Silesion.PL

serwis informacyjny

Z początkiem kwietnia startuje tężnia solankowa w katowickim Zadolu

Teznia solankowa w Katowicach fot. UMK

Teznia solankowa w Katowicach fot. UMK

Po zimowej przerwie, od soboty 1 kwietnia, mieszkańcy Katowic będą mieli ponownie możliwość korzystania z tężni solankowej w parku Zadole. To pierwszy tego typu obiekt w Katowicach, który został uruchomiony w 2019 roku. Tężnia solankowa to doskonałe miejsce do relaksu i poprawy zdrowia, ponieważ wdychanie powietrza z solanki ma wiele korzystnych właściwości dla układu oddechowego i skóry. Park Zadole to również popularne miejsce na spacery i wypoczynek dla mieszkańców Katowic, dlatego warto skorzystać z tężni solankowej podczas pobytu w parku.

– Tężnia solankowa w parku Zadole powstała w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego i była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji w naszym regionie. Powstała tu przestrzeń, z której korzystają tysiące mieszkańców Katowic i okolicznych miast. W sąsiedztwie znajduje się amfiteatr, plac zabaw oraz wybudowany niedawno basen w Zadolu co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Obecnie w budowie są dwa kolejne obiekty wykorzystujące solankę, to fontanna w Giszowcu oraz tężnia na os. Tysiąclecia. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy kolejnych części miasta będą mieli bliżej do miejsc, w których będą mogli wypocząć i korzystać ze zdrowotnych właściwości solanki – dodaje prezydent.

Zdrowotne właściwości tężni

xxx

Tężnia w parku Zadole działa od 2019 r.

Tężnia na Zadolu została zrealizowana jako projekt z budżetu obywatelskiego, który uzyskał ponad 15 tys. głosów. Założeniem projektu było wkomponowanie nowego obiektu w istniejącą przestrzeń parku. Wymiary tężni razem ze strefą inhalacyjną  z ławkami to 11,6 m x 37,8 m. Po stronie południowej tężni znajduje się reprezentacyjny ogród. Niedaleko jest również strefa piknikowa oraz strefa aktywności dla seniorów. Inwestycja kosztowała blisko 2,6 mln zł.

– Tężnia to projekt unikalny w skali naszego miasta. Nie było wcześniej tego typu obiektów, ale był to pomysł trafiony, bo mieszkańcy chętnie z niej korzystają. Dlatego jesteśmy w trakcie budowy kolejnej tężni, dzięki czemu oferta rekreacji dla mieszkańców się poszerza. Ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz zdrowia osób, które odwiedzają tężnię – podsumowuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

Tężnia będzie czynna codziennie od 8.00 do 21.00. Korzystać z niej można bezpłatnie – tak samo jak w zeszłym roku do końca października. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Kolejne solankowe projekty już wkrótce

W Katowicach budowane są także inne obiekty o podobnych funkcjach. Jesienią ma się zakończyć budowa tężni na Tysiącleciu. Jej otwarcie jest zaplanowane na przyszły rok. W otoczeniu tężni stanie 20 ławek, stoły piknikowe oraz stojaki na rowery. Nasadzone zostaną także rośliny – m.in. modrzewie, różnego rodzaju sosny oraz świerki. Powstanie również pergola – zacieniona alejka składająca się ze słupów i ułożonej na nich kratownicy, po której będzie piąć się winorośl pachnąca. Sama tężnia będzie okrągła – żelbetowa niecka na rzucie koła będzie miała średnicę ponad 16 m z wewnętrznym dziedzińcem o średnicy 6,8 m. Razem z tężnią powstanie także ogród sensoryczny. Łączny koszt obu inwestycji to prawie 2,9 mln zł.

Trwa także budowa fontanny solankowej w Giszowcu. Ta inwestycja, o wartości 519 tys. zł, zgodnie z umową, powinna się zakończyć do 30 kwietnia br. Zagospodarowany inwestycją teren zajmuje powierzchnię 987 m2, przy czym sama fontanna będzie mieć powierzchnię 21 m2. Razem z fontanną powstaną prowadzące do niej ścieżki, elementy małej architektury oraz stojaki na rowery. Zostaną także nasadzone rośliny – m.in. róże, berberysy oraz bukszpany.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024