Zdradzamy skuteczny sposób na obliczenie śladu węglowego Twojej floty.
Coraz śmielsze działania Unii Europejskiej w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w środowisku motywują Fleet Managerów do zredukowania śladu węglowego we flotach. Jak to zrobić? Jak obliczyć ile faktycznie emituje zanieczyszczeń flota? Sprawdźcie działania polecane przez ekspertów z Flotis!
Policz, zredukuj, zarządzaj
– Możemy rzetelnie wyliczyć dla silników spalinowych emisję śladu węglowego. Obliczenia są proste i oparte na kartach paliwowych, które posiada każda flota. Wystarczy pomnożyć ilość litrów, które zostały zakupione w skali roku i następnie dodać sumy emisji CO2 poszczególnych paliw – mówi Jakub Wesołowski, Flotis
Aby dokonać obliczeń, musimy przyjąć poniższe wartości:
– 1 litr oleju napędowego = 2,68 kg CO2
– 1 litr benzyny = 2,31 kg CO2
– 1 litr LPG = 1,51 CO2
Przykład obliczeń:
Samochód, który w roku przejeżdża 50 000 km, a jego średnie spalanie to 5,5 l/100 km benzyny spala 2 750 l benzyny rocznie, a więc emituje 6 352,5 kg CO2 do atmosfery. I to wyłącznie jeden samochód z całej floty pojazdów.
– Nie wszyscy zdają sobie sprawę z ogromu tych liczb. Dla porównania ponad 630 drzew w ciągu roku przetwarza ponad 4 tony CO2 na tlen. A jeśli mamy przyjąć konieczność przetworzenia ponad 6 tysięcy kg CO2 na tlen w ciągu roku, to potrzebne będzie nam do tego ponad 10 tysięcy drzew. I to dla jednego samochodu osobowego z firmowej floty. Dlatego bardzo ważnym jest możliwie jak największa redukcja emisji CO2 we flotach – informuje Jakub Wesołowski, Flotis
Edukacja kluczem do sukcesu
Istnieje kilka sposobów na zredukowanie ilości CO2 w firmowej flocie. Jednym z nich jest edukowanie pracowników. Jeśli Twoja kadra negatywnie podchodzi do ekologicznego boomu warto spróbować wdrożyć odpowiedni program informacyjny, który obudzi w nich potrzebę dbania o środowisko, bez większych wyrzeczeń, jeśli nie zechcą na nie przystać.
– Świetnym pomysłem jest wdrożenie programów motywacyjnych oraz biznesowej grywalizacji. Wówczas zaangażowanie pracowników przychodzi naturalnie, a wraz z nim wzrasta ich świadomość ekologiczna. Wyzwaniem dla kadry może być np.: poprawa stylu jazdy, który również przyczynia się do ilości emisji spalin do atmosfery. Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań technologicznych, które pozwolą na monitoring stylu jazdy kierowców, a co za tym idzie, bieżące obserwowanie grywalizacji i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych pracowników – podpowiada Jakub Wesołowski, Flotis
Inwestuj w elektryczną flotę
Może się wydawać, że to ogromny wydatek, jednak należy mieć na uwadze, iż to inwestycja zwrotna. TCO przy elektrycznej flocie jest znacznie niższe, a do tego jej wpływ na środowisko jest znacznie przyjaźniejszy.
– Coraz więcej firm decyduje się zakup elektrycznych pojazdów do swoich flot. W Polsce najbardziej zaangażowana w ten proces jest branża KEP. Obecnie DHL oraz DPD bardzo mocno rozwijają swoje elektryczne parki i ich plany na przyszłość zakładają coraz więcej pojazdów zasilanych prądem – komentuje Jakub Wesołowski, Flotis
Na polskich drogach obecnie można spotkać już 29 820 elektrycznych samochodów osobowych, z czego 48% to BEV, a 52% PHEV. Liczba elektryków dostawczych i ciężarowych pod koniec sierpnia 2021 roku wyniosła 1 125 tys. sztuk, autobusów elektrycznych 578 sztuk, a aut hybrydowych, zarówno osobowych, jak i dostawczych 283 863 sztuk.
Wdroż transport współdzielony
Przekonanie pracowników do podróży transportem współdzielonym może być trudne. Jednak, jeśli odpowiednio to zaplanujesz, możesz osiągnąć sukces. Coraz więcej firm decyduje się na zorganizowanie swoim pracownikom dojazdów autobusem. Wybierając autobus ekologiczny z pewnością przyczynisz się do zredukowania emisji spalin do powietrza przez Twoich pracowników.
Innym rozwiązaniem jest również ekwiwalent pieniężny na dojazdy lub wykupienie karty miejskiej, która pozwala na podróżowanie publicznymi środkami transportu.
Taka forma transportu współdzielonego znacznie obniży również koszty utrzymania floty. Jeśli jesteś najemcą prywatnych miejsc parkingowych, to znacznie lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w transport współdzielony niż opłata miejsc na parkingu.
Planuj, obserwuj, zmieniaj
To najlepsza strategia dla Fleet Managera. Dzięki możliwościom, które niesie ze sobą telematyka, możemy monitorować jazdę kierowców i wprowadzać odpowiednie zmiany. Jeśli widzimy, że samochód zbyt dużo pali w wyniku dynamicznej jazdy kierowcy, możemy wysłać go na kurs eco-drivingu. A jeśli przyczyną są usterki, to można je wykluczyć dzięki odwiedzinom w serwisie lub warsztacie.
Monitoring pojazdów umożliwia redukowanie kosztów utrzymania floty, a także zmniejszenie ilości spalin emitowanych do środowiska przez pojazdy firmowe. Najważniejsze jest to, by na bieżąco obserwować jazdę kierowców i stan techniczny pojazdu, a także umiejętnie planować ich rozkład trasy.
Redukcja kosztów utrzymania floty to bardzo ważna sprawa, jednak nie bardziej niż zmniejszenie ilości emisji spalin do środowiska. Transport niestety przyczynia się do nadmiernej obecności szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu i coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie rygorystycznych kroków, które mają za zadanie zmniejszyć poziom CO2. Zastosuj powyższe sposoby w swojej flocie i przyczyń się do lepszej kondycji naszego środowiska.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).