarzenia/gonitwy to:

28.04 – Otwarcie Sezonu
05.05 – Jubileusz 80-lecie Toru Służewiec
25.05 – Wiosenna
26.05 – Rulera
07.07 – Gala Derby
29.07 – Derby Arabskie
04.08 – Liry/Oaks
18.08 – Europy, Al Khalediah Poland Cup
01.09 – St. Leger
29.09 – Jesienna Gala Wielka Warszawska
27.10 – UAE President Cup
10.11 – Zakończony Sezon

80 lat Toru Służewiec

W tym roku przypada 80. rocznica otwarcia (3 czerwca 1939 r.) Toru Służewiec. Oficjalne rozpoczęcie jubileuszu zaplanowane zostało na niedzielę 5 maja.

74. sezon na Służewcu (gonitwy na warszawskim obiekcie nie odbywały się podczas II wojny światowej w latach 1940-45) rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa do 10 listopada. Rozegranych zostanie 50 mityngów wyścigowych (o cztery mniej niż w ub. roku). Dłuższe niż tygodniowe przerwy w wyścigach będą dwie: pierwsza potrwa od 27 maja do 7 czerwca (1 i 2 czerwca na torze będzie się odbywał festiwal muzyczny), natomiast po Gali Derby (7 lipca) nastąpi trzytygodniowa przerwa letnia (do 26 lipca).

Terminy innych ważnych wydarzeń: Wiosenna – 25 maja, Rulera – 26 maja, Derby Arabskie – 28 lipca, Oaks – 4 sierpnia, Dzień Arabski z Nagrodą Europy – 18 sierpnia. St. Leger – 1 września, Wielka Warszawska – 29 września, UAE President Cup – 27 października.

1230 koni zgłoszonych w oficjalnym terminie

Do sezonu 2019 zostało zgłoszonych w oficjalnym terminie (31 stycznia) 1230 koni:

  • 732 pełnej krwi angielskiej (w tym 320 hodowli zagranicznej), z czego dwuletnich 251 (103), trzyletnich 235 (98), czteroletnich i starszych 246 (119),
  • 446 arabskich czystej krwi (w tym 127 hodowli zagranicznej), z czego trzyletnich 268 (58), czteroletnich 99 (28), pięcioletnich i starszych 79 (41),
  • 28 półkrwi, w tym 10 trzyletnich i 18 czteroletnich i starszych,
  • 24 rasy kłusak francuski, w tym 1 trzyletni i 23 czteroletnie i starsze.

Powyższe liczby będą ulegać zmianie przed rozpoczęciem sezonu i w jego trakcie nie tylko z powodu ewentualnych kontuzji, ale także w wyniku sprzedaży za granicę lub importu, bowiem konia obecnie można zgłosić także po 31 stycznia, wnosząc opłatę w wysokości 1000 zł.

Bez Nagród Próbnych

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą w planie gonitw jest brak Nagród Próbnych dla 2-latków. Ich rozgrywanie w wersji wyłącznie dla koni hodowli krajowej (PSB) budziło wiele kontrowersji wśród hodowców i właścicieli koni. Koń wygrywający Nagrodę Próbną automatycznie był skazany na występy poza grupami. Tymczasem z uwagi na wczesne terminy rozgrywania tych wyścigów, dość często zdarzało się, że wygrywały je tylko średnie dwulatki, ale wcześnie dojrzewające, które później, w rywalizacji z czołówką już się nie liczyły.

W pewnej mierze, mając na uwadze promocję hodowli krajowej, Nagrody Próbne zastąpi większa liczba (12) gonitw grupowych w kategorii PSB.

Nowe biegi imienne

Nowymi gonitwami imiennymi będą nagrody upamiętniające słynne konie polskiej hodowli: Green Maestro (I gr., 1400 m, 3-letnie i st.) oraz Kadyksa (I gr. 1200 m) i Scyrisa (I gr. 1400 m) dla dwulatków.

Przy okazji przypomnijmy, że trenowany przez Józefa Siwonię Green Maestro (hod. M. Rutkowskiej, własności śp. Bogdana Tomaszewskiego) był znakomitym sprinterem. Wygrał w swej długiej karierze 18 gonitw, w tym 14 pozagrupowych. Szczególnie upodobał sobie zwyciężanie w biegu o Nagrodę Syreny (kat. A, 1400 m). W wieku 5-9 lat (2006-2010) wygrał ją aż pięciokrotnie).

Golejewski Kadyks w treningu Stanisława Molendy zwyciężył pod Jerzym Jednaszewskim w Derby i St. Leger w 1969 roku.

Natomiast wyhodowany w SK Widzów Scyris na Służewcu wygrał w wieku 2 lat w treningu Bogdana Ziemiańskiego jeden bieg na 1200 m. Rozwinął skrzydła po sprzedaży do Czech. W treningu Frantiszka Holczaka zwyciężał w sezonach 2003-2008 na torach czeskich, słowackich i w Austrii aż… 34 razy. Jego rekordy: 0’56,80” na 1000 i 1’09,11” na 1200 m.

