Silesion.PL

serwis informacyjny

Yanosik i Policja apelują do polskich kierowców: „Myśl trzeźwo”!

mysl trzezwo policja yanosik

mysl trzezwo policja yanosik

Rusza wspólna akcja Komendy Głównej Policji oraz Yanosika –„Myśl trzeźwo”. Jej celem jest zwiększenie świadomości polskich kierowców w zakresie trzeźwości i prowadzenia pojazdów. Działania rozpoczną się dzień przed sylwestrem i potrwają do 15 stycznia 2023 roku.

W 2021 roku było więcej nietrzeźwych kierowców na polskich drogach

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji w 2021 roku z winy kierowców będących pod działaniem alkoholu doszło do 1 602 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1 917. Ogólna liczba wypadków, które zostały spowodowane przez kierujących, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu to 7,8%. To o 3,3% mniej, w porównaniu do 2020 roku.

Kierowcy, którzy prowadzą pojazd będąc pod działaniem alkoholu, doprowadzają do wypadków najczęściej z powodu: niedostosowania prędkości do warunków ruchu (59,4%), nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu (8,4%) oraz nieprawidłowego wykonywania manewrów wyprzedzania, omijania, skręcania i wymijania (13,8%) oraz niezachowania bezpiecznej odległości (4,6%) – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik – Jazda pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ u kierowcy występują problemy z koncentracją, refleksem i koordynacją ruchową, a do tego zaburzona jest rzeczywista ocena sytuacji na trasie – dodaje.

W ubiegłym roku zatrzymano 16 945 kierowców w stanie po użyciu alkoholu i 84 947 w stanie nietrzeźwości. Dla porównania: w 2020 roku zatrzymano 17 420 kierowców będących w stanie po użyciu alkoholu oraz 81 521 w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzono również o 1 572 503 więcej kontroli, w porównaniu do 2020 roku.

W listopadzie tego roku zatrzymano 7282 kierujących po spożyciu alkoholu. Z kolei w grudniu (od 1.12 do 26.12), policjanci zatrzymali 4 952 kierujących po spożyciu alkoholu.

Yanosik mówi NIE „nieświadomej nietrzeźwości” – kierowaniu pojazdem pod wpływem

Nie każdy kierowca świadomie wsiada za kółko będąc pod wpływem. Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być w stanie tzw. nieświadomej nietrzeźwości, co jest równie niebezpieczne.

Ze stanem nieświadomej nietrzeźwości mamy do czynienia w momencie, w którym kierowca wsiada za kółko dzień po spotkaniu, na którym spożywał alkohol i pomimo dobrego samopoczucia wciąż znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wówczas, tak samo jak i na kacu, jego koncentracja jest zaburzona, refleks opóźniony, a koordynacja ruchowa nie przebiega prawidłowo. Kierowca może czuć się dobrze, ale w jego krwi wciąż będzie obecny alkohol, z czego może nawet nie zdawać sobie sprawy. Dlatego po imprezach czy spotkaniach, na których spożywał alkohol, powinien się zawsze przebadać alkomatem, aby mieć 100% pewność swojej trzeźwości – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat alkoholu i jazdy samochodem

W ramach akcji „Myśl trzeźwo” użytkownikom aplikacji Yanosik zostanie oddany w ręce specjalny quiz, który będzie sprawdzał ich wiedzę na temat prowadzenia pojazdu i spożywania alkoholu. Założeniem działań jest zwiększenie świadomości wśród polskich kierowców, w zakresie bezpiecznej jazdy oraz obalenie stereotypów, które towarzyszą spożywaniu alkoholu i kierowaniu pojazdu, np.: w dzień po zakrapianym spotkaniu.

– Wszyscy użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają zaproszenie do wzięcia udziału w specjalnym quizie, który będzie zawierał pytania dotyczące spożywania alkoholu i jazdy samochodem. Z poprzednich edycji akcji „Myśl trzeźwo” wiemy, że wielu kierowców wypełnia nasz quiz. To ogromna szansa na dotarcie z ważnym przekazem do dużej grupy zmotoryzowanych Polaków, w której również mogą znajdować się osoby niemające pełnej wiedzy na temat spożywania alkoholu i prowadzenia samochodu – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Każdy, kto weźmie udział w quizie przygotowanym przez Yanosika, zostanie nagrodzony Certyfikatem Odpowiedzialnego Kierowcy, którym będzie mógł się podzielić z innymi w mediach społecznościowych, i tym samym ich również zachęcić do wzięcia udziału w akcji. Dodatkową nagrodą, którą przygotował Yanosik, będzie atrakcyjna zniżka na zakup własnego alkomatu.

Z kolei ci użytkownicy, którzy nie udzielą poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania, będą mieli szansę, aby się poprawić w kolejnych podejściach.

Daty rozpoczęcia działań policji i Yanosika, w ramach akcji „Myśl trzeźwo”, nie zostały wybrane przypadkowo. Czas przedsylwestrowej gorączki, sylwester oraz pierwsze dni karnawału, sprzyjają wyjazdom i spotkaniom, którym towarzyszy spożywanie alkoholu.

Dlatego też zachęcamy, aby w dniach od 30 grudnia 2022 do 15 stycznia 2023 roku, dołączyć do akcji „Myśl trzeźwo” i sprawdzić swoją wiedzę w quizie Yanosika, a także przypominamy o tym, że można zbadać się alkomatem w pobliskim komisariacie.

Sprawdzisz stan trzeźwości za darmo

Każdy kierowca, który nie jest pewny swojego stanu, będzie mógł bezpłatnie przebadać się alkomatem na pobliskim komisariacie, do czego zachęca Komenda Główna Policji.

Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach sylwestra, wzrasta liczba zatrzymanych kierowców będących w stanie nietrzeźwości. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły tylko jednego drinka , albo że to skutek dnia poprzedniego. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze – komentuje nadkom. Robert Opas, Komenda Główna Policji

Sprawdzenie stanu swojej trzeźwości jest darmowe. Z kolei mandat, za jazdę pod wpływem może nie tylko zrujnować budżet kierowcy, ale również pozbawić go uprawnień do kierowania pojazdami. Przypominamy, że w 2022 roku za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu, grozi:

  • kara grzywny nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt domowy do 30 dni, bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, 15 punktów karnych.

Z kolei kary za jazdę w stanie nietrzeźwości, może grozić:

  • kara grzywny, którą nalicza sąd w zależności od tego, jaka jest sytuacja majątkowa sprawcy, ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lat, które polega na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia, kara więzienia, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), 15 punktów karnych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024