“Złote Jabłko…” czyli krótka opowieść o długiej historii Górnego Śląska
„Złote Jabłko…” to film poświęcony historii Górnego Śląska, który przez ponad tysiąc lat pozostawał ziemią pogranicza podporządkowywaną kolejnym zdobywcom – Wielkim Morawom, Przemyślidom, państwu Mieszka I, królom Czech, Habsburgom, Królestwu Prus i Rzeszy Niemieckiej, by po sześciuset latach, dzięki niezwykłej determinacji, odwadze i marzeniom Górnoślązaków, połączyć się z Polską.
Ale ten film to też opowieść o zupełnie nieznanych i niezrozumiałych z punktu widzenia Polaków (ze względu na odmienną pamięć historyczną) losach Górnoślązaków będących narzędziem w rękach wielkiej polityki europejskiej – wojnach w ramach armii pruskiej, czy niemieckiej, służbie w Wehrmachcie, ale też wywózkach do Buchenwaldu i Auschwitz, przymusowych wpisach na Niemiecką Listę Narodowościową (volkslistę), deportacjach do ZSRR w ramach reparacji pojałtańskich, zamykaniu w obozach właśnie opuszczonych przez załogi niemieckie, warunkowemu przyznawaniu tymczasowego obywatelstwa, czy pozbawianiu prawa do awansu.
„Złote Jabłko…” to też historia niezwykłej kariery gospodarczej Górnego Śląska, który na przełomie XIX i XX wieku wyrasta na jedno z najistotniejszych centrów przemysłowych Europy, które Żeromski nazywa „futurystyczną ziemią”. To także miejsce największych karier finansowych ówczesnych czasów, ale też zaplecze budowy polskiej floty i gospodarki morskiej oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego w okresie dwudziestolecia międzywojennego, przemysłowa podpora działań wojennych III Rzeszy, źródło politycznych sukcesów ekipy Edwarda Gierka, ale także miejsce gehenny tysięcy górnośląskich rodzin zmuszonych do życia w ekstremalnie skażonym środowisku.
Film „Złote Jabłko…” to próba możliwie lapidarnej opowieści o skomplikowanej, trudnej i nieznanej, a często, w zależności od kierunku politycznych wiatrów, gorliwie pomijanej historii Górnego Śląska.
Osnową konstrukcji filmu jest syntetyczna, ale barwna, dynamiczna i zasadniczo ujęta w porządku chronologicznym historia Górnego Śląska. W warstwie wizualnej film ma strukturę mozaikową, którą tworzą:
- sceny aktorskie – rekonstrukcje wydarzeń historycznych
- filmowe materiały archiwalne
- fotograficzne materiały archiwalne
- materiały z obiektów historycznych i zbiorów muzealnych
- materiały plenerowe – materiały animowane
Nad warstwą historyczną filmu sprawuje pieczę profesor Ryszard Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych znawców historii Górnego Śląska, autor naukowych publikacji polskich i zagranicznych.
Planowana premiera – 2023
Scenariusz i reżyseria: Janusz Kujałowicz
Koproducent: Katowice Miasto Ogrodów #katowicemiastoogrodow
Partner Filmu: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia #metropoliagzm
Producent: Kas Film
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).