Silesion.PL

serwis informacyjny

“Zielony przystanek na wiosnę” – znamy lokalizację nowych przystanków w Katowicach

Zielony przystanek na wiosne w Katowicach

Zielony przystanek na wiosne w Katowicach

Mieszkańcy Katowic i pasażerowie komunikacji miejskiej wybrali 22 lokalizacje, w których wiosną powstaną zielone przystanki. To efekt wspólnej akcji miasta Katowice i AMS – lidera reklamy Out-of-Home.

– W Katowicach realizujemy wiele zielonych inwestycji – nowe parki, rewitalizacja Stargańca, zazielenianie ul. Warszawskiej. Uzupełnieniem tych dużych projektów jest akcja „Zielony przystanek na wiosnę”. W wybranych 22 lokalizacjach tradycyjna wiata przystankowa zostanie wymieniona na tzw. eko wiatę, z zielonym dachem, który magazynuje wodę deszczową, obniża zapylenie powietrza, absorbuje CO2, a w upalne dni obniża temperaturę w okolicach wiaty – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ankiecie można było oddawać głosy w dniach 15-30 listopada br. na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl. Ankietowani wybierali z listy zaproponowanych lokalizacji tę, w której pojawi się zielony przystanek oraz decydowali o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu czy żółte – zgodne z barwami miasta. Większość – 64% głosujących wybrała zielony kolor.

Najwięcej głosów oddano na przystanki zlokalizowane w dzielnicach: Koszutka, Śródmieście i Giszowiec. W tych miejscach wygrały lokalizację: Koszutka – Katowicka: Stanowisko 2, Śródmieście – Mickiewicza Stanowisko: 2, Giszowiec: Kościół. Stanowisko 2.  W ankiecie oddano blisko 3,5 tys. głosów.

– Dziękujemy wszystkim za oddane głosy. Wybrane przez mieszkańców lokalizacje zazielenią się już wiosną 2023 roku – mówi Wojciech Zdanowicz, członek zarządu AMS. – Cieszymy się, że wiele z nich to główne punkty miasta, gdzie tej zieleni szczególnie brakuje – dodaje.  

Lista lokalizacji, w których powstaną przystanki wiosną 2023 roku, dostępna jest na stronie projektu przystanekkatowice.ams.com.pl. 

System zielonych przystanków w Katowicach będzie miał znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Dach przystanku pokryty jest dywanem rozchodnikowym, dzięki czemu magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie. 

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacjami zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest certyfikowane przez Fundację Szklane Pułapki. 

System EKO wiat AMS w Polsce tworzą aktualnie 63 lokalizacje w 8 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Chorzowie, Poznaniu, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author