Silesion.PL

serwis informacyjny

Zmarł Andrzej Gowarzewski, dziennikarz i historyk piłki nożnej, twórca „Encyklopedii Piłkarskiej FUJI”.

amp silesion

Jak poinformowało wydawnictwo GiA, w poniedziałek, 16 listopada w wieku 74 lat zmarł Andrzej Gowarzewski, legendarny dziennikarz i historyk futbolu znany wszystkim kibicom polskiej piłki jako twórca „Encyklopedii Piłkarskiej FUJI”.

Opublikowany przez wydawnictwo gia katowice, encyklopedia piłkarska FUJI Wtorek, 17 listopada 2020

– Z wielkim smutkiem informujemy, że 16 listopada 2020, w wieku 75 lat, odszedł Twórca wydawnictwa GiA, Andrzej Gowarzewski – wielki kibic futbolowy, ale też lekkoatletyczny (inicjator rankingu „Złote Kolce”) – i kolarski (pomysłodawca klasyfikacji „Kryształowe koło”).

Dziennikarz i reporter – w tej roli uczestnik dziesięciu mundiali, ale przede wszystkim kronikarz polskiej piłki, od dekad badający meandry jej historii i tworzący fundamentalne dla opisu ‚ej prawdziwych dziejów publikacje. Tomy z cyklin encyklopedia piłkarska FUJI, kolekcja klubów, encyklopedia mundialowa oraz serie MISTRZOSTWA POLSKI. STULECIE zyskały rozgłos i uznanie daleko wykraczające poza granice kraju.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, laureat „Wawrzynu Olimpijskiego” przyznanego przez Polski Komitet OlimpijsNi, a ldkze literackich nagród Poznania i Krakowa. Do ostatnich chwil pracował nad kolejnymi tomami wspomnianych serii. Żegnamy naszego Mentora i Nauczyciela ale także – Szefa i Przyjaciela w jednej osobie zespół redakcyjny wydawnictwa GiAinformuje wydawnictwo GiA, w którym tworzył Gowarzewski. 

Andrzej Gowarzewski studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Mało kto wie, że oprócz piłki nożnej zajmował się też kolarstwem – był m.in. pierwszym polskim reporterem akredytowanym na Tour de France, co wydarzyło się w 1974 roku. Gowarzewski to też twórca rankingu lekkoatletycznego “Złote kolce” (powstał w 1970 roku) i klasyfikacji “Kryształowe Koło” (1976), grupującej najlepszych polskich kolarzy. Jest jednak przede wszystkim znany jako znawca i historyk piłki nożnej. Napisał lub jest współautorem 17 książek, które powstały między 1974 a 1990 rokiem, a w 1991 roku założył wydawnictwo GiA, które wydaje cykl książek “Encyklopedia piłkarska Fuji”.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024