Silesion.PL

serwis informacyjny

Zlot Pojazdów American Cars Mania 16-18 czerwca 2023 na lotnisku Muchowiec w Katowicach

Amerykanskie samochody

Amerykanskie samochody

Jubileuszowa, dziesiąta edycja największej w Polsce amerykańskiej imprezy motoryzacyjnej – Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania odbędzie się w dniach 16-18 czerwca na lotnisku Muchowiec! W poniedziałek (27.02.) prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał umowę na organizację imprezy z przedstawicielami Polsko Amerykańskiej Fundacji ACM, organizatora wydarzenia.

– Lotnisko Muchowiec daje ogromne możliwości i stanowi świetną przestrzeń nie tylko do rozwijania branży lotniczej, ale także do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Dlatego oprócz pikników lotniczych chcemy, by odbywały się tam także innego rodzaju wydarzenia. American Cars Mania świetnie wpisuje się w tę przestrzeń i będzie atrakcją dla fanów motoryzacji. Będzie także okazją do zwrócenia uwagi na aspekt bezpieczeństwa na drodze, gdyż w ramach wydarzenia odbędą się także aktywności edukacyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

American Cars Mania to największe cykliczne wydarzenie tego typu w Polsce i jedno z większych w Europie Wschodniej, które łączy klimat międzynarodowych zlotów motoryzacyjnych, targów branżowych oraz imprezy rekreacyjnej.

– Punktem centralnym imprezy jest wystawa pojazdów zza oceanu oraz prezentacja modeli, które nie są już produkowane od wielu lat, wpisały się jednak we wspaniałą historię ogólnoświatowej motoryzacji. Oprócz prezentacji klasyków prezentowane są także nowe modele w tym pojazdy elektryczne aby zaznaczyć nowy kierunek motoryzacji i troskę o środowisko. Wydarzenie jest profesjonalnie zorganizowane, zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i ma charakter cykliczny oraz międzynarodowy – podkreśla Mariusz Wypychowski, prezes Fundacji American Cars Mania.

American Cars Mania to nie tylko wystawa motoryzacyjna, ale także wydarzenie edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – zajęcia poprowadzą m.in. eksperci z  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, a towarzyszyć im będą pokazy służb ratowniczych oraz szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Każdy z odwiedzających może być świadkiem wypadku i powinien wiedzieć jak należy zachować się aby uratować życie osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym. Zlotowi będzie towarzyszyć akcja charytatywna oraz zbiórka krwi. Specjalnym gościem będzie Szeryf z USA Maciej Stebel, Polak który opowie o pracy w amerykańskiej policji. Dodatkowo podziwiać będzie można amerykańskie wozy policyjne. Na specjalne zaproszenie wydarzenie odwiedzą amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce. Wspólnie z zaproszonymi Grupami Rekonstrukcji Historycznych zbudowana zostanie strefa militarna, w której będzie można spotkać się z amerykańskimi żołnierzami oraz zobaczyć amerykańskie pojazdy wojskowe.

Na terenie imprezy powstanie także Strefa Niepodległości w której przedstawieni zostaną słynni amerykańscy bohaterowie o polskim pochodzeniu, którzy walczyli o wolność Ameryki podczas Wojny o Niepodległość, tacy jak Tadeusz Kościuszko oraz Kazimierz Pułaski. Uwaga odwiedzających zostanie także skierowana na wkład Armii USA w walkę o odzyskanie niepodległości Polski podczas II Wojny Światowej. Atrakcjom towarzyszyć będą wystawy – pt. „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie” prezentująca najważniejsze wątki współpracy i kontaktów polsko – amerykańskich w dziedzinie lotnictwa wojskowego oraz pt. „Polscy Amerykanie/ Amerykańscy Polacy” która podkreśla osiągnięcia społeczności polsko-amerykańskiej w USA.

– American Cars Mania to fantastyczna medialna impreza której towarzyszą: strefa pojazdów klasycznych i nowoczesnych, strefa militarna wojsk amerykańskich, pojazdy policyjne, wyścigi na ¼ mili, koncerty na żywo, miasteczko warsztatowe, lunapark, konkursy dla publiczności z nagrodami. Aby sprostać oczekiwaniom uczestników imprezy oraz umożliwić rozwój przedsięwzięcia postanowiono, że American Cars Mania 2023 odbędzie się w Katowicach na Lotnisku Muchowiec. Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Katowic Marcin Krupa. Ze względu na atrakcyjne położenie Katowic szacujemy, że wystawa będzie liczyć ponad tysiąc pojazdów amerykańskich zarówno tych klasycznych jak i nowoczesnych, a imprezę odwiedzi około 70 tysięcy osób – dodaje Adam Rostalski, wiceprezes Fundacji American Cars Mania.

Pierwsza edycja eventu odbyła się w Miliczu (dolnośląskie) w roku 2013 i była organizowana tam cyklicznie do roku 2017. Z uwagi na stale rosnące zainteresowanie imprezą wydarzenie zostało przeniesione do Oleśnicy na byłe lotnisko wojskowe i tam odbywało w latach 2018-2019. Po sukcesach w Oleśnicy, gdzie liczba wystawców przekroczyła 1000 pojazdów a liczba odwiedzających wyniosła ponad 25 tysięcy, imprezę przeniesiono do Wrocławia na Stadion Miejski, gdzie była organizowana w latach 2021-2022. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024