Wiadomości

Zmarł papież Franciszek – Jorge Mario Bergoglio miał 88 lat

W poniedziałkowy poranek świat obiegła wiadomość, która zatrzymała serca milionów wiernych: papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat w Domu Świętej Marty w Watykanie. Jorge Mario Bergoglio, pierwszy papież z Ameryki Południowej, jezuita, duszpasterz ubogich i rzecznik sprawiedliwości społecznej, odszedł po 12 latach pontyfikatu, który zmienił oblicze Kościoła katolickiego.

Godzina 7:35 – cisza zapadła nad Watykanem

Według oficjalnego komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, papież zmarł o godzinie 7:35 czasu lokalnego, w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty. Od kilku tygodni zmagał się z ciężkim obustronnym zapaleniem płuc, które doprowadziło do licznych powikłań oddechowych. Mimo heroicznej walki i chwilowej poprawy stanu zdrowia, jego organizm nie wytrzymał.

Zgodnie z wolą zmarłego, nie przewiduje się wystawienia jego ciała w Pałacu Apostolskim. Wierni będą mogli oddać hołd w Bazylice św. Piotra, gdzie wystawione zostanie jego ciało.

Papież inny niż wszyscy

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. W 2013 roku, po abdykacji Benedykta XVI, został wybrany na 266. papieża Kościoła katolickiego. Już od pierwszych dni pontyfikatu było jasne, że będzie to papież „spoza schematu”.

Franciszek nie zamieszkał w Pałacu Apostolskim, lecz w Domu Świętej Marty, by – jak mówił – „być bliżej ludzi”. Unikał luksusu, podróżował małym samochodem, a swoje kazania wygłaszał prostym językiem, który trafiał zarówno do ubogich, jak i elit.

Kościół otwarty, Kościół słuchający

Papież Franciszek nie bał się trudnych tematów. Jako pierwszy głowa Kościoła otwarcie mówił o potrzebie uznania związków cywilnych osób tej samej płci, wezwał do większego miejsca dla kobiet w życiu Kościoła oraz walczył z przemocą seksualną wewnątrz instytucji. Zainicjował wiele reform administracyjnych, dążył do przejrzystości finansowej Watykanu i uporządkowania Kurii Rzymskiej.

W 2015 roku opublikował przełomową encyklikę Laudato si’, w której nawoływał do ochrony środowiska, wskazując na globalne nierówności i skutki zmian klimatu.

Głos biednych, głos migrantów

W czasie, gdy Europa mierzyła się z kryzysem uchodźczym, papież Franciszek jako jeden z pierwszych liderów światowych odwiedził obozy dla migrantów, apelując do sumień polityków i społeczeństw. „To są nasi bracia i siostry” – powtarzał. Jego działania niejednokrotnie spotykały się z krytyką ze strony bardziej konserwatywnych kręgów, jednak dla wielu był symbolem nadziei i moralnego kompasu.

Autobiografia na pożegnanie

Na kilka dni przed śmiercią ukazała się autobiografia papieża zatytułowana „Nadzieja”. Książka ta, spisana w formie osobistych wspomnień i refleksji, porusza tematy dzieciństwa w Argentynie, lat spędzonych jako jezuita, prześladowań podczas dyktatury wojskowej oraz największych wyzwań pontyfikatu.

W jednym z rozdziałów napisał: „Chciałem Kościoła, który wychodzi na ulice, który brudzi sobie ręce. Jeśli Kościół nie żyje w świecie – staje się muzeum.”

Rok Święty 2025 trwa – dziedzictwo pozostaje

Franciszek do końca angażował się w przygotowania do Roku Jubileuszowego 2025. Mimo jego śmierci, wydarzenia roku świętego – w tym zaplanowana na 17 maja Wielka Procesja w Rzymie – odbędą się zgodnie z jego wolą. Udział w niej wezmą między innymi wizerunki Matki Bożej z Malagi i Chrystusa z Sewilli, co podkreśla znaczenie bractw i tradycji regionalnych w Kościele.

Świat żegna „papieża z końca świata”

Śmierć Franciszka kończy jeden z najbardziej przełomowych pontyfikatów w historii Kościoła. Był papieżem dialogu, empatii, prostoty. Mówił, że „dobry pasterz pachnie swoimi owcami”. Jego pontyfikat zapamiętany zostanie jako czas, gdy Kościół zaczął mówić bardziej językiem serca niż doktryny.

Jego testament duchowy pozostaje jasny: Kościół ma być miejscem otwartym, miłosiernym i zawsze bliskim człowiekowi.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Opublikowany przez
Jakub Białkowski

Najnowsze posty

Serie A w cieniu żałoby. Włoska liga przerywa rozgrywki po śmierci papieża Franciszka

Śmierć papieża Franciszka poruszyła cały świat, ale w szczególny sposób – jak zawsze – zatrzymała…

4 godziny temu

Kto zostanie nowym papieżem po śmierci Franciszka?

Po śmierci papieża Franciszka, Kościół katolicki wkracza w czas sede vacante – okres bez papieża.…

8 godzin temu

Wielkanocne Śniadanie dla Potrzebujących już po raz 36. – 20 kwietnia, godz. 12:00, ul. Jagiellońska 19 w Katowicach

W niedzielę, 20 kwietnia, w Katowicach odbędzie się 36. Śniadanie Wielkanocne dla Osób Bezdomnych, Ubogich…

2 dni temu

Jan-Krzysztof Duda: optymizm w moim przypadku nie działa, ale jestem dobrze nastawiony

Już za kilkanaście dni gorączka szachowych emocji opanuje stolicę, a głównym magnesem dla polskich fanów…

3 dni temu

Świąteczny stół Polaków nie taki tradycyjny? Po wielkanocnym śniadaniu pizza, a do sałatki wege majonez

Kulinarne rytuały są nieodłączną częścią wielkanocnych tradycji. Jednak czy na stołach Polaków jest miejsce tylko…

3 dni temu

Tańsze paliwo na majówkę i Wielkanoc. ORLEN uruchamia wiosenną promocję dla kierowców

Największy polski koncern paliwowy ponownie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zmotoryzowanych klientów. Od 18 kwietnia do 4…

3 dni temu