Silesion.PL

serwis informacyjny

Zarobki absolwentów szkół wyższych metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej

Najnowsze dane przeanalizowane przez ekspertów Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu pokazują, że absolwenci uczelni z Górnego Śląska i Zagłębia mogą liczyć na 4 851 zł wynagrodzenia. W porównaniu do poprzedniego roku to… spadek o 216 złotych. Wyższy spadek odnotowano jedynie w Białymstoku

Zarobki absolwentów w metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej, którzy właśnie ukończyli szkoły wyższe i wchodzą na rynek pracy, są niższe od przeciętnego wynagrodzenia o niecałe tysiąc pięćset złotych. Eksperci Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, największego programu płatnych staży w Polsce, w którym biorą udział firmy z całego kraju, przeanalizowali dane zebrane w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych w metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej. Wynika z nich, że absolwenci, którzy ukończyli studia w 2021 r. (najświeższe dane zebrane w systemie) zaraz po uzyskaniu dyplomu zarabiali średnio 4 850,97 zł brutto ze wszystkich źródeł. W tym czasie średnie wynagrodzenie w regionie wynosiło 6 417,98 złotych.

Metropolia górnośląsko-zagłębiowska w czołówce zestawienia

Analiza przeprowadzona przez Program Kariera pokazuje, że zarobki świeżo upieczonych absolwentów z Górnego Śląska i Zagłębia uplasowały się na drugim miejscu zestawienia, ustępując jedynie Warszawie (5 309,57 zł). Na ostatnim miejscu podium uplasował się Wrocław z zarobkami na poziomie 4 616,24 zł.

Najniższe wynagrodzenie odnotowano w Lublinie – 4 050,61 zł. Niecałe dwa złote więcej zarabiali absolwenci krakowskich uczelni. Niskie wyniki oraz największy spadek wynagrodzenia wystąpiły w Białymstoku, gdzie osoby, które właśnie ukończyły studia, mogły liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4 091,64 zł (spadek o prawie 328 zł w stosunku do roku 2020).

Wielu studentów podejmuje pracę jeszcze podczas pobierania nauki i fakt, że dopiero co zdobyli wyższe wykształcenie wcale nie oznacza, że są nowicjuszami na rynku pracy. Dlatego tak ważne jest, żeby już na studiach brać udział w stażach i w ten sposób zdobywać doświadczenie – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Licencjaci i magistrzy

Świeżo upieczeni absolwenci z metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej z tytułem licencjata zarabiali przeciętnie 4 708,68 złotych. To znacznie więcej niż średnia dla badanych miast wynosząca 4 057,52 złotych. Ci, którzy ukończyli studia drugiego stopnia także mogli liczyć na wysokie wynagrodzenia – ich średnie pensje to 5 383,57 zł. To zdecydowanie więcej niż absolwenci jednolitych studiów magisterskich, których średnia wynagrodzeń wyniosła jedynie 3 922,59 złotych.

Kształcenie magistrów w trybie jednolitym dotyczy tylko wybranych kierunków. Absolwenci kierunków medycznych i weterynaryjnych otrzymują na wczesnych etapach kształcenia niższe stawki niż ogół studentów. Wbrew stereotypowi, również początkujący prawnicy i psycholodzy nie zarabiają wiele – tłumaczy Marian Owerko.

Płace niższe niż rok wcześniej

W Katowicach i innych miastach Górnego Śląska i zagłębia odnotowano w 2021 r. spadek wynagrodzenia osób, które właśnie się obroniły, podobnie jak w siedmiu innych badanych ośrodkach miejskich. Odnotowany spadek w przypadku metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej wyniósł 216,08 zł. Licencjaci z tego miasta utracili 33,76 zł, a magistrzy 256,10 zł w porównaniu do koleżanek i kolegów, którzy obronili się rok wcześniej.

Rok 2021 to był czas pandemii. Jako organizatorzy Programu Kariera, największej tego typu inicjatywy w Polsce zrzeszającej wiele firm, wyraźnie widzimy, że to przede wszystkim młodych ludzi dotknęła sytuacja na rynku pracy wywołaną przez COVID-19. Jednocześnie od kilku lat obserwujemy rozwarstwienie: przybywa osób, które na studiach zarabiają niewielkie kwoty oraz tych, którzy pobierają pensje wysokiej klasy specjalistów. A tych więcej jest w miastach będących silnymi ośrodkami gospodarczymi. Siłą rzeczy przekłada się to na pensje absolwentów. Jednak to efekt ich ciężkiej pracy, którą zaczęli wcześniej – wyjaśnia Marian Owerko.

I dodaje, że budowanie kariery to proces długotrwały. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że rzadko kiedy moment odebrania dyplomu uczelni pokrywa się ze zmianami ścieżki zawodowej. – Sęk w tym, żeby zawodową przygodę zacząć w miarę wcześnie i lata studiowania wykorzystać na sprawdzenie się w różnych zawodach i branżach. To nie tylko sposób na zdobycie doświadczenia, ale także na znalezienie odpowiedzi na pytanie „Co chcę robić w życiu?”. Wydatnie w tym pomagają staże, które mają odpowiednio skonstruowany program, zapewniają opiekę na uczestnikami i pozwalają osadzić zawodowe obowiązki w szerszym kontekście. To właśnie dzięki temu mogą być wstępem do wielkiej kariery – mówi Marian Owerko.

Program Kariera Polskiej Rady Biznesu ogólnokrajowy program płatnych staży w różnych firmach, który jest największą i najstarszą tego typu inicjatywą w Polsce. W tym roku Program Kariera obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.

W ostatniej edycji 34 spółki zaoferowały blisko 100 staży w 14 miastach, m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Zabrzu. Wszystkie staże oferowane w Programie Kariera są płatne. Każdy uczestnik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 3600 zł nawet do 7000 zł za miesiąc stażu.

Nabór na kolejną edycję staży w Programie Kariera Polskiej Rady Biznesu zostanie otwarty w marcu 2024 r.

Więcej informacji na stronie programkariera.pl

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych dostarcza wiarygodnych informacji o sytuacji absolwentów polskich uczelni na rynku pracy. Najświeższe dane dotyczą osób, które ukończyły studia dwa lata temu. Są oparte na danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i systemu POL-on.

Tylko za rok 2021 w systemie zgromadzono dane 133 159 osób, które uzyskały dyplom w 2021 r. i podjęły od tego czasu zatrudnienie – wystąpiły w rejestrach ZUS. Podane wartości wynagrodzeń dotyczą kwot brutto i są sumą wynagrodzeń od uzyskania dyplomu do dn. 31.12.2022 podzieloną przez liczbę miesięcy w tym okresie, w których badany uzyskał jakieś wynagrodzenie.

Więcej informacji na stronie https://ela.nauka.gov.pl/pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023