Wystawa „re-wizje” w Muzeum Śląskim. Scenografia jako sztuka myślenia przestrzenią

Od 18 lipca do 13 sierpnia 2025 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę scenograficzną „re-wizje”, przygotowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Skarżyńskiego, jednego z najważniejszych polskich scenografów XX wieku. Otwarcie wystawy zaplanowano na czwartek, 17 lipca, o godzinie 18:00.
Hołd dla twórczości Jerzego Skarżyńskiego
Wystawa „re-wizje” stanowi próbę współczesnego dialogu z dorobkiem Jerzego Skarżyńskiego – scenografa, malarza, ilustratora i pedagoga. Zaprezentowane prace to autorskie interpretacje studentów Katedry Scenografii krakowskiej ASP, inspirowane stylem i podejściem Skarżyńskiego do pracy scenograficznej.
Artysta przez ponad trzy dekady wykładał na uczelni, wpływając na rozwój wielu pokoleń twórców. Jego działalność obejmowała różnorodne dziedziny: scenografię teatralną i filmową, malarstwo, ilustrację książkową, komiks oraz grafikę prasową. Współpracował z wybitnymi reżyserami, m.in. z Wojciechem Hasem, czego efektem były scenografie do filmów „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Sanatorium pod klepsydrą” – uznanych za jedne z najbardziej plastycznych dzieł w historii polskiego kina.

Przestrzeń edukacji i twórczej praktyki
Wystawa jest również wyrazem współpracy pomiędzy Muzeum Śląskim a krakowską ASP. Dzięki niej młodzi twórcy mogli zmierzyć się z zadaniami inspirowanymi oryginalnymi projektami Skarżyńskiego. W efekcie powstała ekspozycja ukazująca, jak klasyczne podejście do scenografii można odczytywać i przekształcać w duchu współczesnych poszukiwań.
Nad realizacją projektu czuwał zespół pedagogów i kuratorów. Kuratorką wystawy jest prof. Małgorzata Komorowska, a koordynacją działań zajęła się Agnieszka Kołodziej-Adamczuk z Działu Wystawienniczego Muzeum Śląskiego.
W przygotowanie ekspozycji zaangażowane były różne pracownie scenograficzne ASP, m.in.:
- Pracownia Projektowania Scenografii Teatralnej (prof. Andrzej Witkowski, dr Magdalena Kut)
- Pracownia Scenografii Filmowej i Telewizyjnej (prof. Ryszard Melliwa, prof. Monika Wanyura Kurosad, mgr Kinga Kostoń)
- Pracownia Kształtowania Przestrzeni Teatralnej (prof. Małgorzata Komorowska, dr hab. Olga Ząbroń, mgr Mateusz Pajerski)
- Pracownia Projektowania Kostiumu Teatralnego (mgr Marika Wojciechowska, mgr Kinga Stanowska)
Publikacja towarzysząca i promocja dorobku mistrza
W ramach wydarzenia wydano publikację poświęconą Jerzemu Skarżyńskiemu, zawierającą wybór jego projektów, rysunków i obrazów. Książka oferuje również analizę jego stylu i podejścia do scenografii. Dostępna jest w Muzeum Śląskim w cenie 20 zł.
Wydawnictwo ma nie tylko wartość dokumentacyjną, ale także edukacyjną. Stanowi źródło wiedzy dla studentów i osób zainteresowanych scenografią, a jednocześnie pełni funkcję archiwum twórczości jednego z najwybitniejszych polskich artystów wizualnych drugiej połowy XX wieku.
Wspólna inicjatywa instytucji kultury i edukacji
Organizacja wystawy „re-wizje” jest przykładem dobrej praktyki w zakresie współpracy między uczelnią artystyczną a instytucją muzealną. Muzeum Śląskie w Katowicach zapewniło przestrzeń ekspozycyjną oraz wsparcie organizacyjne, natomiast Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie umożliwiła studentom realizację projektów opartych na twórczości Skarżyńskiego.
Wystawa pozwala na zapoznanie się z różnymi podejściami do projektowania przestrzeni teatralnej i filmowej, łącząc refleksję nad dorobkiem mistrza z próbą znalezienia własnego języka scenograficznego przez młodych twórców.
Zwiedzanie wystawy możliwe będzie od 18 lipca do 13 sierpnia 2025 roku w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wstęp na wernisaż, który odbędzie się 17 lipca o godzinie 18:00, jest otwarty dla publiczności.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Dodaj komentarz