Silesion.PL

serwis informacyjny

Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy? Wyniki badania

Za jakimi Swietami Bozego Narodzenia tesknia Polacy

Za jakimi Swietami Bozego Narodzenia tesknia Polacy

Co trzeciemu Polakowi marzą się białe święta ze śniegiem i możliwością ulepienia bałwana. Z kolei 27% z nas tęskni za świętami w dużym, rodzinnym gronie, a 22% za radosnymi bez pandemii w tle. Co piąty zapytany Polak chciałby spędzić Boże Narodzenie na bogato z mnóstwem prezentów. Niestety współczesne święta powodują, że według 27% Polaków stajemy się bardziej nerwowi i skłonni do kłótni, a według 25% wpadamy w szał świątecznych zakupów. To główne wnioski z badania „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

Jak pokazało badanie, świąteczne tradycje, które obecnie mają dla nas największe znaczenie to: rodzinne spotkania przy wigilijnym stole – 28% odpowiedzi, ubieranie choinki – 20% odpowiedzi oraz obdarowywanie się upominkami – 19% odpowiedzi. Ważna jest także tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń, jak potwierdziło łącznie 19% zapytanych.

Otaczająca nas pandemiczna rzeczywistość wpływa także na celebrowanie świąt. Zdaniem 36% zapytanych Polaków sprawia ono, że chcemy upominkami jeszcze mocniej wyrazić nasze uczucia i sprawić radość bliskim. Z kolei 28% uważa, że zapraszamy chętniej do wigilijnego stołu także przyjaciół i osoby samotne. Według 18% respondentów staliśmy się bardziej rodzinni i okazujemy sobie więcej ciepła, jak również chcemy aktywniej spędzać święta, jeśli to możliwe wyjeżdżając z rodziną lub przyjaciółmi.

Istotnym elementem świątecznej tradycji jest obdarowywanie prezentami. Jak pokazały jednak wyniki badania „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?”, w obecnych czasach poszukujemy przede wszystkim niematerialnych upominków, dostarczających pozytywnych emocji. Tak twierdzi aż 29% zapytanych Polaków spośród 1238 respondentów biorących udział w badaniu.

Czas pandemii, w którym funkcjonujemy, przekłada się na formę prezentów, które ofiarowujemy i chcemy otrzymywać. Coraz chętniej bliskim osobom podarowujemy zamiast materialnego upominku jakąś atrakcję, która pozwoli im na chwilę radości i oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Może to być na przykład czekoladowy masaż, przejażdżka luksusowym samochodem, zajęcia taneczne czy nawet lot w tunelu aerodynamicznym – propozycji jest bardzo wiele. Taką świąteczną niespodziankę można dobrać odpowiednio do zainteresowań i wieku osoby, której chcemy sprawić przyjemność z okazji świąt.– mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Prezenty niematerialne wygrywają w tym roku z praktycznymi upominkami dla bliskich, na które zamierza się zdecydować co piąty respondent badania. Dla 19% ankietowanych wybór padnie na prezenty elektroniczne, m.in. na kolejne gadżety z lepszymi parametrami. Z kolei 17% zapytanych Polaków będzie poszukiwać upominków, zachęcających do wspólnego spędzania czasu. Dla 15% idealnym rozwiązaniem będą spersonalizowane upominki, jak rodzinne fotoksiążki czy kalendarze z naszymi zdjęciami, podarowane bliskim.

Zdaniem 39% respondentów badania serwisu Prezentmarzeń, aktualnie kupujemy bardziej przemyślane upominki świąteczne niż kiedyś. Wynika to z chęci sprawienia miłej niespodzianki bliskiej osobie. Według 26% zapytanych Polaków, jest wciąż na odwrót, gdyż nadal nabywamy za drogie upominki zadłużając się, jak również popełniamy te same błędy kupując upominki na ostatnią chwilę, jak twierdzi 18% respondentów.

Czekamy z niecierpliwością na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, ale mamy też sporo obaw związanych z ich celebracją i przygotowaniami. Dotyczą one głównie możliwości spotkania w rodzinnym gronie ze względu na pandemię – 36% odpowiedzi, trafienia z upominkami w gusta najbliższych – 27% odpowiedzi, zdążenia na czas ze świątecznymi przygotowaniami – 14% odpowiedzi oraz kłótni przy wigilijnym stole – 12% odpowiedzi. Nie chcemy, aby Święta Bożego Narodzenia były mniej radosne z powodu pandemicznej rzeczywistości i coraz bardziej pozbawione świątecznej tradycji mimo, że tak je postrzegamy. Tęsknimy za bajkowymi świętami z możliwością ulepienia bałwana i celebrowanymi w dużym, rodzinnym gronie.

Badanie sondażowe „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1238 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2021.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author