Silesion.PL

serwis informacyjny

3… 2… 1… Odliczamy do startu Światowego Forum Miejskiego (WUF11)

Odliczamy do startu Swiatowego Forum Miejskiego

Odliczamy do startu Swiatowego Forum Miejskiego

To już w najbliższy weekend Polska stanie się gospodarzem największego na świecie wydarzenia poświęconego tematyce miejskiej.. Do 30 czerwca Katowice zamienią się w przestrzeń debat, wystaw, wystąpień i rozmów przy okrągłych stołach. Nie zabraknie atrakcyjnego programu wieczornego w centrum miasta. Wszystko po to, by znaleźć rozwiązania – pomysły na lepszą przyszłość naszych miast.

W stronę inkluzywności – przepis na sprawiedliwe miasto zaserwują światowi eksperci.

“Miasto stanowi nasze dobro wspólne. Wszyscy mieszkańcy, w jak najszerszym zakresie, powinni mieć dostęp do jego zasobów” – mówi dr hab. Robert Pyka, socjolog, profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Dostępność – słowo klucz w rozmowie o współczesnych miastach. 28 czerwca odbędą się dwie, bardzo ważne z punktu widzenia budowania dostępnych miast, debaty przy okrągłych stołach. Okrągły Stół osób starszych i Okrągły Stół osób z niepełnosprawnościami to czas rozmów o miejskiej infrastrukturze, która nie wyklucza, i włączaniu wszystkich grup społecznych do demokratycznych procesów miejskich. To przestrzeń do wymiany narzędzi, strategii i działań w zakresie wdrażania Nowej Agendy Miejskiej – deklaracji w sprawie zrównoważonych miast i osiedli ludzkich dla wszystkich.

Miejski paradoks – tak nazywamy problem nierówności w miastach. Choć są one coraz to bogatsze, to jednocześnie mniej sprawiedliwe” – dodaje prof. Robert Pyka.

O miejskich bolączkach, wyzwaniach związanych z dążeniem do 17 celów zrównoważonego rozwoju i wizjach miast dostępnych dla wszystkich opowiedzą przedstawiciele władz, urbaniści, architekci i socjolodzy z całego świata. 11. sesja Światowego Forum Miejskiego to okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale i szansa na nawiązanie nowych, międzynarodowych relacji. W końcu sprawy miast i miasteczek są do siebie bardzo podobne – bez względu na to, jak wiele dzieli nas kilometrów.

Na World Urban Forum można zapisać się online aż do 25 czerwca. Rejestracja będzie możliwa również na samym WUF11, ale organizatorzy zachęcają, by zarejestrować się przez internet. W obu tych przypadkach zapisy są w pełni darmowe i otwarte dla wszystkich. Organizatorzy Forum postawili sobie za cel, by wydarzenie było maksymalnie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Miasteczko WUF11 jest wyposażane w różnego rodzaju udogodnienia infrastrukturalne. Na samym wydarzeniu będą też obecni tłumacze języka migowego. WUF11 w Katowicach ma być takie, jak wymarzone miasta przyszłości – dostępne, otwarte i niewykluczające!

Cały program wydarzenia dostępny jest na stronie:: https://www.gov.pl/web/wuf11/program2

Światowe Forum Miejskie (WUF11), Katowice, 26-30 czerwca 2022 r.

Organizatorzy: UN-Habitat (agenda ONZ), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author