Silesion.PL

serwis informacyjny

3 lutego 1994 roku zakończono produkcję samochodu dostawczego Nysa.

30 Lat Temu 3.02.1994 Zakonczono Produkcje Samochodu Dostawczego Nysa

30 lat temu Nyska, kultowy polski samochód dostawczy, pożegnał się z taśmą produkcyjną fabryki FSD w Nysie. Przez 42 lata Nysa stała się symbolem motoryzacji PRL-u, doczekając się wielu wersji i zyskując miano niezawodnego “konia roboczego”. Czytaj też: 13 lutego 1998 roku zakończono produkcję samochodu dostawczego ŻUK.

Historia Nysy rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy to w Nysie uruchomiono produkcję licencyjnego samochodu Lublin-51 na bazie radzieckiego GAZ-a. Z czasem konstrukcja była modernizowana, a w 1966 roku zadebiutował model Nysa 521, który stał się podstawą dla wielu kolejnych wariantów.

Nysa była wykorzystywana w różnych dziedzinach życia, od transportu osób i towarów po służby ratunkowe i wojsko. Swoją popularność zawdzięczała prostej konstrukcji, łatwości naprawy i wytrzymałości. Nysa była eksportowana do wielu krajów, w tym do ZSRR, na Węgry i Kuby.

Produkcja Nysy zakończyła się w 1994 roku z powodu niskiego zainteresowania: przestarzała konstrukcja i brak nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawiły, że Nysa nie mogła konkurować z zachodnimi modelami. Fabryka FSD w Nysie borykała się także z problemami finansowymi, co utrudniało dalszy rozwój i modernizację Nysy. Podstawę egzystencji zapewniał Zakładowi w Nysie już tylko FSO Polonez Truck, który rozpoczęto produkować po połączeniu się z FSO na Żeraniu.

Nysa, mimo zakończenia produkcji, nadal pozostaje w pamięci wielu Polaków. Jest symbolem motoryzacji PRL-u i przypomina o czasach, kiedy polskie fabryki produkowały samochody na masową skalę. Nysa jest również ceniona przez miłośników zabytkowych aut, którzy chętnie restaurują i kolekcjonują te kultowe pojazdy.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025