Silesion.PL

serwis informacyjny

50 tys. butelek wody mniej – PKM Katowice stawia na wodę z sieci

Dystrybutor wody PKM 2022

Dystrybutor wody PKM 2022

Kolejny ekologiczny akcent w PKM Katowice – tym razem niezwiązany bezpośrednio z autobusami. W siedzibie nie będzie już wody butelkowanej. Zamiast tego zamontowano 16 dystrybutorów filtrujących, aby wykorzystywać wodę dostępną z sieci. Bardzo szybko PKM-ianka weszła nie tylko do codziennego słownictwa załogi, ale także przyczyniła się do częstszego picia wody, o czym nieustannie przypominają specjaliści.

Dążąc do zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko, PKM Katowice postanowił inwestować nie tylko w nowoczesny tabor. Zamiast kupować wodę butelkowaną, w siedzibie zamontowanych zostało 16 dystrybutorów na wodę filtrowaną, a także zakupiono dla pracowników butelki wielokrotnego użytku. Rezygnacja z plastikowych butelek nawiązuje także do akcji „Szluknij się z kokotka”, w której miasto Katowice wraz z Katowickimi Wodociągami zachęca do picia wody kranowej.

Żyrafa z plastiku

W zeszłym roku przez 5 miesięcy w PKM-ie zużyto ponad 50 tys. butelek wody. Łączna masa wykorzystanego na nie plastiku wynosi ponad 1 tonę, a trzeba jeszcze doliczyć wagę folii, którą są owinięte zgrzewki. Dla zobrazowania takiego ciężaru można wyobrazić sobie żyrafę czy średni miejski samochód – wykonane w całości z plastiku. I to tylko zużycie w jednym sezonie. Gdyby ustawić wszystkie te butelki obok siebie, zajęłyby np. całe standardowe boisko do siatkówki.

,,Zjadany” plastik

Rezygnacja z korzystania z plastikowych butelek wpisuje się nie tylko w problematykę ochrony środowiska, ale także zdrowia. Od wielu lat mówi się o zagrożeniu mikroplastikiem, który przedostaje się do pożywienia m.in. z plastikowych opakowań. Co roku ,,zjadana” przez nas ilość plastiku wzrasta. Na razie nie ma jednoznacznych badań dotyczących konsekwencji, które jego obecność powoduje w ludzkich organizmach. Wiadomo natomiast o niekorzystnym wpływie dodatków do plastiku, jak np. bisfenolu A, który oddziałuje m.in. na gospodarkę hormonalną organizmu oraz zwiększa ryzyko wad wrodzonych czy chorób metabolicznych.

Filtracja wody

Urządzenia wyposażone są w filtry, które usuwają takie zanieczyszczenia jak np. osad, benzen, toksafen czy ołów, a także redukują zapach i smak chloru, więc nie ma obaw o to, że woda z dystrybutora będzie miała gorszy smak i zapach niż woda z butelki. Woda w dystrybutorze przechodzi przez trzystopniowy proces filtracji. Pierwszy filtr usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, tj. piasek, muł, rdzę i inne osady. Po wstępnym oczyszczeniu woda przechodzi przez filtr z granulowanego węgla aktywnego. Wychwytuje on rozpuszczone substancje organiczne, w tym także chlor. Ten etap pozwala na poprawę smaku, zapachu i koloru. Ostatni filtr zmiękcza wodę poprzez usunięcie nadmiaru wapnia.

Oszczędności

Korzystanie z wody filtrowanej przynosi oszczędności w kilku aspektach. Wynajem dystrybutorów to znacznie mniejszy koszt niż zakup wody butelkowanej, a urządzenia są wykorzystywane cały rok, zapewniając dostęp do wody schłodzonej, gorącej oraz gazowanej. Ważna jest też kwestia magazynowania oraz transportu butelek, co powoduje dodatkowe zanieczyszczenia. Energochłonny jest także recykling – jeżeli wyrzucamy butelki do odpowiedniego pojemnika.

Odpady plastikowe rozkładają się setki lat, a ich obecność może spowodować skutki, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Z każdym rokiem rośnie ilość plastiku, który zanieczyszcza środowisko. Powstaje coraz więcej ,,wysp z plastiku”, które dryfują po oceanach. Warto więc korzystać z różnych możliwości ograniczania jego zużycia na co dzień.

PKM Katowice to jeden z największych śląskich przewoźników obsługujących komunikację miejską w regionie. Od kilku lat inwestuje w nowoczesny tabor zasilany nie tylko konwencjonalnie, ale także elektrycznie. Pozwala to na redukcję emisji spalin i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, co wpisuje się w proekologiczne podejście przewoźnika. Rezygnacja z wody butelkowanej stanowi uzupełnienie tychże działań i pokazuje troskę o komfort pracowników oraz kompleksowe podejście do zagadnienia ochrony środowiska.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024