Więcej gonitw otwartych i PASB, mniej eksterierowych

W wyniku dyskusji z hodowcami i właścicielami koni arabskich zmieniono istotnie wcześniejsze proporcje rozgrywania wyścigów dla trzylatków czystej krwi. Najwięcej (30) będzie gonitw otwartych, o siedem mniej przeznaczonych zostało dla koni hodowli krajowej wpisanych do PASB, a tzw. wyścigów eksterierowych jest w planie tylko 13.

Jednocześnie w ogóle zrezygnowano z rozgrywania gonitw eksterierowych dla czterolatków.

Autopromocja na Facebooku

Coraz więcej stajni, stadnin i trenerów ma swoje profile na Facebooku i je wykorzystuje do promowania siebie i swych stajni. Zdecydowanie rej wodzi w tej „konkurencji” trzykrotny z rzędu Czempion Toru (2016-2018) Adam Wyrzyk, który zamieszcza relacje z treningów i zdjęcia ze swego ośrodka treningowo-hodowlanego właściwie codziennie. Aktywni w przekazywaniu informacji i publikowaniu relacji są także Maciej Kacprzyk (MK Racing), Maciej Janikowski (Stajnia Czerkies), Piotr Piątkowski i Maciej Jodłowski (Stajnia Wyścigowa Orarius tr Maciej Jodłowski).

Dzięki informacjom zamieszczanym na „fejsie” miłośnicy wyścigów mogli się już między innymi dowiedzieć, że w sezonie 2019 nie zobaczmy na Służewcu zwyciężczyni Oaks i drugiej w Wielkiej Warszawskiej Santa Klary, która podczas lutowej aukcji w Stajni Rosłońce została sprzedana do Czech.

Polecamy gorąco również nasz profil na Facebooku i Instagramie.

„Świat wyścigów konnych” w TVP

Wyścigi mają także nową formę promocji w telewizji. Po „Gońcu Służewieckim” w TVP3 Warszawa i „Życiu na wyścigach” w Planete+ pojawił się kolejny serial – tym razem w telewizji publicznej. Wyemitowane zostały dwa pierwsze odcinki zapowiadanego jako cykliczny autorskiego programu „Świat wyścigów konnych” Zofii Skrok. Najpierw jest on pokazywany w TVP3 Katowice, gdzie jego autorka pracuje jako dziennikarka, w czwartki o godz. 7 rano, a następnego dnia powtarzany o godz. 17 w TVP3.

Oto, co sama Zofia Skrok, od dzieciństwa związana z końmi i jazdą konną, córka hodowcy, właściciela i trenera Tadeusza Skroka, który w latach 90. wystawiał swoje araby do wyścigów na Służewcu, mówi o tym projekcie:

– Jest to program dla miłośników koni, jeździectwa i wyścigów konnych, prezentujący przygotowania do sezonu wyścigowego oraz treningi koni w trakcie sezonu i relacje z dni wyścigowych na Służewcu. W każdym odcinku będziemy na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, prezentując to wspaniałe miejsce i wyścigi konne. Przedstawimy widzom pasjonatów pracujących z końmi, uczestników wyścigów konnych mających ogromną wiedzę o koniach i ich treningu. Nie chcąc się zamykać na środowisko wyścigowe, chcemy zachęcić także miłośników koni i innych dyscyplin jeździeckich do oglądania programu, stąd dwie części: wskazówki jeździeckie i wieści ze stajni treningowych w Polsce zajmujących się treningiem koni i innymi dyscyplinami jeździeckimi.

Obejrzeliśmy dotychczasowe odcinki. Chwalimy lekkość przekazu i dobry merytoryczny poziom. Również gorąco polecamy!

Wieści z Emiratów

Zimę starsza uczennica Joanna Grzybowska oraz podwójnie utytułowany po ubiegłym sezonie Szczepan Mazur (Dżokej i Czempion Roku 2018) spędzili na kontraktach w Emiratach. Zapytaliśmy, jakie odnieśli sukcesy oraz kiedy i do kogo wracają.

Oto ich odpowiedzi:

Joanna Grzybowska: – To jest mój pierwszy sezon w Emiratach. Wygrałam do tej pory dwie gonitwy, mam więc w sumie w dorobku 22. Trzy brakują mi do stopnia praktykanta dżokejskiego. Zamierzam wrócić, gdy skończy się tu sezon, czyli 13 kwietnia. Nie podjęłam jednak jeszcze decyzji gdzie.

Szczepan Mazur: – Obecny mój pobyt w Emiratach jest bardzo udany w porównaniu z poprzednimi. Wygrałem już 13 gonitw, najważniejsze to G1 PA Maktoum Challenge R1 na klaczy Wadeeaa i G1 PA Championship na ogierze BF Mughader. Wracam do Polski po pierwszym dniu wyścigowym (28 kwietnia). Nadal będę pracował i jeździł w stajni Krzysztofa Ziemiańskiego, Trenera Roku 2018.

Źródło: torsluzewiec.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024