Znakomite wyścigi w pierwszym dniu AMP w pływaniu w Lublinie
Niesamowite biegi i świetne czasy przyniósł pierwszy dzień Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które są rozgrywane w Lublinie. W sobotę dwa złote medale zdobył indywidualnie Michał Poprawa z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a najlepszy w mocno obsadzonym finale 100 metrów stylem dowolnym był Mateusz Chowaniec, jego uczelniany kolega.
Podobnie jak w poprzednich latach, pływackie Akademickie Mistrzostwa Polski znów przyciągnęły najlepszych krajowych zawodników. Do weekendowych startów na basenie
Aqua Lublin zgłosiło się ponad 960 uczestników z 84 uczelni, którzy przez dwa dni rywalizują indywidualnie na trzech dystansach, a także w sztafetach.
– AMP-y to impreza, którą organizujemy po raz piąty w ciągu ostatnich lat. Bardzo się cieszymy, że wróciły one do Lublina. To dla nas niezwykle ważne, żeby gościmy tylu pływaków, którzy mamy nadzieję, że będą świetnie się bawić w naszym mieście przez całe mistrzostwa – mówi Olga Bociankiewicz, prezes zarządu Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i koordynatorka tegorocznych AMP w pływaniu.
W pierwszym dniu zmagań na Lubelszczyźnie karty rozdawali reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Śląska uczelnia przyjechała do Lublina bronić mistrzowskiego tytułu.
– Przyjechaliśmy niemal najsilniejszym składem wraz z zawodnikami, którzy lada dzień będą walczyć o kwalifikacje na najważniejsze imprezy – przedstawia Jakub Karpiński, opiekun pływaków AWF Katowice i jednocześnie asystent trenera głównego w reprezentacji Polski seniorów. – Generalnie nasza uczelnia przyciąga pływaków do siebie, stwarzając im bardzo dobre warunki zarówno do studiowania, jak i trenowania. Mamy fajne obiekty, indywidualny tok nauczania, czyli wszystko, co pozwala łączyć karierę sportowca z edukacją – argumentuje szkoleniowiec, który podkreśla znaczenie AMP-ów dla polskiego pływania. – Takie zawody z punktu widzenia szkoleniowego są bardzo istotne, gdyż pozwalają sprawdzić aktualną formę zawodników. Mimo faktu, że jesteśmy na półtora tygodnia przed głównymi MP, to większość najlepszych zawodników kadry narodowej zdecydowała się na start w Lublinie – dodaje.
W gronie zawodników AWF Katowice zabrakło natomiast Jakuba Majerskiego, który po chorobie dochodzi do pełni sił przed mistrzostwami Polski seniorów i młodzieżowców w Olsztynie (26-29 kwietnia). Z kolei w ostatniej chwili ze startu w Lublinie wypadła Paulina Peda. 25-letnia olimpijka z Tokio, która wypełniła już minimum na mistrzostwa świata w japońskiej Fukuoce (23-30 lipca), miała wystąpić m.in. na 100 metrów stylem motylkowym i 200 metrów stylem zmiennym, jednak na przeszkodzie stanęła choroba.
W popołudniowych finałach błyszczeli natomiast uczelniani koledzy Pedy i Majerskiego. Dwa złote medale na 100 i 200 metrów stylem motylkowym zdobył Michał Poprawa, a najlepszy w finale 100 metrów stylem dowolnym był reprezentant kraju Mateusz Chowaniec.
– Wiedziałem, że jestem przygotowany do walki o złoto. Konkurencja była bardzo mocna, startowałem z kolegami z kadry seniorów. Z Kamilem Sieradzkim czy Jakubem Kraską trenuję na co dzień. Spodziewałem się, że będzie to bardzo wyrównany wyścig i cieszę się, że udało się go rozstrzygnąć na moją korzyść, bijąc przy okazji rekord życiowy. Po raz pierwszy popłynąłem poniżej 47 sekund i mam nadzieję, że moja praca zaowocuje niebawem podczas MP seniorów – liczy Chowaniec, dla którego był to pierwszy start w AMP-ach. – Odbieram je jako dobrą zabawę, ale i możliwość sprawdzenia siebie po ciężkim treningu. Można spotkać się ze znajomymi z całego kraju, z których część skończyła już wyczynowe pływanie. To bardzo fajna impreza sportowo-integracyjna i bardzo chętnie będę przyjeżdżał na nią w kolejnych latach – dodaje.
