Silesion.PL

serwis informacyjny

Zadbajmy w walentynki o serce partnera!

Zadbaj O Serce Najblizszych W Walentynki

Walentynki to czas okazywania sympatii i troski bliskim oraz ukochanym osobom, a symbolem święta miłości stało się serce. Może więc warto w lutym, okresie towarzyszącym świętu miłości, dosłownie zwrócić uwagę na stan serca partnerki lub partnera, by w ten sposób zadbać o długie i szczęśliwe życie ukochanej osoby.

Co może świadczyć o tym, że z sercem nie jest dobrze?

Problemy z sercem mogą objawiać się w różny sposób, jednak warto pamiętać, że nie każdy z tych symptomów musi oznaczać chorobę. Dlatego w przypadku ich wystąpienia nie należy panikować, ale skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, co może być przyczyną niepokojących symptomów. Warto być wyczulonym nie tylko na sygnały płynące z naszego ciała, ale również zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszym partnerem lub partnerką.

Chore serce będzie dawało objawy, z których wiele możemy rozpoznać w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego, gdy zauważymy niepokojący sygnał, jaki wysyła nam nasz organizm lub spostrzeżemy go u bliskiej osoby, skontaktujmy się jak najszybciej z lekarzem, by sprawdzić, co się dzieje. Czasami osoba najbliższa jest w stanie uratować życie partnerowi, motywując go do wykonania badań. Generalnie dobrze byłoby wprowadzić w życiu rutynę systematycznego kontrolowania swojego stanu zdrowia, by „nie przespać” momentu, kiedy możemy szybko wykryć i przeciwdziałać chorobie. Bardzo dobrym pomysłem może być wspólne postanowienie regularnych badań powzięte przez bliskie sobie osoby – mówi doktor Sylwia Kucia-Kuźma, kierownik Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala Murcki.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z sercem?

Ból w klatce piersiowej – może być związany z chorobami serca i objawiać się jako ucisk, pieczenie lub rozpieranie, szczególnie podczas wysiłku.

Duszność – występująca przy wysiłku, która nie występowała do tej pory, a która w kolejnych dniach lub tygodniach narasta, może być związana z niewydolnością serca. Niepokoić powinny także duszności występujące w czasie leżenia i pojawiające się w nocy.

Zawroty głowy i omdlenia – takie objawy mogą mieć podłoże nie tylko kardiologiczne, ale również neurologiczne i wymagają kontaktu z lekarzem i poszerzenia diagnostyki. W przypadku tych objawów, w pierwszej kolejności warto wykonać pomiar ciśnienia tętniczego. Utrata przytomności to bardzo poważny zwiastun, że z naszym organizmem i potencjalnie z sercem dzieje się coś złego. Utrata przytomności wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Nieregularne bicie serca – arytmie, tachykardia, bradykardia. Można je monitorować za pomocą pomiaru pulsu, smartwatcha czy ciśnieniomierza z funkcją EKG. Często zdarza się, że osoby dotknięte tymi schorzeniami odczuwają brak regularności bicia serca lub nagłą zmianę rytmu, w którym bije nasze serce. Jeżeli taki objaw się pojawi, należy skontaktować się z lekarzem.

Ból w klatce piersiowej promieniujący do ramion, szyi, pleców lub żuchwy – może być objawem zawału serca.

Zmęczenie i osłabienie – brak energii mimo odpoczynku, trudności w wykonywaniu codziennych czynności to znak, że z sercem może być coś nie tak. Niepokojącym symptomem może być pojawienie się zadyszki, na przykład przy wchodzeniu po schodach. Warto zwrócić uwagę, czy wejście na wysokość, która dawniej nie sprawiała problemów, obecnie jest trudnością powodującą zmęczenie i płytki oddech. Jeżeli zgłosisz takie objawy lekarzowi, to zapewne skieruje Cię na badanie serca.

Ból brzucha – może wskazywać na chorobę serca po wykluczeniu innych przyczyn.

