Silesion.PL

serwis informacyjny

10 lat zawodów IRONMAN 70.3 w Gdyni

​Jan Frodeno zwycięża w Gdyni (2019r.) / fot. Bartłomiej Zborowski

W pierwszy weekend sierpnia odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Organizatorzy zawodów zachęcają, by wspólnie świętować to wydarzenie. Przygotowali z tej okazji również specjalne video, w którym wspominają początki zawodów IRONMAN w naszym kraju.

Pierwsza edycja gdyńskiego triathlonu odbyła się w 2013 roku, ale to dwa lata później po raz pierwszy zawody stały się częścią legendarnej serii IRONMAN – największego cyklu imprez triathlonowych na świecie, który od lat motywuje i inspiruje setki tysięcy osób na całym świecie do podjęcia wyzwania, posługując się kultowym sloganem #AnythingIsPossible.

O tym, że seria IRONMAN pojawi się w Polsce, poinformowano w sierpniu 2014 roku, tuż przed drugą edycją gdyńskiego triathlonu. Ogłoszenie miało miejsce w Gdynia Arenie, gdzie zgromadziła się liczba grupa triathlonistów startujących w zawodach. Ten moment wielu osobom zapadł głęboko w pamięci.

Widziałem, że wiele osób miało łzy w oczach. To była przepiękna chwila. – Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju

9 sierpnia 2015 roku w pierwszej edycji zawodów pod szyldem IRONMAN 70.3 w Polsce triumfowali reprezentanci Niemiec, Nils Frommhold i Diana Riesler, a Gdynia na dobre przeszła do historii triathlonu w naszym kraju. O wpływie tego wydarzenia mówi Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

Pojawienie się serii IRONMAN w Polsce bez wątpienia przyczyniło się do ogromnej popularyzacji tej dyscypliny w naszym kraju. – Michał Drelich, dyrektor zawodów IRONMAN Poland

Jednym z najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej historii Enea IRONMAN 70.3 Gdynia był start w zawodach Jana Frodeno. Niemiecka legenda światowego triathlonu, złoty medalista olimpijski i wielokrotny mistrz świata IRONMAN pojawił się w Gdyni w 2019 roku i nie zawiódł kibiców, pewnie zwyciężając w wyścigu i bijąc rekord gdyńskiej trasy.

To jest wręcz ikona, żywa legenda triathlonu, zawodnik wybitny. A ja mogłem stanąć z nim na jednej linii startu, rywalizować na tej samej trasie. – Tomasz Spaleniak, trener i zawodnik Endure Team

Zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia wyróżniają się nie tylko swoim rozmachem i historią. Uczestnicy zwracają też uwagę na trasy wyścigu, które są bardzo atrakcyjne, a jednocześnie dużo się na nich dzieje. Rywalizacja zaczyna się od pływania w Zatoce Gdańskiej, co już samo w sobie jest unikalną cechą wśród polskich zawodów triathlonowych, na których w zdecydowanej większości etap pływacki rozgrywany jest w jeziorach. Następnie wsiadają na rowery i mają do pokonania 90 km ciekawej, ale i wymagającej trasy kolarskiej po Kaszubach, gdzie wbrew pozorom nie jest płasko. Całości dopełnia etap biegowy w samym centrum Gdyni, którego trasa prowadzi m.in. ulicą Świętojańską i Bulwarem Nadmorskim, a triathloniści mogą tam liczyć na głośne wsparcie licznie zgromadzonych kibiców. Wisienką na torcie jest meta umiejscowiona na środku Plaży Śródmieście w Gdyni.

Za każdym razem mam ciarki, gdy jestem na tym wydarzeniu. Cieszę się, że w międzyczasie zawody pod szyldem IRONMAN pojawiły się także w Warszawie i Poznaniu, ale to Gdynia była tym pierwszym wyścigiem i z tego jesteśmy ogromnie dumni. – Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju

Tegoroczna edycja Enea IRONMAN 70.3 Gdynia odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia. Oprócz głównej rywalizacji na dystansie IRONMAN 70.3 (1,9 km pływania – 90 km jazdy rowerem – 21,1 km biegu), na miłośników triathlonu czeka także dystans olimpijski oraz sobotnie zawody 4:18:4 Gdynia powered by Sportano.pl, czyli idealny sprawdzian dla początkujących (400m pływania – 18 km roweru – 4 km biegu). W ramach weekendu zaplanowano także Night Run Gdynia – nocny bieg na 5 km – oraz zawody dla dzieci i młodzieży Pho3nix IRONKIDS Gdynia.

Więcej informacji na www.ironmangdynia.pl.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024