W sobotę wyróżniło się również wielu innych pływaków. Świetnie w finale 100 metrów stylem motylkowym popłynęła Wiktoria Piotrowska z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, która przy okazji złotego medalu ustanowiła nowy rekord życiowy.
Pierwszego dnia mistrzostw stołeczne studentki wygrały aż trzy indywidualne konkurencje. Na 100 metrów stylem dowolnym i stylem klasycznym wygrały odpowiednio Zofia Woźniak (Uniwersytet Warszawski) i Barbara Mazurkiewicz (Uniwersytet Warszawski), zaś dwie pozostałe indywidualne rywalizacje padły łupem pływaczek Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy – Agaty Naskręt i Kingi Paradowskiej.
– Chciałam pościgać się z Pauliną Pedą i liczyłam na poprawę swojej życiówki. Są to zawody sezonowe, gdzie nie zawsze się oczekuje takich wyników, więc tym bardziej jestem zadowolona. Lubię się ścigać i akademicki start w sezonie przed MP to dla mnie zabawa. Są to moje pierwsze AMP-y. W Lublinie panuje świetna atmosfera, spotkałam bardzo dużo znajomych, którzy zakończyli pływanie po liceum – mówi Piotrowska.
W niedzielę drugi, ostatni dzień AMP w pływaniu w Lublinie. Od 9:00 zostaną rozegrane eliminacje kobiet i mężczyzn, a podczas popołudniowej sesji od 14:00 rozpocznie się walka o medale.
Organizatorem zawodów jest AZS Lublin. Patronat nad imprezą objęli prezydent miasta Lublina Krzysztof Żuk oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Sponsorami wydarzenia są miasto Lublin oraz Lotto.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki 1. dnia Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu w Lublinie
Kobiety
100 m stylem dowolnym
1. Zofia Woźniak (Uniwersytet Warszawski)
2. Maja Nowak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
3. Julia Świstuń (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
100 m stylem klasycznym
1. Barbara Mazurkiewicz (Uniwersytet Warszawski)
2. Weronika Hallmann (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
3. Angelika Wikiel (Uczelnia Łazarskiego Warszawie)
100 m stylem motylkowym
1. Wiktoria Piotrowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
2. Aleksandra Cieplak (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Anna Solak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
100 m stylem grzbietowym
1. Agata Naskręt (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
2. Aleksandra Kościelniak (Uniwersytet Wrocławski)
3. Laura Pogorzelska (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
200 m stylem zmiennym
1. Kinga Paradowska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
2. Zuzanna Famulok (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Zuzanna Dzwonnik (Politechnika Łódzka)
Sztafeta 4 x 50 m stylem dowolnym
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (Julia Świstuń, Maria Krętosz, Weronika Dembowska, Zuzanna Famulok)
2. Uniwersytet Warszawski (Zuzanna Balcerzyk, Barbara Świderska, Edyta Ilcewicz, Aleksandra Obajtek)
3. Uniwersytet Wrocławski (Aleksandra Górnicka, Wiktoria Gielniewska, Martyna Jakubczak, Aleksandra Kościelniak)
Mężczyźni
100 m stylem dowolnym
1. Mateusz Chowaniec (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Dominik Dudys (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Kamil Sieradzki (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
100 m stylem klasycznym
1. Łukasz Solak (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
2. Mikhail Lemiasheuski (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. Dominik Bielawa (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
100 m stylem motylkowym
1. Michał Poprawa (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Mateusz Szal (Politechnika Opolska)
3. Maciej Guliński (Uniwersytet Warszawski)
100 m stylem grzbietowym
1. Jan Król (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
2. Aleksander Sienkiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Damian Chrzanowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
200 m stylem zmiennym
1. Michał Poprawa (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Adam Kuczak (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Maksymilian Cerlich (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
Sztafeta 4 x 50 m stylem dowolnym
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Piotr Ludwiczak, Kamil Sieradzki)
2.-3. Uniwersytet Warszawski (Wojciech Kaźmierczak, Hubert Ilcewicz, Maciej Guliński, Maciej Włodarczyk)
2.-3. Uniwersytet Łódzki (Nestor Zinkovski, Maciej Woźniak, Patryk Pawlaczyk, Jakub Kraska)
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).