Problemy z sercem mogą dotknąć osoby młode, a nawet sportowców

Wbrew pozorom osoby uprawiające sport – nie tylko ten wyczynowy – powinny badać o swoje serce. Zdarzają się bardzo rzadkie, ale nagłaśniane przypadki zatrzymania krążenia u profesjonalnych, nawet młodych zawodników. Zwykli amatorzy ruchu powinni się badać, by sprawdzić, czy nie mają predyspozycji wykluczających uprawianie danej dyscypliny. Każdy, kto planuje rozpoczęcie aktywności sportowej – zawodowej lub amatorskiej – powinien wykonać badania u lekarza pierwszego kontaktu, który, jeśli uzna to za zasadne, może skierować nas do specjalisty, aby poszerzyć diagnostykę serca, np. wykonać badanie holter EKG, echo serca, pomiary ciśnienia czy próbę wysiłkową. Dzięki nim można wykryć schorzenia kardiologiczne. Co ważne, nie wykonujemy tych badań tylko raz w życiu, ale powinniśmy je przeprowadzać co pewien czas (o częstości ich wykonywania zdecyduje specjalista). Pamiętajmy, że nie każdy rodzaj sportu może być dla naszego zdrowia dobry. Dlatego jeżeli nasz partner lub partnerka zechce zaangażować się w nową aktywność sportową, szczególnie intensywną, to koniecznie trzeba namówić go lub ją na badania serca. Bardzo istotne jest także rozsądne planowanie aktywności, zwłaszcza po 40. roku życia, kiedy nagły, intensywny wysiłek może być ryzykowny. Głos bliskiej osoby może być tu głosem rozsądku. Warto podkreślić, że ruch jest bardzo ważny dla zdrowego trybu życia, ale by był w pełni bezpieczny, powinien być dostosowany do wieku oraz warunków fizycznych danej osoby.

Co najczęściej szkodzi sercu?

Niestety na co dzień często sami szkodzimy swojemu sercu poprzez niewłaściwe zachowania czy praktyki, na przykład żywieniowe. Jeżeli widzimy, że ukochana osoba stosuje niewłaściwą dietę bogatą w cukry, produkty typu fast food, zawierającą niewielką ilość warzyw i ryb, to możemy próbować skłonić ją do zmiany, eliminując niezdrowe składniki. Wyeliminowanie, na początek, nawet jednego niezdrowego posiłku dziennie pozytywnie wpłynie na zdrowie. Trzeba pamiętać, szczególnie w przypadku młodych osób, o nadużywaniu picia napojów energetycznych, które mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia, a dla serca szczególnie. Kolejną złą praktyką jest nadużywanie alkoholu, szczególnie w połączeniu z lekami. Pamiętajmy również o fatalnych skutkach palenia papierosów oraz e-papierosów, których negatywny wpływ na nasz organizm (serce, płuca, mózg) został udowodniony wielokrotnie. Wszystkim tym zachowaniom możemy próbować przeciwdziałać, gdy spostrzeżemy je u bliskich. Na koniec warto zwrócić uwagę także na mniej oczywistą przyczynę chorób serca, jaką jest niedobór snu, często połączony ze stresem. Brak snu osłabia serce i może prowadzić do arytmii oraz problemów z ciśnieniem. Będąc w związku, powinniśmy zadbać o odpowiedni rytm dnia dla zdrowia swojego oraz partnera.

Sposoby na zdrowe serce – niezmienne od lat!

Poza eliminacją wcześniej wymienionych negatywnych czynników porady dla zdrowego serca można właściwie zamknąć w słowach „ruch” i „aktywność”. Najzdrowsze rodzaje sportów dla naszych serc to także te, które można uprawiać we dwójkę, jak na przykład marsz, spacer, jazda na rowerze, bieganie, aerobik, trening interwałowy, nordic walking, joga czy tai chi. Każdy może znaleźć sport dla siebie!

Będąc w związku, możemy wpłynąć na zachowanie oraz codzienne nawyki naszych partnerów. Wybór schodów zamiast windy, spacer zamiast popołudniowego spędzania czasu przed telewizorem/komputerem, wspólne zdrowe gotowanie zamiast jedzenia w fast foodzie – to tylko przykłady prozdrowotnych zachowań. Jako najbliższe osoby zwracajmy uwagę na symptomy choroby serca i nakłońmy partnera do wizyty u lekarza. Przy okazji walentynek, święta dedykowanego najbliższym, warto poza spędzeniem miło czasu zastanowić się, co możemy zrobić, by uczucie łączące nas z drugą osobą trwało jak najdłużej, a serce pod każdym względem ma tu duże znaczenie!

Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025